KWP: Rozpoczyna się 72. Rajd Polski - pełna gotowość policjantów, funkcjonariuszy innych służb, rajdowców, kibiców oraz dziennikarzy
Już dzisiaj rozpoczyna się najbardziej prestiżowe wydarzenie w sportach motorowych - 72 Rajd Polski – wielkie święto fanów motoryzacji. Od samego rana do Mikołajek zjeżdżają kibice i turyści z całego kraju i z zagranicy, aby podziwiać zmagania rajdowców. Skoro świt pełną gotowość do realizacji zadań zgłosili policjanci oraz funkcjonariusze innych formacji. Swoją działalność uruchomili także dziennikarze radiowi, internetowi oraz telewizyjni – nasi sojusznicy w promowaniu podczas Rajdu bezpiecznych zachowań.
Drugi z najstarszych rajdów na świecie, prawdziwe święto fanów czterech kółek co roku niczym magnes przyciąga tysiące kibiców z całego kraju. Na kilka dni Mikołajki – główna baza Rajdu - stają się stolicą rajdowców oraz ich miłośników. Pomimo, że oficjalne otwarcie imprezy dopiero po południu, już od wczesnych godzin rannych nad ich bezpieczeństwem czuwają policjanci oraz funkcjonariusze innych służb.
Każdy dzień służby policjanci i współpracujący z nimi funkcjonariusze z innych formacji rozpoczynają od porannej odprawy. Już o godzinie 5.00 rano kilkudziesięciu policjantów zapoznało się ze swoimi zadaniami m.in. na jakim posterunku będą pełnić służbę, na co mają zwracać szczególną uwagę.
„Policjanci mają przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo kibiców, uczestników Rajdu, mieszkańców oraz osób przemieszczających się po drogach miasta i powiatu, a także pomagać i informować”
– podsumował odprawiający do służby asp. sztab. Andrzej Jaźwiński.
Po odprawie kilkudziesięciu policjantów, ruchu drogowego, prewencji, motocykliści, funkcjonariusze na quadach, wyruszyło na wyznaczone miejsca oraz posterunki. Tam kierują ruchem na skrzyżowaniach, pilnują respektowania zakazów parkowania, pomagają kibicom w bezpiecznym przemieszczaniu się pomiędzy wyznaczonymi punktami.
W sumie przez tych kilka dni ponad 1200 policjantów – ruchu drogowego w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych, z videorejestratorami, na motocyklach, służb prewencyjnych w patrolach pieszych, słuchaczy Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, policjantów pionów kryminalnych oraz funkcjonariuszy innych służb - Straży Granicznej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Żandarmerii Wojskowej, dołoży wszelkich starań, by kibice, mieszkańcy regionu, jak i zawodnicy mogli bezpiecznie celebrować wielkie święto rajdowe.
Skoro świt swoją działalność rozpoczął Sztab Dowódcy Akcji w Centrum Kierowania Rajdem. To tutaj każdego dnia policjanci będą analizować przebieg zabezpieczenia imprezy. Na podstawie uwag, spostrzeżeń, wspólnych wniosków będą podejmowane decyzje, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i usprawnienie organizacji zabezpieczenia.
Jak podkreślił dowódca akcji - mł. insp. Robert Zalewski Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie:
– „Najważniejsze, aby kierowcy, kibice, mieszkańcy byli zdyscyplinowani, słuchali wskazówek i informacji przekazywanych przez policjantów, co niewątpliwie wpłynie na sprawne przemieszczanie się. W tych dniach chcemy przede wszystkim pomagać zmotoryzowanym kibicom płynnie włączać się do ruchu, ułatwiać wyjazdy, dojazdy, informować o zmianie organizacji ruchu. Pamiętajmy także o wzajemnej życzliwości”
Oprócz policjantów, rajdowców, kibiców swoją gotowość zameldowali także dziennikarze radiowi, internetowi oraz telewizyjni.
Po raz 18 swoją działalność uruchomiło Radio Rajdowe Radia Olsztyn, tym samym świętując swoją „pełnoletność”. Z tej okazji pojawił się tort, wierni słuchacze, w tym policjanci odśpiewali solenizantowi „Sto lat”. Przypomnijmy , że historia Radia Rajdowego sięga 1997 roku, kiedy jako pierwsi relacjonowali odbywający się pod Olsztynem Rajd Kormoran, będący rundą Rajdowych Mistrzostw Polski. W kolejnych latach Radio Rajdowe towarzyszyło najlepszym kierowcom oraz wszystkim kibicom podczas zmagań w Rajdowych Mistrzostwach Europy i Świata w Mikołajkach.
Od lat na antenie radia Wojtek Jermakow oraz Michał Porycki – nasi zawodowi partnerzy oraz sojusznicy w działaniach na rzecz bezpieczeństwa – w swoich relacjach oprócz przekazów z odcinków specjalnych, wywiadów z zawodnikami i ekspertami, informują i radzą, co zrobić, aby tych kilka dni upłynęło w bezpiecznej atmosferze, a adrenaliny dostarczały jedynie zmagania idoli rajdowych. Dziękujemy za te lata współpracy, pomoc, życzliwość i zrozumienie.
in