Braniewski policjant wyróżniony medalem im. Andrzeja Struja
Stołeczny policjant podkom. Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu interweniował wobec chuliganów. Medal jego imienia otrzymują policjanci, którzy realnie przyczynili się do ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia. W tym roku w gronie wyróżnionych tym odznaczeniem znalazł się asp. Krzysztof Milewski z Komendy Powiatowej w Braniewie.
W czwartek (15.02.2024) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - w podniosłej atmosferze i przy udziale znamienitych gości - 58 funkcjonariuszy Policji zostało wyróżnionych Medalami im. Andrzeja Struja. W tym gronie znalazł się również policjant z garnizonu warmińsko-mazurskiego - asp. Krzysztof Milewski.
W uroczystości udział wzięli m.in. Marcin Kierwiński Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, który wręczył policjantkom i policjantom medale, insp. Marek Boroń p.o. Komendant Główny Policji oraz przedstawiciele kadry kierowniczej Policji. Braniewskiemu policjantowi podczas tego wyjątkowego wydarzenia towarzyszył mł. insp. Paweł Krauz p.o. Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie.
Policjanci wyjeżdżając na służbę nigdy nie wiedzą, z jakimi interwencjami będą musieli się zmierzyć i kogo spotkają na swojej drodze. Często zdarza się, że to oni jako pierwsi są na miejscu zdarzenia i udzielają pomocy potrzebującym jej osobom. Tak było też w lipcu 2023 roku w powiecie braniewskim. Służbę tego dnia pełnili mł. asp. Krzysztof Milewski i st. post. Aleksandra Miernicka. Policyjny patrol zauważył mężczyznę, który wpadł do rzeki Pasłęka i zaczął się topić. Mł.asp. Krzysztof Milewski nie zawahał się ani chwili. Narażając swoje zdrowie i życie wskoczył do wody w pełnym umundurowaniu, przekazując tylko broń służbową swojej koleżance. Dotarł do topiącego się mężczyzny, chwycił go i razem z nim skierował się do brzegu. Przy pomocy koleżanki z patrolu wyciągnęli mężczyznę na brzeg rzeki, czym zapobiegli jego utonięciu. Na szczęście nic mu się nie stało i nie potrzebował pomocy medycznej.
Zaledwie kilka dni później ten sam policjant ponownie przyczynił się do uratowania zdrowia, a być może i życia kolejnej osoby. W trakcie służby mł. asp. Krzysztof Milewski zatrzymał do kontroli drogowej pojazd, który jechał z nadmierną prędkością. Po rozmowie ze zdenerwowanym kierowcą okazało się, że wiezie on do szpitala swojego ojca, który podczas prac w gospodarstwie został użądlony przez rój os. Starszy mężczyzna miał poważne problemy z oddychaniem, jego stan się pogarszał i wymagał pilnej pomocy medycznej. W związku z tym, że zdrowie i życie mężczyzny było zagrożone, policjant natychmiast zdecydował się pomóc mu w szybkim dotarciu do szpitala.
Jadąc przed samochodem z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi umożliwił mężczyznom szybsze i bezpieczne dotarcie do szpitala.
Braniewski policjant służbę w Policji pełni od 2014 roku. W listopadzie 2023 roku został awansowany na stopień aspiranta. W czasie wieloletniej służby asp. Krzysztof Milewski dał się poznać jako policjant zdyscyplinowany i sumienny. Konsekwentnie działa na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu braniewskiego. Jego poświęcenie na rzecz bezpieczeństwa innych było wielokrotnie nagradzane, a teraz dodatkowo podkreślone Medalem im. Andrzeja Struja.
Podkomisarz Andrzej Struj zginął od ciosów nożem, po tym jak 10 lutego 2010 r. podczas urlopu, interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w wydziale wywiadowczo-patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”. O tragicznym zdarzeniu, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Wolskiej i ul. Fort Wola w Warszawie, przypomina pamiątkowa tablica, którą odsłonięto 10 lat po śmierci podkomisarza, przy skwerze jego imienia.
Pomagamy i chronimy! Dołącz do nas!
Ratowanie ludzkiego zdrowia i życia to stały element policyjnej służby. Każda interwencja zakończona skutecznym działaniem i ocaleniem mienia, zdrowia czy życia innej osoby, to powód do dumy i motywacja do dalszej służby. Każdy kto pragnie czuć satysfakcje ze swojej pracy i nieść pomoc innym, może tego spróbować zakładając policyjny mundur.
Osoby zainteresowane służbą w Policji zachęcamy do odwiedzenia naszej strony:
(tm)