Babciu, dziadku – bądźcie ostrożni
Dziś (22.01.2024 r.) obchodzimy Dzień Dziadka. Jest to doskonała okazja do rozmowy z naszymi bliskimi na temat zagrożeń z jakimi mogą się spotkać. Jak nie paść ofiarą przestępców podających się za członków rodziny, policjantów czy adwokatów. Niech historią trzech seniorek, które w ubiegły weekend przekazały oszustom łącznie 110 tysięcy złotych będzie przestrogą dla innych.
W ubiegły weekend policjanci otrzymali trzy zgłoszenia o oszustwach. Niestety, we wszystkich przypadkach seniorzy uwierzyli w legendę przestępców i przekazali swoje oszczędności. Z relacji 85-latki wynikało, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za adwokata. Rzekomy prawnik twierdził, że jej córka potrąciła na przejściu dla pieszych ciężarną kobietę. Po chwili 85-latka otrzymała informację, że jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej przez jej członka rodziny jest wpłacenie wysokiej kaucji. Oszust następnie wypytał pokrzywdzoną o posiadane w domu oszczędności i biżuterię. Po chwili słuchawkę przejęła kobieta, która podawała się za córkę i roztrzęsionym głosem błagała mamę o pomoc.
Następnie seniorka zebrała swoje oszczędności i zgodnie z przekazanymi instrukcjami przekazała pieniądze oszustowi. 85-latka zaniepokojona sytuacją córki, postanowiła do niej zadzwonić. Okazało się, że nic jej nie grozi. Seniorka w ten sposób zorientowała się, że padła ofiarą przestępców. Wartość strat to 30 tysięcy złotych. Niestety w weekend dwie inne seniorki również uwierzyły w legendę przestępców i straciły swoje oszczędności.
W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.
Przypominamy także o prowadzonej akcji profilaktycznej „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/89963,Nie-daj-sie-zlapac-Nie-daj-sie-oszukac-Dzwoni-oszust-Rozlacz-sie.html
(aj/kh)