Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trudne warunki na drogach – dachowanie i najechanie na tył auta na drodze S7

Opady śniegu nie wpływają pozytywnie na bezpieczeństwo. Widoczność jest utrudniona, a drogi są śliskie. Na drodze ekspresowej doszło do 2 zdarzeń drogowych. Policjanci przypominają o ostrożnej jeździe, dostosowanej do panujących warunków drogowych oraz przemieszczaniu się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszystko po to, aby każdy bezpiecznie dotarł do celu.

Szybko zapadający zmrok, gorsza widoczność, śliska nawierzchnia, błoto pośniegowe, zlodowacenia, zaspy śnieżne, oszronione szyby czy też parujące wnętrze samochodu to tylko niektóre z licznych niedogodności, na które zimą narażeni są kierowcy. Do tego dochodzą nasze umiejętności i styl jazdy, dopasowany do warunków drogowych. Wszystko to wpływa na bezpieczeństwo na drodze, dlatego policjanci apelują do wszystkich kierujących o rozwagę i przypominają o ostrożnej jeździe, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wszystko po to, aby każdy bezpiecznie dotarł do celu.

W poniedziałek (15.01.2024 r.) około godz. 19:30 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na drodze ekspresowej S7. Z ustaleń policjantów zadysponowanych do obsługi zdarzenia wynikało, że 56-letni kierujący samochodem osobowym marki Audi jadąc od strony Olsztyna w kierunku Nidzicy na prostym odcinku drogi koło miejscowości Litwinki nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu marki Porsche, w wyniku czego najechał na jego tył. Kolizja zakończyła się dla sprawcy mandatem i punktami karnymi. Ponadto, z uwagi na usterki powstałe w wyniku kolizji, funkcjonariusze zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów.

Kilka godzin później (około godz.22:00), 37-letnia kierująca osobową Toyotą jadąc drogą ekspresową S7 w kierunku Warszawy, w pobliżu węzła Powierż na prostym odcinku drogi nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych i wracając na prawy pas ruchu po prawidłowo wykonanym manewrze wyprzedzania innego pojazdu, wjechała w błoto pośniegowe, tracąc tym samym panowanie nad pojazdem i dachując w przydrożnym rowie. Kobieta nie wymagała pomocy medycznej, a policjanci zastosowali wobec niej postępowanie mandatowe.

 „Zimowy dekalog kierowcy”

Dostosuj prędkość do panujących warunków drogowych i atmosferycznych.
2. Zachowaj bezpieczną odległość od pojazdów przed Tobą.
3. Nie wykonuj gwałtownych skrętów kierownicą.
4. Pamiętaj, że droga hamowania jest dłuższa na śniegu i lodzie.
5. Odśnież auto (szyby, reflektory, dach, tablice rej.).
6. Pamiętaj o sprawnym oświetleniu pojazdu.
7. Załóż opony zimowe, a w razie potrzeby łańcuchy.
8. Nie panikuj w przypadku poślizgu.
9. Pamiętaj o zimowym płynie do spryskiwaczy.
10. Włącz zasadę ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu.

(ap/kh)

Powrót na górę strony