Uważaj robiąc zakupy przez Internet
Mieszkaniec gminy Rybno zamówił konsolę przez ofertę z portalu społecznościowego i stracił 350 złotych. Z kolei mieszkanka gminy Lidzbark straciła prawie 2 500 złotych korzystając z ogłoszenia internetowego.
Pierwszy z pokrzywdzonych w poniedziałek (08.01.2024 r.) złożył zawiadomienie o oszustwie, gdy w dniu 16.12.2023r. jego syn za pośrednictwem portalu społecznościowego zakupił konsolę do gier wpłacając kwotę 350 zł wraz z kosztami przesyłki 10 zł. Po wpłaceniu pieniędzy na wskazany rachunek bankowy kupujący nie otrzymał towaru ani zwrotu pieniędzy.
Z kolei w niedzielę (07.01.2024 r.) za pośrednictwem ogłoszenia internetowego poprzez wprowadzenie w błąd i po uzyskaniu danych do karty bankomatowej w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oszust dokonał czterech nieautoryzowanych transakcji na łączną kwotę prawie 2500 złotych na szkodę mieszkanki gminy Lidzbark. Kobieta złożyła zawiadomienie o przestępstwie.
Oferujący produkty na internetowych platformach handlowych kuszą potencjalnych kupujących atrakcyjną ceną sprzedawanego towaru, zapewniają o jego dobrej jakości i „żądają” natychmiastowej zapłaty, po to by wysłać towar zaraz po wpłynięciu pieniędzy na konto.
Szczęśliwy nabywca towaru oczekuje na jego dostawę, a gdy ta nie nadchodzi, próbuje nawiązać kontakt ze sprzedającym, jednak ten się urywa. Tak najczęściej działają nieuczciwi sprzedawcy. Uczciwy sprzedający nie ma obaw przed umożliwieniem opcji dostawy zakupionego towaru „za pobraniem”. Klient w chwili otrzymania towaru ma możliwość sprawdzenia jego wyglądu i porównania z tym z oferty, a następnie opłacenia kosztów towaru i przesyłki kurierowi czy pracownikowi np. poczty. Najczęściej opcja ta kosztuje nieco więcej od wysyłki z szybką płatnością na konto, ale daje gwarancję sprawdzenia towaru przed zapłatą i chroni nas przed utratą pieniędzy. Mając pewność, że towar odpowiada temu z zamówienia, płacimy pieniądze po jego otrzymaniu, w razie niezgodności lub braku otrzymania towaru gotówka zostaje w naszej kieszeni, a towar wróci do sprzedającego. Kupujący, co najwyżej poniesie jedynie straty w postaci rozczarowania z niezrealizowanej transakcji.
Przestępcy wykorzystują anonimowość Internetu i coraz częściej żerują na braku ostrożności ze strony kupujących. Handel w sieci rozwija się bardzo szybko. Głównym czynnikiem, który powoduje, że decydujemy się na tę formę zawierania transakcji jest duży wybór ofert i konkurencyjne ceny produktów. Jednak w tej całej euforii nie zapomnijmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zawsze sprawdzajmy sprzedawcę i czytajmy opinie o nim. Warto wybierać oferty z płatnością „za pobraniem”, nawet jeśli mielibyśmy nieco więcej zapłacić za towar. Mamy wtedy większą gwarancję, że zakupiony towar do nas dotrze, a my nie stracimy pieniędzy.
(jn/kh)