36-latka chciała nastraszyć córkę Policją, a 25-latek twierdził, że zabrakło mu paliwa i zamarza w aucie
Każde zgłoszenie jest traktowane przez policjantów bardzo poważnie. Zdarza się, że wszystkie służby ratunkowe stawiane są w stan najwyższej gotowości. Niestety czasem, kiedy dochodzi do realizacji interwencji okazuje się, że zgłaszający bezpodstawnie wezwał patrol.
W czwartek (28.12.2023 r.) około godz. 17:00, 25-latek zadzwonił na Policję zgłaszając, że w pobliżu miejscowości Sarnowo już od kilku godzin siedzi w aucie, w którym skończyło się paliwo, już powoli zamarza i nie ma do kogo zwrócić się o pomoc. Policjanci natychmiast udali się we wskazane miejsce. Po przyjeździe okazało się, że w aucie jest paliwo i mężczyzna może się nim swobodnie przemieszczać. Dla kierującego, który bezpodstawnie wezwał Policję interwencja zakończyła się mandatem karnym.
Tego samego dnia (28.12.2023 r.) przed godziną 23:00, dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał informację, z której wynikało, że nastoletnia córka jest agresywna wobec matki. Interweniujący patrol ustalił, że 36-letnia kobieta wezwała Policję, ponieważ dziewczyna po powrocie z przyjęcia urodzinowego koleżanki nie wykonywała poleceń i chciała ją nieco nastraszyć. Za popełnione wykroczenie mieszkanka Nidzicy została pouczona.
Warto wiedzieć!
Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się czy sprawa, którą chce się zgłosić wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.
Warto pamiętać!
W przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń:
Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 zł.
(ap/kh)