Elbląg: Radiowe warsztaty dla rzeczników policji
Jak nagrywać komunikaty głosowe, w jaki sposób przekazywać informacje, które kierowane są do słuchaczy radiowych i w końcu jaką treść wybrać z komunikatu, by ta, była jak najbardziej zrozumiała dla odbiorcy - o tym wszystkim rozmawiali dziennikarze Radia Olsztyn z oficerem prasowym elbląskiej policji.
Spotkania z profesjonalistami od nagrywania „dźwięku i mowy” to znakomita okazja do tego, by nauczyć się czegoś nowego i udoskonalić posiadane umiejętności. Te w Elblągu zostało zorganizowane przez dziennikarzy elbląskiego oddziału Radia Olsztyn oraz elbląską Policję. To pierwsze takie warsztaty, ale na pewno nie ostatnie.
Jako pierwszy z możliwości spotkania i skorzystania z doświadczeń dziennikarzy radiowych skorzystał oficer prasowy z Elbląga - podkom. Krzysztof Nowacki. „Radiowcy” zapewniają, że chętnie spotkają się z innymi funkcjonariuszami z naszego regionu, którzy z racji swojej funkcji również „udzielają się" na radiowej antenie.
(fragment radiowej wypowiedzi podkom. Krzysztofa Nowackiego)
Jak powiedziała Mira Stankiewicz, dziennikarka elbląskiego oddziału Radia Olsztyn, podsumowując warsztaty:
- Mówiliśmy o tempie wypowiedzi, jej długości a także co ona powinna zawierać. Od jakiegoś czasu w komunikatach prasowych, które otrzymujemy od elbląskiej policji oprócz tekstu, zdjęć i filmów zaczęły pojawiać się pliki dźwiękowe. To duży ukłon w naszą - radiowców - stronę. Wpadliśmy, wiec wspólnie na pomysł, że zrobimy takie spotkanie - warsztaty radiowe w naszym studio. Jak widać doszło ono do skutku.
Oprócz technicznych kwestii na warsztatach poruszane były zagadnienia dotyczące samej treści, którą można wykorzystać w radiu jej jakości oraz urozmaiceń tła dźwiękowego. Jak mówi podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu:
- Komunikat radiowy jest często wykorzystywany przez nas do szybkiego informowania o wypadkach, objazdach i utrudnieniach w ruchu. Kierowca, który jedzie samochodem ma praktycznie tylko jedno źródło informacji, z którego korzysta i jest nim włączone w aucie radio. Chodzi o to by przekaz był szybki, krótki i zrozumiały.
Bogdan Sentkowski, realizator dźwięku podczas warsztatów radiowych opowiadał na co należy zwracać uwagę nagrywając komunikat radiowy.
Spotkanie było także okazją do wymiany poglądów i pomysłów. Jednym z nich jest stworzenie przez policję tygodniowego kalendarza spotkań prewencyjnych, który będzie dostępny dla dziennikarzy.