Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowe psy służbowe szkolą się w Ełku

Jak przystało na owczarki belgijskie Leia i Iskra mają silne charaktery i nie znoszą bezczynności. Tak jak ich przewodnicy: asp. Mariusz Sulewski i mł. asp. Daniel Buraczewski – policjanci z Ełku, którzy obecnie szkolą psy do zadań patrolowo-tropiących. To nietypowe szkolenie, bo odbywa się na terenie własnej komendy i prowadzą je sami przewodnicy.

W Ełku policjanci szkolą dwa nowe psy służbowe. Dotychczas wszystkie psy kończyły kurs w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tym razem przewodnicy sami prowadzą indywidualną tresurę psów w swojej jednostce.

Policjanci asp. Mariusz Sulewski i mł. asp. Daniel Buraczewski są doświadczonymi policjantami. Przewodnikami psów służbowych są od kilku lat. I to dzięki zdobytej przez lata wiedzy, doświadczeniu i pasji mogą teraz sami szkolić swoje zwierzęta.

Skąd się wzięły psy?

Policjanci sami wybrali swoje psy służbowe spośród kilkunastu wyselekcjonowanych kandydatów. Mogli poobserwować psy, zobaczyć ich reakcje, sprawność, usposobienie. I ostatecznie wybrali Iskrę i Leię – owczarki belgijskie.

Iskra i Leia

Iskra jest jak jej imię. Żywiołowa, energiczna, szybka, pełna entuzjazmu, chętna do działania i zabawy.

Leia ma trochę innym charakter. Zrównoważona, samodzielna, zadaniowa, sprawna, niezależna.

Obie są inteligentne i szybko się uczą.

Już wykazują poczucie lojalności i przywiązanie wobec swoich opiekunów.

Jak wygląda szkolenie?

Przewodnicy mają odpowiedzialne zadanie. Muszą przygotować psy do uzyskania atestu – dokumentu potwierdzającego zdolność do wykonywania zadań, do których pies został wytresowany. Cyklicznie muszą zdawać też egzaminy określone w planie szkolenia. Dzień szkoleniowy jest intensywny. Policjanci uczą psy wymaganych w pracy umiejętności, czyli posłuszeństwa, obrony przewodnika, zatrzymywania osób. Jedną z głównych funkcji psa jest tropienie. Z doskonałym węchem i wyjątkową zdolnością do śledzenia zapachów potrafią odnaleźć ślady przestępcy czy osoby zaginionej. Psy wykorzystywane są także profilaktycznie przy różnych imprezach, jako dodatkowe wsparcie policjantów w utrzymaniu porządku.

Trenują w różnych warunkach: wiejskich i miejskich, w ciszy i w hałasie, razem i indywidualnie. Pies musi szybko adaptować się do różnych warunków.

Kluczowe jest zbudowanie wzajemnego zaufania pomiędzy psem służbowym a jego opiekunem. Wspólne szkolenie, spacery czy zabawy budują więź i partnerstwo.

Policjanci muszą opiekować się psami w każdym aspekcie, oprócz szkolenia troszczą się też o wyżywienie, opiekę lekarską i warunki bytowe swoich czworonogów.

Są na dobrej drodze, by zostać doskonałymi duetami w służbie.

(akdn/tm)

  • asp. Mariusz Sulewski i Iskra
    asp. Mariusz Sulewski i Iskra
  • mł. asp. Daniel Buraczewski i Leia
    mł. asp. Daniel Buraczewski i Leia
  • asp. Mariusz Sulewski i Iskra
    asp. Mariusz Sulewski i Iskra
Powrót na górę strony