KWP/WSPol: Turniej Par Patrolowych "Patrol Roku 2015"
Policjanci na co dzień patrolujący ulice naszych miast, niejednokrotnie muszą wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną i znajomością przepisów, ale także doświadczeniem i wiedzą często sięgającą znacznie dalej. Po dwóch dniach turnieju par patrolowych w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie już wiemy, która jednostka policji na Warmii i Mazurach ma w swoich szeregach najlepszą taką parę. Po zaciętych zmaganiach ze zwycięstwa mogli cieszyć się policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.
"Ja, obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczpospolitej Polski porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia" - takie słowa w trakcie ślubowania padają z ust każdego nowego funkcjonariusza wstępującego do służby w Policji. Po zakończonym szkoleniu swoją służbę policjanci rozpoczynają od pracy w patrolu. A tam oprócz codziennych zadań związanych z wypełnianiem słów roty ślubowania, często czekają na nich nieprzewidywalne sytuacje, w których również muszą wykazać się opanowaniem, wiedzą, empatią, umiejętnością szybkiej analizy sytuacji i równie szybkiego podejmowania prawidłowych decyzji.
Policjant jak lekarz pierwszego kontaktu
Interwencje na jakie wzywani są policjanci dotyczą głównie spraw kryminalnych i tych związanych z łamaniem przepisów kodeksu wykroczeń czy ruchu drogowego. Niejednokrotnie dotyczą one także skomplikowanych spraw rodzinnych, konfliktów sąsiedzkich, niecodziennych znalezisk i niepokojących zjawisk. W wielu przypadkach policjant działa jak lekarz pierwszego kontaktu: przeprowadza wywiad, stawia diagnozę i proponuje odpowiednie rozwiązanie, informując uczestników o tym jaki powienien być dalszy tok ich postępowania.
To właśnie policjanci służby patrolowej jako pierwsi są wysyłani na miejsca zdarzeń, by tam stawić czoła trudnej sytuacji. Tak jak policjanci z Komisariatu Policji w Olsztynku ratujący w ostatniej chwili psa, którego w czwartek właściciel uderzył kilkukrotnie obuchem siekiery, a następnie zakopał go żywcem w pobliskim lesie. Dzięki zaangażowaniu i szybkiej reakcji funkcjonariuszy pies przeżył i został przewieziony do lecznicy weterynaryjnej, a jego właściciel odpowie przed sądem.
Kilka dni wcześniej policjanci w trakcie próby zatrzymania poszukiwanego mężczyzny zauważyli, że spod dachówek budynku wydobywa się dym i płomienie. Jeden z policjantów powiadomił straż pożarną i wyłączył źródło prądu. W tym czasie, drugi z funkcjonariuszy z płonącego budynku wyprowadził 23-letnią matkę z jej 3-letnim dzieckiem, a potem razem z kolegą starali się ugasić ogień. Po zakończeniu akcji ratowniczej, funkcjonariusze namierzyli poszukiwanego mężczyznę i zatrzymali go. Policjantów pełniących służbę patrolowo - interwencyjną, którzy są szczególnie blisko społeczeństwa i jego problemów, pojawiają się tam, gdzie potrzebna jest pomoc, a ich obecność na ulicach decyduje o spokoju i bezpieczeństwie mieszkańców. Ze służbą tą wiąże się wiele oczekiwań i w dużej mierze właśnie od niej zależy ocena pracy policji i poziom społecznego zaufania do jej działań. Dlatego tak ważne jest to, by policjanci poszerzali swoją wiedzę i doskonalili umiejętności i dzięki temu jak najlepiej pomagali i służyli społeczeństwu.
Nie tylko rywalizacja
Turniej par patrolowych jest właśnie jedną z takich form doskonalenia zawodowego policjantów pełniących służbę patrolowo - interwencyjną. Do eliminacji wojewódzkich przystąpiło 19 par funkcjonariuszy z komend miejskich i powiatowych, wyłonionych w trakcie eliminacji powiatowych. Policjanci stoczyli zacięty bój w czterech konkurencjiach: test wiedzy zawodowej, sprawdzian wyszkolenia strzeleckiego, sprawdzian sprawności fizycznej na torze przeszkód oraz - nowość podczas zawodów - stosowanie technik obezwładniania osób.
Podczas pierwszego dnia turnieju policjanci rywalizowali w trzech konkurencjach:
Zmagali się z pytaniami podczas pisemnego testu wiedzy zawodowej:
Najlepsze wyniki osiągnęli reprezentanci:
- KPP Nidzica: sierż. Bartosz Łukasik sierż. Arkadiusz Schodziński
- KPP Ostróda: post. Łukasz Plichta, post. Paweł Chamerski
- KPP Węgorzewo: asp. Łukasz Andrzejewski, sierż. Cezary Kłoczko
Porównywali swoje umiejętności strzeleckie:
- KPP Gizycko: sierż. Marcin Runce, post. Artur Kosz-Koszewski
- KPP Lidzbark Warmiński: st. sierż. Radosław Iwaniuk, sierż. Mirosław Orłowski
- KPP Działdowo: st. post. Krzysztof Dobrzeniecki, sierż. Karol Miłocki
Prezentowali umiejętności związane ze stosowaniem technik obezwładniania:
- KPP Mrągowo - sierż. Michał Danisz, post. Michał Sypniewski
Ostatnią konkurencją podczas drugiego dnia turnieju był tor przeszkód:
Najlepsi w tej dyscyplinie okazali się:
- KMP Elbląg: asp. Przemysław Kapała, sierż. Maciej Lewandowski
Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji, po podliczeniu wyników wszystkich konkurencji, miejsca na podium zajęli odpowiednio policjanci:
- KMP Elbląg: asp. Przemysław Kapała, sierż. Maciej Lewandowski
- KPP Ostróda: post. Łukasz Plichta, post. Paweł Chamerski
- KPP Mrągowo: sierż. Michał Danisz, post. Michał Sypniewski
Puchar zwycięzcom i dyplomy pozostałym wyróżnionym policjantom wręczył Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie insp. Marek Walczak.
Zwycięski partol z Elbląga oraz drudzy na podium policjanci z Ostródy, we wrześniu będą reprezentować garnizon warmińsko-mazurskiej policji podczas XXII Finału Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Prewencji Turniej Par Patrolowych „Patrol Roku” 2015 w Słupsku.