Braniewo/Lelkowo: Nastolatek stracił przytomność po zażyciu nieznanych środków
Policjanci wyjaśniają okoliczności narażenia na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu nastolatka z gminy Lelkowo. Chłopiec zażył środki nieznanego pochodzenia, po których stracił przytomność. Aktualnie znajduje się na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Bartoszycach.
Policjanci z Braniewa ustalają w jakich okolicznościach nastolatek z gm. Lelkowo wszedł w posiadanie bliżej nieokreślonej substancji, która spowodowała u niego utratę przytomności. Dziecko po zażyciu środka trafiło do szpitala. Nie można z nim nawiązać kontaktu słownego.
Jeżeli podczas policyjnych czynności okaże się, że środek został udzielony przez osobę trzecią, będzie ona odpowiadać za narażenie na utratę życia lub ciężki uszczerbek na zdrowiu dziecka. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności.
Wzrost znaczenia środków masowego przekazu, a także chęć dopasowania się do pewnych grup sprawiają, że młodzi ludzie coraz częściej eksperymentują, nie zdając sobie sprawy z tego, jak bardzo jest to niebezpieczne. Policjanci wciąż przypominają wszystkim tym, którzy eksperymentują z rożnego typu substancjami chemicznymi celem wprowadzania się w stan odurzenia, w tym dopalaczami, że mogą one mieć tragiczne w skutkach oddziaływanie.
Czy wiesz ...?
Czym są dopalcze? Jak ustrzec dziecko przed zagrożeniami, które niosą ze sobą środki odurzające? Jak poznać, że moje dziecko jest pod działaniem niebezpiecznych substancji? Na te i na wiele innych pytań odpowiadają prelegenci z policji i sanepidu podczas prezentacji programu „Zanim będzie za późno”. Policjanci, współpracując z przedstawicielami inspekcji sanitarnych docierają do szczególnego grona, grona rodziców, gdyż to oni najlepiej znają swoje dzieci. To oni poprzez codzienny kontakt są w stanie najszybciej dostrzec, że z ich dziećmi dzieje się coś złego. Spotkania mają na celu nie tylko podnieść świadomość prawną związaną z narkomanią, ale także poszerzyć wiedzę rodziców na temat symptomów zażywania niebezpiecznych substancji oraz wskazać sposób postępowania w przypadku pojawienia się tego problemu. Zatrważający jest fakt, że po raz kolejny odnotowujemy przypadek zażycia nieznanej substancji przez nastoletnie dzieci.
(oprac. TM/KWP)