„Nawet z narażeniem życia...” Medal im. Podkomisarza Policji Andrzeja Struja dla dzielnicowego z Iławy
asp. szt. Tomasz Grysz z Komendy Powiatowej Policji w Iławie odebrał odznaczenie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Medal im. Podkomisarza Policji Andrzeja Struja wręczyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Kamiński oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.
W piątek (22.09.2023 r.) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie wręczone zostały medale im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Medale wręczyli Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczypospolitej Polskiej Mariusz Kamiński oraz Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Wśród grona zasłużonych policjantów, odznaczenie odebrał również policjant z Komendy Powiatowej Policji w Iławie asp. szt. Tomasz Grysz.
Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja otrzymują policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.
Asp. szt. Tomasz Grysz, na co dzień pełni służbę jako dzielnicowy w Wydziale Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Iławie. Funkcjonariusz w marcu 2023 r. narażając swoje życie i zdrowie rozpoczął ewakuację mieszkańców z objętego pożarem budynku. Ocalił w ten sposób zdrowie i życie 30 osób, które przebywały w budynku i nie były świadome zagrożenia.
Słowa roty ślubowania „…strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia” idealnie odzwierciedlają pełnioną służbę przez asp. szt. Tomasza Grysza. Funkcjonariusz zachował zimną krew i wykazał się ogromną odwagą. Takie zachowanie zasługuje na szacunek i uznanie. Dzięki szybkiej reakcji asp. szt. Tomasza Grysza nie doszło do tragediiMedal im. podkomisarza Andrzeja Struja nadawany na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.
(jk/kh)