Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szedł nad ranem drogą bez odblasków. Został potrącony

Każdy wypadek, kolizja to suma różnych zdarzeń i wielu z nich można uniknąć. Dlatego kierujmy się rozsądkiem. To hasło powinno przyświecać każdemu uczestnikowi ruchu drogowego w tym również pieszemu. Jednak nie wszyscy stosują się do tej podstawowej zasady. Zapomniał o tym pewien mężczyzna idący po 5:00 bez odblasków jedną z dróg w gminie Lubawa.

W poniedziałek (18.09.2023 r.) kilka minut po godzinie 5:00 policjanci zostali poinformowani o potrąconym pieszym. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Wstępnie ustalili, że 59-latek kierujący vw podczas wyprzedzania n/n pojazdu na prostym odcinku drogi najechał na pieszego, który szedł jezdną z Prątnicy w kierunku Lubawy. Kierujący oświadczył, że zobaczył mężczyznę w ostatnim momencie, bo było jeszcze ciemno, a on nie miał odblasków i nie miał możliwości ominięcia pieszego po czym uderzył go lewym przednim narożnikiem oraz lusterkiem. Pokrzywdzony został przetransportowany do szpitala, na szczęście okazało się, że nic poważnego mu się nie stało.

Przypominamy i apelujemy do wszystkich uczestników ruchu o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze oraz o noszeniu elementów odblaskowych przez pieszych. Przepisy obligują pieszych do noszenia odblasków poza terenem zabudowanym. Za brak takich elementów można zostać ukaranym mandatem karnym. Pamiętajmy – odblaski ratują nasze życie! Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 20 - 30 metrów. Osobę wyposażoną w elementy odblaskowe widać z odległości 150 metrów. Wielu tragedii dałoby się uniknąć, gdyby ich uczestnicy nosili elementy odblaskowe. Dbajmy o własne życie.

Zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych o każdej porze dnia, także w terenie zabudowanym. Choć przepisy ruch drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych na pieszych, rowerzystów i motocyklistów w terenie zabudowanym, to pamiętajmy, że w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

(jk/kh)

Powrót na górę strony