Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach Warmii i Mazur

Policjanci każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem na drogach. Pomimo wielu apeli oraz akcji i działań prewencyjnych, niektórzy kierowcy nadal lekceważą obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Wobec takich kierujących, wyciągają surowe konsekwencje.

W miniony weekend (15-17.09.2023 r.) policjanci odnotowali 5 wypadków, w których 1 osoba zginęła a 5 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 128 kolizji drogowych i ujawnili 30 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W niedzielę (17.09.2023 r.) przed godz. 13:00 na skrzyżowaniu Leginy – Liski – Bartoszyce doszło do kolizji drogowej. Zderzyło się tam audi z nissanem. Interweniowali policjanci z drogówki, którzy ustalili, że winnym temu zdarzeniu jest 30-latek kierujący audi, który nie zachował należytej ostrożności w trakcie wymijania nissana. Okazało się ponadto, że w organizmie 30-latka krążyło blisko 0,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańca gminy Sępopol i ukarali mandatem za spowodowanie kolizji drogowej. Mężczyznę czeka jeszcze odpowiedzialność za wykroczenie kierowania w stanie po spożyciu alkoholu, za które grozi mu kolejna kara grzywny, a co najbardziej dotkliwe - obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Braniewo

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze z ruchu drogowego przeprowadzili ponad 100 kontroli uczestników ruchu drogowego. Ujawnili łącznie 83 wykroczenia. Zastosowali 15 pouczeń i wystawili 66 mandatów karnych. Przebadali 170 kierowców pod kątem trzeźwości – jeden kierujący motorowerem był nietrzeźwy. Wśród ujawnionych wykroczeń 64 przypadki dotyczyło przekroczenia prędkości, z czego 20 miało miejsce w rejonie przejść dla pieszych. Pokazuje to, że kierowcy w dalszym ciągu nie przestrzegają dozwolonych prędkości.

W piątek (15.09.2023 r.) w m. Maciejewo patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli 21-letniego mężczyznę, który w terenie zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 53 km/h. Na kierującego nałożono mandat w wysokości 1500 złotych i 13 punktów karnych – również zatrzymano mu prawo jazdy.

Następne zdarzenia miały miejsce w niedzielę (17.09.2023 r.). Około godziny 15: 00 policjant z ruchu drogowego na drodze S-22 ujawnił pojazd kierowany przez 31-latka, który złamał zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Tylko dwie godziny później na drodze W-507 w gm. Pieniężno również patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli 32-letniego kierującego motorowerem, który będąc w stanie nietrzeźwości oraz pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych postanowił wybrać się w podróż. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie kierowcy odpowiedzą przez sądem.

Działdowo

W piątek (15.09.2023 r.) w Działdowie na ulicy Olsztyńskiej patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej 36-latkę. Kierująca pojazdem marki BMW poddana badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu miała pół promila alkoholu w organizmie. Mieszkance Olsztyna policjanci zatrzymali elektronicznie prawo jazdy i uniemożliwili jej kontynuowanie jazdy. Ze swojego postępowania kobieta wkrótce wytłumaczy się przed sądem.

W niedzielę (17.09.2023 r.) na ulicy Grunwaldzkiej w Działdowie policjanci działdowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki mitsubishi. Siedzący za kierownicą auta 38-latek przekroczył dozwoloną prędkość i odmówił przyjęcia mandatu. Jak się okazało, przekroczył on liczbę 24 punktów na swoim koncie kierowcy. Policjanci zatrzymali mu elektronicznie prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny od pojazdu z uwagi na brak aktualnych badań technicznych. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd.

Elbląg

Z takimi dwoma przypadkami zetknęli się podczas swojej służby policjanci z Komisariatu Policji w Pasłęku. Pierwsze zdarzenie dotyczyło 21-latka, który w miejscowości Rogajny w niedzielę (17.09.2023 r.) kierował ciągnikiem ursus mając w organizmie 1,72 promila alkoholu. W trakcie policyjnej kontroli okazało się, że 21-latek nie posiada prawa jazdy.

Kolejne zdarzenie miało miejsce kilkanaście minut po pierwszym. Policjanci w okolicy Młynar zatrzymali kombajn rolniczy, którym kierował 39-latek. Podczas badania alkotestem okazało się, że mężczyzna jest pijany. Wynik badania alkotestem to 2,6 promila alkoholu w organizmie. Kazało się także, że 39-latek posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami.

W obu przypadkach pojazdy zostały zabezpieczone przez wskazane osoby. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Giżycko

51 kontroli drogowych, 25 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość – 16 z nich w rejonie przejść dla pieszych. 1 z kierowców nieprawidłowo wyprzedzał, a 2 nie korzystało z pasów bezpieczeństwa. Sprawdzili stan trzeźwości u 43 kierowców – ci kierowcy byli trzeźwi. Policjanci pracowali na miejscu wypadku drogowego z udziałem rowerzysty.

Do zdarzenia doszło w sobotę (16.09.2023 r.) około godz. 14:00 w Giżycku na ul. Plac Dworcowy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierująca suzuki jechała od ul. Gdańskiej w kierunku ul. Plac Dworcowy nie stosując się do znaku „zakaz wjazdu” nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu kierującemu rowerem jadącego wzdłuż po przejeździe rowerowy, w wyniku czego kierująca autem uderzyła w bok rowerzystę co spowodowało jego wywrócenie na drogę. W wyniku uderzenia rowerzysta z obrażeniami głowy i kończyn dolnych został przewieziony do szpitala w Giżycku. Teraz policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tych zdarzeń. 

Gołdap

W sobotę (16.09.2023 r.) ok. godz. 12:00 oficer dyżurny gołdapskich policjantów został poinformowany przez świadków o zatrzymaniu nietrzeźwego kierującego na ulicy Ekonomicznej w Gołdapi. Z relacji zgłaszającego wynikało, że mężczyzna spowodował zdarzenie drogowe, a następnie próbował oddalić się z miejsca. We wskazane miejsce niezwłocznie pojechali policjanci ruchu drogowego. Funkcjonariusze ustalili, że 41-letni kierujący osobową audi wykonał nieprawidłowy manewr omijania i uderzył przodem swojego pojazdu w unieruchomiony pojazd ciężarowy marki scania. W momencie zdarzenia w ciężarówce nikogo nie było. Sprawca kolizji próbował uciec z miejsca zdarzenia, jednak świadkowie uniemożliwili mu dalszą jazdę. Policjanci przeprowadzili badanie, które wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie 41-latka. Na miejscu interwencji mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Ze swojego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania będzie tłumaczył się przed sądem.

Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło w niedzielę (17.09.2023 r.). Tuż po godzinie 20:00 gołdapscy policjanci zostali poinformowani o potrąceniu pieszego na przejściu dla pieszych na ulicy Wojska Polskiego. Na miejsce natychmiast ruszyły służby ratunkowe. Jak wynika z ustaleń policjantów, 68-letni kierujący volkswagenem jadąc ulicą Królewiecką skręcił w ulicę Wojska Polskiego, gdzie najechał na 44-letniego mężczyznę znajdującego się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Na szczęście obrażenia nie zagrażały życiu i zdrowiu potrąconego 44-latka. 68-letni kierowca był trzeźwy. Tłumaczył policjantom, że nie zauważył pieszego. Sprawca tego zdarzenia został ukarany dotkliwym mandatem karnym w wysokości 3000 złotych i 15 pkt karnych.

Gołdap

W niedzielę (17.09.2023 r.) kilkadziesiąt minut po godzinie 10:00 policjanci gołdapskiej drogówki przystąpili do wcześniej zgłoszonej kontroli autokaru, który miał przewieźć dzieci na wycieczkę szkolną. Podczas wykonywanych czynności funkcjonariusze nie posiadali zastrzeżeń co do stanu trzeźwości kierowcy, jednak stwierdzili liczne usterki techniczne w pojeździe, które miały wpływ bezpośrednio na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjanci zdecydowali o niedopuszczeniu pojazdu do wyjazdu, a kierowcę ukarali mandatem karnym w wysokości 100 złotych. Przewoźnik podstawił drugi autokar, którym dzieci mogły bezpiecznie wyruszyć w podróż.

Iława

Pierwszego z kierujących policjanci zatrzymali w piątek (15.09.2023 r.) kilka minut po 12:00 na terenie Iławy. Funkcjonariusze wylegitymowali kierującego audi, sprawdzili w policyjnych systemach oraz skontrolowali jego stan trzeźwości. Okazało się, że 26-latek kierował samochodem mając 1,8 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańcowi gminy Iława.

Natomiast po 15:00 kierujący bmw nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i uderzył w mercedesa. W trakcie czynności okazało się, że mieszkaniec Iławy kierował samochodem mając 1,8 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy, a on sam osadzony w policyjnej celi. 

Tymczasem po godzinie 22:00 w Sampławie policjanci podczas pomiaru prędkości zatrzymali kierującego renaultem. Jak się okazało 27-latek nie tylko przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym, ale również nie miał uprawnień do kierowania samochodem za to miał aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Kolejny kierujący w sobotę (16.05.2023 r.) kilka minut po godzinie 5:00 uderzył w drzewo. Jak ustalili policjanci, 24-latek po prostu zasnął za kierownicą i na prostym odcinku drogi zjechał na przeciwległy pas ruchu, a następnie na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyźnie na szczęście nic poważnego się nie stało. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Tymczasem w Jędrychowie podczas pomiaru prędkości policjanci zatrzymali kierującego mercedesem. 44-latek jechał w terenie zabudowanym z prędkością 103 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym, a także ukarali go mandatem w wysokości 1500 złotych. Jego konto powiększyło się o 13 pkt. karnych.

Natomiast na terenie gminy Susz kilka minut przed godzinną 11:00 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. W trakcie czynności po wylegitymowaniu i sprawdzeniu w policyjnych systemach funkcjonariusze skontrolowali stan trzeźwości 24-latka. Okazało się, że mężczyzna kierował jednośladem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mieszkaniec gminy Susz za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 zł.

Kolejny nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany w niedzielę (17.09.2023 r.) kilka minut po godzinie 10:00 w Lubawie. Mężczyzna miał problem z utrzymaniem prawidłowego toru jazdy co zaniepokoiło funkcjonariuszy. Jadąc hulajnogą elektryczną jechał trochę po chodniku, po czym zjeżdżał ja ulice, aby po chwili znowu jechać chodnikiem. Podczas rozmowy z policjantami z ruchu drogowego okazało się, że przyczyną takiego zachowania jest wcześniej spożyty alkohol. Badanie alkomatem 46-latka wskazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Tymczasem w gminie Iława 23-latek nie dostosował prędkości do warunków drogowych, w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił pojazd na dach. Mężczyźnie na szczęście nic poważnego się nie stało. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem.

Kętrzyn

W sobotę (16.09.2023 r.) około godz. 13:00 policjanci kętrzyńskiej drogówki na ul. Ogrodowej w Barcianach zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fiatem mężczyznę. Za kierownicą siedział 34-letni mieszkaniec Dobrego Miasta. Po sprawdzeniu w systemie okazało się, że mężczyzna posiada aktualny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie. Policjanci ustalili także, że 34-latek jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Bartoszycach w celu ustalenia miejsca jego pobytu. Mężczyzna złożył stosowne oświadczenie o miejscu, w którym obecnie przebywa, a po wykonaniu niezbędnych czynności, został zwolniony.

Wkrótce 34-latek stanie przed sądem. Za kierowanie wbrew aktywnemu zakazowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Również w sobotę o godz. 15:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w rejonie miejscowości Nowa Różanka. Z przekazanych informacji wynikało, że doszło do zderzenia fiata z motocyklem. Na wskazaną trasę natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący pojazdem włączając się do ruchu z drogi gruntowej wymusił pierwszeństwo przejazdu prawidłowo jadącemu motocykliście. Kierujący motocyklem 37-latek usiłując uniknąć zderzenia z pojazdem wjechał na zatoczkę autobusową po czym stracił panowanie nad pojazdem i wywrócił się. 37-letni kierowca motocykla z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala. Zarówno 83-letni kierowca fiata jak i motocyklu byli trzeźwi. Policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności tego zdarzenia drogowego.

W niedzielę (17.09.2023 r.) kilka minut przed godz. 2:00 kętrzyńscy policjanci interweniowali na ul. Ogrodowej w Barcianach. Według zgłoszenia kierujący fordem mężczyzna uderzył w przydrożne drzewo. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Będący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący autem 27-latek kierował fordem nie posiadając do tego w ogóle uprawnień dodatkowo przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało, że miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Jak tłumaczył stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Nie odniósł obrażeń. Teraz ze swojego zachowania będzie tłumaczył się w sądzie.

Lidzbark Warmiński

W piątek (15.09.2023 r.) w Lidzbarku Warmińskim na ul. Olsztyńskiej policjanci z lidzbarskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej 46-letniego lidzbarczanina, który kierował osobą kią. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w jego organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy 46-latka, a pojazd, którym jechał przekazali trzeźwej osobie wskazanej. Mężczyzna odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, za które grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (16.09.2023 r.) przed godziną 13:00 w Samolubiu policjanci kontrolowali 57-letniego rowerzystę. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Rower, którym jechał mieszkaniec Gminy Kiwity został przekazany trzeźwej osobie wskazanej, a mężczyznę ukarano mandatem w wysokości 1000 złotych.

W niedzielę (17.09.2023 r.) chwilę po godzinie 19:00 w Ornecie na ul. Elbląskiej policjanci ogniwa ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim dokonali pomiaru prędkości jaką poruszał się 19-letni kierujący osobowym mercedesem. Pomiar ten wskazał prędkość 105 km/h w obszarze zabudowanym przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Kierujący, mieszkaniec Gminy Jeziorany, został zatrzymany do kontroli drogowej, która zakończyła się mandatem w wysokości 1500 złotych, na koncie młodego kierowcy wylądowało również 13 punktów karnych, a jego prawo jazdy zostało zatrzymane na okres 3 miesięcy.

Mrągowo

Do zdarzenia doszło w sobotę (16.09.2023 r.) po godz. 16 na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Inulec. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia i relacji świadków wynika, że 36-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego, kierujący Volkswagenem Golf, jadąc od strony Baranowa w kierunku Mikołajek, na prostym odcinku drogi, nie upewnił się co do możliwości bezpiecznego wykonania manewru wyprzedzania pojazdu go poprzedzającego i nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu motocyklowi honda, który rozpoczął wcześniej jego wyprzedzanie. Na skutek tego, kierujący motocyklem chcąc uniknąć zderzenia zaczął hamować, stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego motocykl przewrócił się, a kierujący siłą rozpędu wpadł do przydrożnego rowu. Niestety pomimo podjętej reanimacji, nie udało się uratować życia mężczyzny. Kierujący volkswagenem był trzeźwy. Kierującym motocyklem honda był 43-letni mieszkaniec Olsztyna.

Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora. Droga przez kilka godzin była zablokowana, a policjanci kierowali podróżujących na objazdy. Policjanci ustalają dokładne okoliczności tego tragicznego wypadku.

W sobotę (16.09.2023 r.) mrągowscy policjanci ruchu drogowego w miejscowości Zgon prowadzili statyczny pomiar prędkości, kiedy zauważyli jadący z dużą prędkością pojazd ford. Dokonali pomiaru prędkości z jaką się poruszał i okazało się, że przy obowiązującym ograniczeniu do 40 km/h jechał 98 km/h. Za kierownicą forda siedział 42-letni mężczyzna. Po sprawdzeniu jego danych w policyjnych systemach informacyjnych okazało się, że w ciągu ostatniego roku został już nałożony na niego mandat karny za przekroczenie dozwolonej prędkości. Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 17.09.2022 r., kierujący znalazł się w ramach tzw. „recydywy” wobec czego za przekroczenie prędkości o 58km/h został na niego nałożony już mandat w wysokości dwukrotnie wyższej niż dotychczas, czyli 3000zł i 13 pkt karnych. Oprócz wysokiego mandatu, który będzie musiał mężczyzna zapłacić, stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50km/h.

Nidzica

W piątek (15.09.2023 r.) około godz. 14:00 w Kozłowie, dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że drogą wojewódzką W545 ma poruszać się pojazd marki Skoda, którego kierujący może być nietrzeźwy. Zadysponowany patrol Policji natychmiast podjął interwencję, która skutkowała zatrzymaniem w Kozłowie do kontroli drogowej wskazanego auta. Funkcjonariusze poddali kierującego badaniu na stan trzeźwości, które wykazało promil alkoholu w organizmie 54-letniego mieszkańca gminy Kozłowo.  Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy o jego dalszym losie zdecyduje sąd. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Tego dnia (15.09.2023 r.) około godz. 15:00 w Kozłowie policjanci KPP w Działdowie pełniący służbę na drodze W545 ujawnili kierującego samochodem osobowym marki Opel, który przekroczył dozwoloną prędkość jazdy o 23 km/h. Mężczyzna zignorował sygnał do zatrzymania się i zaczął uciekać. Kilkukilometrowy pościg skutkował zatrzymaniem w sprawcy interwencji. Badanie na stan trzeźwości nie wykazało alkoholu w jego organizmie, ale za to ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że 44-letni mieszkaniec gm. Kozłowo siadając za kierownicą auta zignorował aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. W związku z ujawnionym wykroczeniem policjanci zastosowali postępowanie mandatowe. Natomiast naruszenie zakazu sądowego i niezatrzymanie się do kontroli drogowej to przestępstwa, za które mężczyzna niebawem odpowie przed sądem. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W piątek (15.09.2023 r.) kilka minut po godz. 17:00 koło miejscowości Rączki, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę. 47-letni mieszkaniec gm. Kozłowo został poddany badaniu na stan trzeźwości, które wykazało 0,2 promila alkoholu w jego organizmie. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, za które niebawem odpowie kierujący jednośladem marki ZIPP.

Tego samego dnia (15.09.2023 r.), również w Rączkach, około godziny 18:00, ten sam patrol Policji zatrzymał do kontroli drogowej rowerzystę. Po sprawdzeniu stanu trzeźwości okazało się, że w organizmie 53-letniego mieszkańca gminy Kozłowo krąży prawie 1,2 promila alkoholu. Interwencja policjantów zakończyła się dla kierującego jednośladem mandatem karnym w kwocie 2500 zł.

W piątek (15.09.2023 r.) nidziccy policjanci zostali zadysponowani do obsługi kolizji drogowej, do której doszło na drodze wojewódzkiej W604 około godz. 19:00. Z ustaleń policjantów wynikało, że kierujący pojazdem osobowym marki VW jadące od strony Wielbarka w kierunku Nidzicy uderzył w nagle wybiegającego z prawej strony dzika. 43-latek, był trzeźwy, jechał sam i nie wymagał pomocy medycznej. W wyniku zderzenia zwierzę nie przeżyło, o czym został powiadomiony zarządca drogi, który jest odpowiedzialny za zabezpieczenie truchła.

Tego samego dnia (15.09.2023 r.), kolejna kolizja ze zwierzyną leśną miała miejsce około godz. 21:00 na terenie gminy Janowiec Kościelny. Z ustaleń policjantów wynikało, że kierującemu samochodem osobowym marki BMW jadącemu drogą między Janowcem Kościelnym a Nową Wsią Wielką nagle przed auto wybiegł łoś powodując uszkodzenia pojazdu. 43-latek nie wymagał pomocy medycznej, łoś oddalił się z miejsca zdarzenia, a policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

W nocy z piątku na sobotę (15/16.09.2023 r.) dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że na drodze ekspresowej S7 w pobliżu MOP Pawliki doszło do zderzenia 2 aut. Z ustaleń policjantów wynikało, że na jezdni w kierunku Warszawy, 35-letni kierujący samochodem osobowym marki Renault nie zachował należytej ostrożności i najechał na tył jadącego przed nim auta marki Peugeot, w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów.
Żaden z uczestników zdarzenia nie wymagał hospitalizacji. Uszkodzenia powstałe w pojeździe Renault skutkowały zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego auta, a sprawcę kolizji drogowej pouczono.

W sobotę (16.09.2023 r.) około godz. 11:00 doszło do kolizji drogowej w miejscowości Tatary. Z ustaleń policjantów wynikało, że kierujący samochodem osobowym marki Skoda wymusił pierwszeństwo przejazdu dla prawidłowo jadącego auta marki VW, co skutkowało zderzeniem się pojazdów. Kolizja drogowa zakończyła się dla 64-letniego sprawcy punktami karnymi i mandatem w kwocie 1100 zł za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W sobotę (16.09.2023 r.) około godz. 17:00 w Nidzicy podczas statycznego pomiaru prędkości jazdy, policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem osobowym marki BMW. Za kierownicą auta siedział 33-letni mieszkaniec powiatu sochaczewskiego, który przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że mężczyzna ma zatrzymane prawo jazdy. W związku z powyższym policjanci sporządzili stosowną dokumentację, a o jego dalszym losie zdecyduje sąd.

W tego samego dnia (16.09.2023 r.) około godz. 19:30 w Napiwodzie patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego motorowerem marki TORQ. Z przeprowadzonego przez policjantów badania stanu trzeźwości wynikało, że mężczyzna wsiadł na jednoślad będąc w stanie po użyciu alkoholu. W jego organizmie krążyło 0,5 promila alkoholu. Ponadto, ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych i obowiązkowego ubezpieczenia. Za ujawnione nieprawidłowości 49-letni mieszkaniec gminy Kozłowo niebawem odpowie przed sądem.

W niedzielę (17.09.2023 r.) około godz. 9:00 dyżurny nidzickiej jednostki Policji otrzymał zgłoszenie dotyczące nieporozumienia lokatorów z właścicielem mieszkania w jednej z miejscowości w gminie Kozłowo. Podczas interwencji policjanci wyczuli od 37-letniej zgłaszającej woń alkoholu. Z ustaleń wynikało, że, kobieta przyjechała pod wskazany adres samochodem osobowym marki Opel, dlatego też funkcjonariusze sprawdzili jej stan trzeźwości. Przypuszczenia okazały się trafne - przeprowadzone badanie wykazało prawie promil alkoholu w organizmie 37-latki. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy, a o jej dalszym losie zdecyduje sąd. Za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności.

Tego samego dnia (17.09.2023 r.) około godz.13:00 doszło do kolizji 2 aut osobowych na drodze między Łyną a Orłowem. Z ustaleń policjantów wynikało, że 35-letni kierujący samochodem marki BMW podczas mijania się z samochodem BMW, którym kierował 27-letni mężczyzna nie zachował bezpiecznej odległości, w wyniku czego doszło do zderzenia się pojazdów zewnętrznymi lusterkami wstecznymi. Sprawca kolizji został pouczony.

W niedzielę (17.09.2023 r.) około godz. 17:30 w pobliżu Rączek policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej 45-latka kierującego samochodem osobowym marki Opel. Ze sprawdzenia w policyjnych bazach danych wynikało, że mężczyzna jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Nidzicy do odbycia zastępczej kary 16 dni aresztu w zamiana za nieuiszczoną grzywnę. Ponadto, mężczyzna wsiadając za kierownicę zignorował aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mieszkańca gminy Nidzica doprowadzono do jednostki Policji, gdzie po wykonaniu stosownych czynności w związku z uiszczeniem w całości kary grzywny 45-latek został   zwolniony. Niebawem odpowie przed sądem za naruszenie zakazu sądowego, za co grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Olecko

W sobotę (16.09.2023 r.) przed godz. 15:00 w miejscowości Kukowo policjanci ruchu drogowego próbowali zatrzymać do kontroli motorowerzystę. Pomimo podawanego sygnału do zatrzymania kierowca nie zatrzymał się. Mundurowi natychmiast ruszyli za nim, włączyli sygnały świetlne, dźwiękowe i po chwili motorowerzysta został zatrzymany. Kierujący motorowerem marki ferro był 16-latek. Po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych okazało się, że nieletni nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Funkcjonariusze nie zaprzestali tylko na sprawdzeniu kierowcy, ale skontrolowali również motorower. Okazało się, że pojazd nie posiada obowiązkowego ubezpieczenie OC, o czym został poinformowany Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Również w sobotę (16.09.2023 r.) około godz. 17:30 oficer dyżurny oleckiej komendy został poinformowany o zdarzeniu drogowym na ul. Gołdapskiej w Olecku. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący osobowym volvo wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu osobowym oplem, który poruszał się ul. Gołdapską. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany. Po sprawdzeniu w systemie okazało się, że sprawca kolizji nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Za spowodowanie tego zdarzenia został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych. Mężczyzna również odpowie przed sądem za jazdę bez uprawnień.

W niedzielę (17.09.2023 r.) około godz. 14:30 policjanci zostali skierowani na kolejne zdarzenie drogowe, tym razem w miejscowości Ślepie. Jak ustalili mundurowi, kierujący samochodem osobowym marki VW na skrzyżowaniu dróg, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu pojazdem osobowym marki ford, w skutek czego doszło do zderzenia dwóch samochodów. Za popełnione wykroczenie 71-latek został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych.

Także w niedzielę (17.09.2023 r.) o godz. 20:00 w miejscowości Świętajno policjanci ruchu drogowego zatrzymali rowerzystę. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 28-latka blisko 1 promil alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Olsztyn

W niedzielę (17.09.2023 r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał informację o zdarzeniu drogowym na jednym ze skrzyżowań w gm. Dywity. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący BMW 40-latek, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu audi, za którego kierownicą siedział 28-latek, co doprowadziło do zdarzenia drogowego. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. W związku ze spowodowaniem zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym kierującemu BMW zostało zatrzymane prawo jazdy.

W piątek (15.09.2023 r.) na ul. Sielskiej w Olsztynie funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej 39-latka, który przekroczył dozwoloną prędkość na obszarze zabudowanym. Siedzący za kierownicą osobowego suzuki mężczyzna jechał 104 km/h przy ograniczeniu 50 km/h. Za Powyższe wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych, a na jego konto wpłynie 13 punktów karnych. Mężczyźnie zostało również zatrzymane prawo jazdy.

W sobotę (16.09.2023 r.) przed godziną 19.00 funkcjonariusze zatrzymali na ul. Żurawiej w Olsztynie do kontroli drogowej osobowego volkswagena, za którego kierownicą siedział 38-latek.  Mężczyzna jechał 94 km/h przy ograniczeniu 40 km/h w obszarze zabudowanym. Mężczyźnie zostało zatrzymane prawo jazdy. Za zbyt szybką jazdę został również ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych, a na jego konto wpłynie 13 punktów karnych.

Tego samego dnia, w tym samym miejscu do kontroli drogowej została zatrzymana również 32-latka, która siedziała za kierownicą mercedesa. W obszarze zabudowanym przekroczyła dozwoloną prędkość. Jechała 92 km/h przy ograniczeniu 40 km/h. Za powyższe wykroczenie również została ukarana mandatem w kwocie 1500 złotych, a na jej konto wpłynie 13 punktów karnych. Również zostało jej zatrzymane prawo jazdy.

Ostróda

W piątek (15.09.2023 r.) policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w Ostródzie przy ul. Mickiewicza. Według ustaleń policjantów wynika, że 55-letnia kierująca hondą nie zachowała bezpiecznej odległości od samochodu poprzedzającego, którym poruszała się 28-letnia kierująca oplem.

Tego samego dnia w miejscowości Liksajny w gm. Miłomłyn, funkcjonariusze ostródzkiej jednostki policji, dokonali zatrzymania kierującego samochodem osobowym marki volkswagen. W trakcie kontroli okazało się, że 33-letni mężczyzna nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, policjanci sporządzili niezbędną dokumentację do skierowania wniosku o ukaranie do sądu.

Również w piątek w miejscowości Zajezierze w gm. Małdyty policjanci z ostródzkiej drogówki zatrzymali do kontroli 55-latka, który kierował rowerem, będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało obecność prawie jednego promila alkoholu w jego organizmie. Zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami taka przejażdżka będzie kosztować. Funkcjonariusze nałożyli na cyklistę mandat w wysokości 2500 złotych.

W niedzielę (17.09.2023 r.) w Ostródzie na ul. Mickiewicza policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego fiatem. Jak się okazało 20-latek kierował będąc w stanie nietrzeźwości. Badanie wykazało obecność ponad 1 promila alkoholu w jego organizmie. Prawo jazdy mężczyzny zostało zatrzymane, a pojazd przekazany osobie wskazanej. Funkcjonariusze sporządzili niezbędną dokumentację celem przekazania sprawy do sądu.

Tego samego dnia policjanci pracowali na miejscu zdarzenia, do którego doszło na drodze S7 na wysokości miejscowości Piławki. Doszło samozapłonu pojazdu marki Land Rover. Samochodem podróżowały dwie osoby, które o własnych siłach opuściły pojazd i nie wymagały hospitalizacji. W trakcie gaszenia pożaru pojazdu ruch drogowy był zablokowany.

 

 

Policjanci w miniony weekend skontrolowali łącznie 176 uczestników ruchu drogowego. Za popełnione wykroczenia nałożyli łącznie 100 mandatów karnych oraz zastosowali pouczenia wobec 34 uczestników ruchu drogowego. Przeprowadzili aż 213 kontroli trzeźwości.

Pisz

Podczas minionego weekendu, na drogach powiatu piskiego, można było zaobserwować zwiększony ruch pojazdów, zwłaszcza w niedzielę. W tym czasie doszło do jednego wypadku drogowego i 9 kolizji.

Wypadek miał miejsce w niedzielę (17.09.2023 r.) po godz. 6.00 na trasie Pisz- Ruciane- Nida. W miejscowości Snopki zderzyły się dwa samochody osobowe. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący pojazdem marki skoda jechał w kierunku Pisza. W pewnym momencie zjechał nagle na przeciwległy pas ruchu i uderzył czołowo w jadące z przeciwka BMW. Za kierownicą skody siedział 42-letni mieszkaniec Pisza, który jak sam powiedział, przysnął za kierownicą. BMW kierował 53-letni mieszkaniec Grajewa. Obaj kierowcy byli trzeźwi. Jechali sami. Obaj trafili do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że żaden z nich nie doznał poważniejszych obrażeń. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

W weekend funkcjonariusze pracowali też na miejscu 9 kolizji drogowych, z czego aż 5 z nich były to zdarzenia z udziałem zwierzyny leśnej. Na szczęście nie było osób poszkodowanych.

W sobotni poranek (16.09.2023 r.) po godz. 9.00 policjanci piskiej drogówki w Drygałach zatrzymali do kontroli samochód marki saab. Kierował nim 62-letni mieszkaniec Ełku, który miał na liczniku 107 km/h przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Za popełnione wykroczenie ukarany został mandatem w wysokości 1500 zł i 13 punktami karnymi. Do tego kierowca stracił prawo jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym.

Policjanci zatrzymali też dwóch motocyklistów pod działaniem alkoholu. Było to w niedzielę po godz. 14.00 na terenie gminy Orzysz. Każdy z nich miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Wraz z rozpoczynającym się tygodniem policjanci apelują do kierowców o rozwagę i ostrożność na drogach.

Szczytno

W piątek (15.09.2023) po godzinie 13:00 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie zatrzymali, na ulicy Kościuszki w Szczytnie, do kontroli drogowej pojazd marki mitsubishi. Za kierownicą auta siedział 43-letni mieszkaniec Szczytna. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. Badanie wykazało w organizmie 43-latka ponad 1,2 promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem.

W sobotę (16.09.2023) około godziny 05:30 na ulicy Dąbrowskiego w Szczytnie policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd volkswagen, który kierował 35-letni mieszkaniec Wielbarka. Funkcjonariusze zweryfikowali dane mężczyzny oraz pojazdu, którym się poruszał. Okazało się, że 35-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

Funkcjonariusze ze szczycieńskiej „drogówki”, w sobotę (16.09.2023) przed godziną 12:00 pracowali na miejscu zdarzenia drogowego na ulicy Wielbarskiej w Szczytnie. Z ustaleń policjantów wynika, że 29-latka kierująca pojazdem audi nie zachowała bezpiecznej odległości przed poprzedzającym ją pojazdem i uderzyła w tył opla, którym kierował 29-latek z woj. mazowieckiego. Siła uderzenia była tak duża, że pojazd opel uderzył w stojący przed nim pojazd volkswagen, którym kierowała 36-letnia mieszkanka Wielbarka. Kierujący byli trzeźwi. Nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Mieszkanka gminy Wielbark za spowodowanie kolizji, została ukarana mandatem karnym.

W niedzielę (17.09.2023) dzięki dwóm obywatelskim zgłoszeniom, szczycieńscy policjanci wyeliminowali z ruchu drogowego dwóch nietrzeźwych kierowców. Pierwszego, 29-letniego mieszkańca gm. Dźwierzuty, funkcjonariusze zatrzymali w miejscowości Łupowo. Mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Dodatkowo mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem oraz nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Kontynuował jazdę pomimo wydanych sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych. Kolejnego nieodpowiedzialnego i nietrzeźwego kierowcę mundurowi zatrzymali w miejscowości Grzegrzółki. 64-Letni mieszkaniec gminy Purda „wydmuchał” ponad 2 promile. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Teraz, obaj odpowiedzą przed sądem za swoje przewinienia.

Postawa osób, które nie były obojętne i powiadomiły Policję o niezgodnym z prawem zachowaniu innych użytkowników ruchu drogowego, zasługuje na uznanie i jest godna naśladowania. Nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Właściwa reakcja może niejednokrotnie uchronić przed nieszczęśliwymi zdarzeniami. Jeżeli mamy przypuszczenie, że ktoś jedzie na „podwójnym gazie” nie bądźmy obojętni i informujmy Policję!

(mk/jr/jn/ich/md/ep/bsz/pk/dr/pż/pś/asz/kh)

Powrót na górę strony