Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chodził nocą po Iławie, włamywał się i kradł. Usłyszał cztery zarzuty

Jednym z istotnych elementów policyjnej pracy są tzw. czynności operacyjno-rozpoznawcze, czyli takie, które zmierzają do sprawdzenia uzyskanych wcześniej wiarygodnych informacji o przestępstwie lub zdobycia nowych. Właśnie w trakcie wykonywania takich czynności policjanci ustalili podejrzanego o kradzież z włamaniem do sklepu spożywczego, budki gastronomicznej a także ogródków działkowych. Zatrzymany 18-latek będzie w najbliższym czasie tłumaczyć się przed sądem ze swojego zachowania.

Czasami do tego, by rozwiązać jakąś sprawę, szczególnie taką, przy której przestępca dołożył starań, by nie zostać wykrytym przez policjantów, potrzeba po prostu czasu. Funkcjonariusze potrzebują go, by zebrać potrzebne ślady i informacje, które pomogą im trafić na trop podejrzanego. Tym razem funkcjonariuszom z iławskiej jednostki wystarczyło kilka godzin aby ustalić i zatrzymać sprawcę kilku kradzieży z włamaniem.

Okazało się, że sprawca w środę (13.09.2023 r.) wykorzystując porę nocną i nieobecności właściciela wybił szybę w drzwiach do sklepu po czym wszedł do środka jednak nic nie zabrał bo włączył się alarm. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o przestępstwie i wykonywali czynności na miejscu zdarzenia. Wtedy to dostali informację o kolejnej kradzieży z włamaniem. Tym razem okazało się, że sprawca również wykorzystując porę nocną i nieobecności właściciela  poprzez podważenie drzwi wejściowych wszedł do środka budki gastronomicznej i zabrał pieniądze. Funkcjonariusze również przyjęli zawiadomienie o przestępstwie oraz zabezpieczyli ślady.  Jak ustalili tej samej nocy doszło jeszcze do dwóch włamań do altanek znajdujących  się na terenie Iławy skąd sprawca zabrał lornetkę, piłę czy  baterię.

W wyniku podjętych działań przez policjantów  wydziału kryminalnego, weryfikowaniu wszelkich  informacji i wnikliwiej  analizie  podobnych zdarzeń a także przesłuchania kolejnych świadków, funkcjonariusze wytypowali osobę, która mogła mieć związek z włamaniami. Determinacja policjantów doprowadziła do ustalenia personaliów podejrzanego. Okazał się nim 18 – latek. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

Kodeks karny za kradzieży z włamaniem przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności.

(jk/tm)

  • Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów
    Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjantów
Powrót na górę strony