Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów. 70-latek stracił 57 tysięcy złotych

Inwestycje w obszarze wirtualnego pieniądza, to zagadnienie zyskujące na popularności. Przestępcy doskonale to wiedzą, dlatego skierowali swoją uwagę na tę tematykę i oszukują ludzi pod legendą o zyskach. Żądza pieniądza i nadzieja na szybki zysk sprawia, że poddane manipulacji osoby łatwo dają wiarę nawet najmniej logicznym opowieściom i tracą pieniądze. 70-latek z Bartoszyc usłyszał od nieznajomego rozmówcy, że ma konto z kryptowalutą, a na mim równowartość 60 tys. zł. Uwierzył, chociaż nigdy takiego konta nie założył. Następnie udostępnił oszustowi zdalny dostęp do swojego komputera. Oszust bez problemu wszedł na elektroniczne konto bankowe mężczyzny, do którego hasło było zapisane w komputerze i zaciągnął pożyczkę. Pieniądze przelał na różne konta. 70-latek stracił 57 tysięcy złotych.

We wtorek (12.09.2023 r.) do Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach zgłosił się mężczyzna, który dzień wcześniej padł ofiarą bezwzględnego oszusta. 70-latek odebrał telefon i usłyszał, że jest właścicielem sporej kwoty pieniędzy. Miały to być bitcoiny o wartości 60 tys. zł. Rozmówca kontaktował się w celu przelania środków z konta z kryptowalutą na rachunek osobisty mężczyzny. Miała to być finalnie kwota ok. 30 tys. zł, pozostałe 30 tys. stanowiły opłaty i prowizje dotyczące transakcji. Rozmówca, oczywiście służył pomocą. Polecił stronę internetową, a następnie poprosił o kliknięcie zakładki umożliwiającej oszustowi zdalny dostęp do komputera 70-latka. Mężczyzna postępował zgodnie z instrukcją. Oszust nie miał żadnych problemów z dostaniem się na konto mężczyzny, bo ten miał zapisane hasło, a tym samym nie musiał się logować do konta. Oszust zaciągnął pożyczkę i przelał uzyskane środki na różne zagraniczne konta bankowe. Mężczyzna stracił 57 tys. zł.

Kolejny raz APELUJEMY bądź czujny i nie daj się oszukać! Nie dawaj wiary informacjom usłyszanym od nieznanych osób. Nie wież, że są tacy, którzy chcą pomóc Ci w uzyskaniu pieniędzy. Nikt nie rozdaje pieniędzy na ulicy, w Internecie też nikogo takiego nie znajdziesz. Uruchom wyobraźnie, nie wież w szybki zysk. Nigdy nie zezwalaj nieznanej osobie na zdalny dostęp do Twoich urządzeń.

(mk/kh)

Powrót na górę strony