Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Regionalny System Ostrzegania: aktualne ostrzeżenia na ekranach telewizorów i smartfonów

Ostrzeżenia o nawałnicach, utrudnieniach na drogach, działaniach przestępców czy innych zdarzeniach, mogących zagrażać naszemu życiu lub zdrowiu oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych od 1 stycznia 2015 roku możemy śledzić bezpośrednio na ekranach naszych smartfonów i telewizorów. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania (RSO).

Regionalny System Ostrzegania (RSO) jest inicjatywą wspartą przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. System ma ostrzegać w różnych sytuacjach kryzysowych, informować o zagrożeniu na bieżąco i instruować lokalną ludność jak ma się zachować w danej sytuacji. Jest to usługa, która ma powiadamiać mieszkańców regionu o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich i komend wojewódzkich policji, ale też w telewizji i aplikacjach na smartfony. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, takich jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach, ale także ostrzeżenia o zagrożeniach płynących z działań przestępczych w danym regionie.

Jak to działa?

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego.

Ostrzeżenie pojawia się:

  • na stronach internetowych urzędów wojewódzkich oraz Komendy Wojewódzkiej Policji

  • w TVP Regionalnej (telegazeta od str. 430, platforma hybrydowa, napisy DVB)

  • w aplikacji mobilnej (systemy operacyjne Android, iOS, WindowsPhone).

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia

Na smartfonie

Bezpłatna aplikacja RSO jest dostępna w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”

Linki do aplikacji:

Aplikacja na system Android - do pobrania pod tym linkiem

Aplikacja na system Apple - do pobrania pod tym linkiem

Aplikacja na system Windows Phone - do pobrania pod tym linkiem

Od 1 lipca 2015 r. RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące Regionalnego Systemu Ostrzegania znajdują się na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

 

Powrót na górę strony