Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci interweniowali wobec 7-latka na skuterze wodnym. Ojciec chciał go „tylko nauczyć”

Obowiązkiem rodzica jest zadbać o prawidłowe wychowanie dziecka, zapoznanie go z zasadami bezpieczeństwa i podstawowymi przepisami prawa. Niestety niektórzy rodzice priorytetowo traktują inne zadania, zapominając o bezpieczeństwie swojego dziecka. Tak jak pewien 46-latek z Białegostoku, który na Jeziorze Tałty wsadził na skuter wodny swojego 7-letniego syna i pozwolił mu samodzielnie nim pływać. Lekkomyślną zabawę, po sygnale od świadków, przerwali policyjni wodniacy.

W niedzielę (16.07.2023r.) po godz. 13:00 policyjni wodniacy dostali zgłoszenie, że po Jeziorze Tałty na skuterze wodnym pływa około 5-letnie dziecko bez opieki osoby dorosłej. Funkcjonariusze od razu popłynęli we wskazane miejsce, gdzie faktycznie zastali dziecko, które samo płynęło na skuterze wodnym. Policjanci ustalili, że chłopiec ma 7 lat i oczywiście nie posiada uprawnień do poruszania się taką jednostką pływającą. Na szczęście chłopiec miał na sobie kamizelkę ratunkową. W trakcie interwencji do policjantów dopłynął 46-letni ojciec dziecka. Mieszkaniec Białegostoku tłumaczył się, że chciał „tylko nauczyć” syna poruszać się na skuterze wodnym i nie wiedział, że 7-latek sam nie może nim pływać.

Z przeprowadzonej interwencji policjanci sporządzili stosowną dokumentację, która zostanie przekazana do właściwego miejscowo sądu rodzinnego, który zbierze wywiad na temat rodziny. Nieodpowiedzialnemu ojcu grozi również kara, gdyż jego lekkomyślne zachowanie może zostać zakwalifikowane jako wykroczenie z art. 105 § 1 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z tym przepisem, każdy kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej, dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę jako przestępstwo lub wykroczenie, wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Natomiast zgodnie z art. 70 kodeksu wykroczeń, każdy „kto, będąc niezdolny do czynności, której nieumiejętne wykonanie może wywołać niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, taką czynność przedsiębierze albo kto porucza ją osobie do jej wykonania niezdolnej lub wbrew obowiązkowi nadzoru dopuszcza do wykonania takiej czynności przez osobę niezdolną, podlega karze aresztu albo grzywny”.

Aby zgodnie z przepisami móc pływać na skuterze wodnym, konieczne jest posiadanie uprawnień, jakimi jest patent sternika motorowodnego. Można uzyskać go już od 14 roku życia, a jego zdobycie wiąże się z koniecznością zdania egzaminu. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Powodem takiego rozwiązania są warunki techniczne pojazdu, moc, ale też specyfika sterowania zależna od pracy silników. Na wodach obowiązują także określone przepisy ruchu wodnego, których nie należy lekceważyć.

Skutery wodne potrafią rozwijać duże prędkości i osiągają je porównywalnie szybko do samochodów sportowych, przez co warto także pamiętać o bezpieczeństwie. Upadek ze skutera wodnego i uderzenie w wodę jest porównywalny do upadku na beton, a więc niewiele różni się, np. od upadku na motocyklu. Korzystając ze skutera wodnego, należy pamiętać zarówno o lince odcinającej zapłon, jak i kamizelce asekuracyjnej.

Służba w Policji to okazja do spędzenie lata... na wodzie. Przez cały sezon od maja do września na Warmii i Mazurach największe akweny oraz tereny przywodne są kontrolowane przez policyjnych wodniaków. Są to wykwalikowani specjaliści, którzy często w ten sposó łącza swoją pasję z pracą. Służba w Policji daje możliwość bezpłatnego zdobycia uprawnień motorowodnych i umiejętności, które mogą być wykorzystywane w służbie, jak i poza nią. Lubisz spędzać czas nad wodą? Chcesz pomagać innym i zadbać o bezpieczeństwo na szlakach wodnych Warmii i Mazur? Dołącz do nas!

Więcej na temat rekrutacji do służby znajdziesz na stronie https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/praca-w-policji/rekrutacja-do-sluzby-w/rekrutacja-do-policji/491,Rekrutacja-do-Policji.html

(pk/tm)

Powrót na górę strony