Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Patrioci 1956-1989” – historia polskiego sprzeciwu w czasach komunizmu

Owacją na stojąco zakończyło się wydarzenie pn. „Patrioci 1956-1989” w wykonaniu Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego oraz funkcjonariuszy z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Olsztynie. W trakcie tego przedsięwzięcia policjanci powrócili pamięcią do zdarzeń, które pokazały całemu światu, jak niezwykle silne w polskim, zniewolonym narodzie było pragnienie wolności. Koncert został objęty honorowym patronatem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, a partnerem wydarzenia był Naczelnik olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

W czwartek (15.06.2023r.) w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się szczególne wydarzenie – koncert pn. „Patrioci 1956-1989”. Przedsięwzięcie zainicjowane przez nadinsp. Tomasza Klimka - Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, było wyrazem pamięci o tych Polakach, którzy w walce o godność stanęli niezłomnie naprzeciw komunistycznym lufom i czołgom. Koncert został objęty przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego honorowym patronatem, a partnerem wydarzenia został Naczelnik olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.
Dokładnie 67 lat temu poznańscy robotnicy masowo wystąpili przeciwko komunistycznemu systemowi. Poznański Czerwiec na zawsze zapisał się w kartach historii nie tylko jako manifest krzywdy społecznej, ale i wyzwolenia z okowów dyktatu władzy i powszechnego strachu.
W gronie słuchaczy znaleźli się m.in. przedstawiciele służb mundurowych, samorządów, instytucji, policjanci z terenu Warmii i Mazur, a także uczniowie ze szkół ponadpodstawowych. W trakcie koncertu funkcjonariusze przybliżyli słuchaczom smutne realia życia w PRL, a także przypomnieli o przebiegu najtragiczniejszych zdarzeń, które w latach 1956-1989 utorowały drogę Polaków ku wolności. Treściom edukacyjnym towarzyszyła muzyczna oprawa Chóru Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, który wykonał znane opozycyjne utwory. Zgromadzeni goście mogli usłyszeć m.in. Krakowski spleen, Naszą klasę, Psalm stojących w kolejce, czy Przeżyj to sam. Koncert zakończył się owacjami na stojąco, a tuż po części artystycznej zaproszono wszystkich gości do zapoznania się z wystawami tematycznymi Instytutu Pamięci Narodowej z Gdańska.

 

 

(js/rj)

Powrót na górę strony