Przeciwdziałanie przestępczości motywowanej nienawiścią i edukacja retrospektywna - na przykładzie niemieckiego obozu zagłady Soldau w Działdowie
Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka KWP w Olsztynie w ramach porozumienia o współpracy zawartej pomiędzy Muzeum Pogranicza w Działdowie a Komendą Wojewódzką Policji w Olsztynie zorganizował spotkanie edukacyjne pn. „Przeciwdziałanie przestępczości motywowanej nienawiścią i edukacja retrospektywna - na przykładzie niemieckiego obozu zagłady Soldau w Działdowie”.
Celem spotkania, które odbyło się w poniedziałek (19.06.2023) było upamiętnienie i upowszechnianie wiedzy funkcjonariuszy na temat historii związanej z funkcjonowaniem niemieckiego obozu zagłady Soldau w Działdowie oraz formowanie etycznych i moralnych postaw funkcjonariuszy. Spotkanie miało również na celu przeciwdziałanie uprzedzeniom, dyskryminacji i nierównemu traktowaniu, w oparciu o odniesienia historyczne, które pokazują w jaki sposób przeciętny człowiek w określonych warunkach staje się skłonny do stosowania przemocy, tortur, a także ludobójstwa.
Szkolenie, w którym wzięli udział funkcjonariusze Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego realizowane było w kilku etapach. Rozpoczęło się w sali konferencyjnej Muzeum Pogranicza w Działdowie wykładem dr. Radosława Wiśniewskiego pn. „Obóz Soldau jako centralny punkt niemieckiej polityki eksterminacyjnej na Działdowszczyźnie (1939-1945)”, który przybliżył uczestnikom istotę obozu Soldau, jego funkcjonowanie oraz tragiczne losy więźniów. Natomiast nadkom. Dorota Rak – pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie przeprowadziła wykład pn. „Społeczno–socjologiczne uwarunkowania przestępczości motywowanej nienawiścią”. Policjantka dostarczyła uczestnikom wiedzy na temat źródeł, przyczyn i mechanizmów, które leżą u podstaw przestępstw motywowanych nienawiścią. Ta część spotkania miała na celu pogłębienie świadomości funkcjonariuszy o tragicznych skutkach nienawiści i przemocy, a także zainspirowanie ich do działania na rzecz tolerancji i szacunku dla każdego człowieka. Prelegenci starali się przekazać nie tylko informacje historyczne, ale również wpływać na emocje i współczucie uczestników, aby skłonić ich do refleksji nad własnymi postawami i wpływem, jaki mogą mieć na społeczeństwo.
W drugiej części szkolenia mgr Krzysztof Siemianowski – przewodnik muzeum Pogranicza w Działdowie oprowadził uczestników wydarzenia po wystawie stałej „Działdowo - miasto i ludzie dawnego pogranicza". Trzeci etap spotkania stanowiła wizyta w działdowskich koszarach (gdzie obecnie trwa budowa muzeum zbrodni niemieckich i sowieckich) oraz zwiedzanie miejsc zbiorowego pochówku więźniów obozu Soldau, które znajdują się we wsi Białuty i Komorniki. Odkrywanie tych miejsc pozwoliło funkcjonariuszom doświadczyć bliskości z historią i zrozumieć jak nienawiść, uprzedzenia, dyskryminacja mogą prowadzić do okrutnych czynów jakim jest eksterminacja.
Edukacja w powyższym zakresie ma istotny wpływ na podnoszenie kwalifikacji i umiejętności funkcjonariuszy Policji podczas działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie przestępstw motywowanych nienawiścią.
(dr/tm)