Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Utonięcie w powiecie działdowskim

Sprzyjająca pogoda, początek długiego weekendu. Choć dla wielu osób wypoczynek trwa nadal, dla 19-latka z powiatu nowomiejskiego, niestety już się zakończył tragicznie. Młodzieniec utonął podczas kąpieli w jeziorze Hartowieckim.

Jak ustalili wstępnie policjanci, w czwartek (8.06.2023 r.) w Boże Ciało, 19-latek przyjechał z kolegami nad jezioro Hartowieckie w gminie Rybno. Wspólnie pływali na rowerze wodnym, a następnie przypłynęli na brzeg. Trzech młodych mężczyzn pozostało na plaży by odpocząć, natomiast ich 19-letni kolega postanowił popływać w jeziorze. Było to około godziny 16:00. Po pewnym czasie zaniepokojeni nieobecnością kolegi, nie mogąc wypatrzeć go na jeziorze mężczyźni postanowili zaalarmować służby ratunkowe. Na miejscu działania prowadziły jednostki Straży Pożarnej, dwie łodzie na wodzie oraz nurek z Państwowej Straży Pożarnej z Iławy. Po odnaleziemiu mężczyzny, ratownicy przystąpili do reanimacji, jednak mimo długo trwającej akcji, nie udało przywrócić się czynności życiowych 19-latkowi.
Dalsze czynności w tej sprawie pod nadzorem prokuratora prowadzi policja.

Bądź bezpieczny nad wodą

Pamiętajmy, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych i w żadnym wypadku nie kąpać się w miejscach zabronionych. Nieznana głębokość wody i ukształtowania dna może być przyczyną tragedii.
Zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie pozostawiajmy ich bez opieki. Dzieci powinny korzystać z zabawek wodnych i przebywać nad wodą tylko w obecności dorosłych.
Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim "za bardzo dodaje odwagi", co zazwyczaj kończy się tragedią.
Nie wchodźmy do wody zaraz po "kąpieli słonecznej". Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego.
Nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.
Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki.

(jn/rj)

 

Powrót na górę strony