Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

On podawał się za „lekarza z Jemenu”, ona straciła ponad 78000 złotych

Ponad 78000 zł straciła 52-letnia mieszkanka gminy Nidzica, z którą od blisko 2 lat kontaktował się lekarz przebywający na misji w Jemenie. Mężczyzna oferował kobiecie pracę w charakterze opiekunki do swojej 9-letniej córki, przy czym z powodów finansowych miał utrudniony powrót do Niemiec. Kobieta chcąc mu pomóc, wykonała kilka przelewów na łączną kwotę ponad 78000 złotych, a „lekarz” znikł z mediów społecznościowych.

We wtorek (06.06.2023 r.) nidziccy policjanci przyjęli zawiadomienie o oszustwie. Ze zgłoszenia wynikało, że w sierpniu 2021 roku 52-letnia mieszkanka gminy Nidzica zawarła znajomość na portalu społecznościowym z mężczyzną podającym się za lekarza, który obecnie przebywa na misji w Jemenie. W trakcie internetowej znajomości mężczyzna zaproponował kobiecie pracę przy opiece nad swoją 9-letnią córką, przy czym będąc poza granicami swojego kraju ma problemy z kontem bankowym, ponieważ zostało zablokowane, a co za tym idzie – nie może wypłacić pieniędzy na wydostanie się z Jemenu i bilet lotniczy do Niemiec. 52-latka chcąc pomóc finansowo swojemu przyszłemu „pracodawcy” kilkukrotnie wykonała przelewy na wskazane przez niego konta i kupowała karty z kodami mającymi odblokować konto, które jak się później okazało, były kodami do gier.

Internetowa znajomość okazała się dość kosztowana i krótka. Po kilkukrotnym upominaniu do zwrotu pieniędzy, „lekarz z Jemenu” zniknął z portalu społecznościowego, a mieszkanka gminy Nidzica poniosła straty na łączną kwotę ponad 78000 złotych.

Ostrzegamy przed oszustami!

Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym. Zwłaszcza, jeśli poznana przez Internet osoba prosi nas o pieniądze. Oszuści działają według pewnych schematów. Zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych. Unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania. Poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia zdobywają zaufanie ofiary, a następnie proszą o pomoc finansową. Zazwyczaj nowopoznany znajomy zapewnia, że dzięki przekazaniu pieniędzy, będą mogli zrealizować „wspólne plany”. Takie zapewnienia dodatkowo motywują zmanipulowane ofiary do przekazywania pieniędzy.

Tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustów.

(ap/kh)

 

Powrót na górę strony