Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Weekend na drogach Warmii i Mazur

Nadmierna prędkość, wypity wcześniej alkohol, brawura i brak odpowiednich umiejętności – to czynniki, które najczęściej wpływają na to, że dochodzi do groźnego zdarzenia na drodze. Policjanci reagują na wszystkie sygnały o drogowych zagrożeniach i prowadzą kontrole prędkości pojazdów oraz stanu trzeźwości kierowców. Wobec takich kierowców policjanci wyciągają konsekwencje.

W miniony weekend (02-04.06.2023 r.) policjanci z Warmii i Mazur odnotowali 6 wypadków, w których 1 osoba zginęła, a 6 osób zostało rannych. Funkcjonariusze byli wzywani do 111 kolizji drogowych i ujawnili 29 nietrzeźwych kierujących.

Działdowo

W sobotę (03.06.2023 r.) policjanci po ujęciu obywatelskim zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Kierujący pojazdem marki hyundai został ujęty podczas jazdy na trasie Pruski – Purgałki przez innego, 52-letniego uczestnika ruchu drogowego. Mężczyzna udaremnił dalszą jazdę 40-letniemu mławianinowi, którego sposób poruszania się po drodze mógł wskazywać, że kierujący hyundaiem może znajdować się pod działaniem alkoholu. Policjanci, po dotarciu na miejsce zdarzenia poddali 40-latka badaniu stanu trzeźwości, które potwierdziło, że mężczyzna był nietrzeźwy. Miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.

Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwemu kierowcy elektronicznie prawo jazdy. Sprawa zostanie skierowana do sądu, który rozstrzygnie o dalszym losie mieszkańca Mławy.

Ełk

Na zakupy w stanie nietrzeźwości wybrał się 31-latek. Jego nietypowe zachowanie dostrzegli inni klienci i powstrzymali go przed dalszą jazdą, mimo jego oporu. Mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu.

Podobnie było w przypadku 50-latka. Mężczyzna podjechał pod market i jego zachowanie przy samochodzie zwróciło uwagę innego kierowcy. Słusznie, bo jak się okazało 50-latek był w stanie nietrzeźwości – miał 0,7 promila alkoholu w organizmie.

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali też 3 nietrzeźwych rowerzystów. Niechlubnym rekordzistą z tego grona był 39-latek, który poruszał się po drodze mając blisko 3 promile alkoholu. Te wycieczki dla każdego z tych rowerzystów były kosztowne, bo mandat za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości wynosi 2500 złotych.

Każdy łamiący prawo i przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym musi liczyć się z odpowiedzialnością i surowymi karami, zarówno za popełnione wykroczenia, jak i przestępstwa drogowe.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania i minimum 5000 złotych grzywny.

Giżycko

Do groźnego zdarzenia na drodze doszło w niedzielę (04.06.2023 r.) w miejscowości Ryńskie Pole gm. Ryn, gdzie kierowca audi uderzył w drzewo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 30-letni kierowca audi podróżował z 24-letnią pasażerką. W pewnym momencie kierowca stracił panowanie nad autem, wskutek czego zjechał na lewą stronę jezdni i uderzył w drzewo. Zarówno kierowca jak i pasażerka zostali przetransportowani do szpitala w Mrągowie, po konsultacji medycznej okazało się, że nie odnieśli poważnych obrażeń ciała. Od kierującego została pobrana krew do badania. Teraz policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności tego groźnego zdarzenia.

W trakcie wykonywania czynności na drodze policjanci ujawnili 38 naruszeń przepisów ruchu drogowego, w tym 34 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. 1 z kierowców prowadził auto bez uprawnień. Został zatrzymany również dowód rejestracyjny za niewłaściwy stan techniczny pojazdu oraz policjanci przebadali 47 kierowców na stan trzeźwości – kierowcy byli trzeźwi.

 • uszkodzony pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego

Iława

Pierwszy z kierujących został zatrzymany już w piątek (02.06.2023 r.) kilka minut po godzinie 8:00. Okazało się, że 18-latek kierujący fordem podczas włączania się do ruchu w strefie zamieszkania nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu mercedesem i doprowadził do zderzenia między samochodami. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a 18-latek za spowodowanie zdarzenia drogowego został ukarany mandatem.

Natomiast w Jędrychowie policjanci podczas pomiaru prędkości zatrzymali kierującego fordem. 38-latek w terenie zabudowanym jechał z prędkością 104 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, a za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem i jego konto powiększyło się o punkty karne.

Tymczasem w Sampławie podczas pomiaru prędkości policjanci zatrzymali kierującego nissanem. 40-latek w terenie zabudowanym jechał z prędkością 107 km/h. Mężczyzna również stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, a za popełnione wykroczenie został także ukarany mandatem i jego konto powiększyło się o punkty karne.

Kolejnym zatrzymanym na przekroczeniu prędkości był kierujący mercedesem. 25-latek w terenie zabudowanym jechał z prędkością 141 km/h. Mężczyzna także stracił prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące, a za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych i jego konto powiększyło się o 15 punktów karnych.

Natomiast na terenie gminy Iława 22-latka kierująca bmw nie dostosowała prędkości do warunków na drodze zjechała na pobocze, po czym do przydrożnego rowu. Kobieta za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem.

Tymczasem w sobotę (03.06.2023 r.) kilka minut po 23:00 policjanci zatrzymali kierującego skodą. Mężczyzna w terenie zabudowanym jechał z prędkością 76 km/h. W trakcie dalszych czynności okazało się, że nie było to jedyne przewinienie 42-latka. Badanie alkomatem wskazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie.

Kolejny nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany w niedzielę (04.06.2023 r.) w Kisielicach. Podczas czynności okazało się, że kierujący rowerem prowadził jednoślad mając 2 promile alkoholu w organizmie. 67-latek za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Natomiast kierujący oplem został zatrzymany po tym jak przekroczył dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym.  W tym przypadku również okazało się, że to nie jedyne przewinienie 50-latka. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach policjanci ustalili, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania samochodem.

Tymczasem w poniedziałek (05.06.2023 r.) kilka minut po godzinie 5:00 doszło do kolejnego zdarzenie drogowego. Policjanci wstępnie ustalili, że 36-latek kierujący vw podjął manewr skrętu w lewo na parking będąc już wyprzedzanym przez kierującego vw, w wyniku czego doszło do bocznego zderzenia między pojazdami.

 • uszkodzony pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • uszkodzony pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego

Lidzbark Warmiński

W sobotę (03.06.2023 r.) rano w Krekolach policjanci ogniwa ruchu drogowego kontrolowali 45-letniego rowerzystę. Podczas rozmowy funkcjonariusze wyczuli od mężczyzny alkohol. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,4 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych. Rower, którym się poruszał przekazano trzeźwej osobie wskazanej.

Chwilę później, w Kiersnowie policjanci kontrolowali 25-letniego rowerzystę, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,2 promila alkoholu w organizmie. Rowerzysta również został ukarany mandatem w wysokości 1000 złotych. Policjanci przekazali rower trzeźwej osobie wskazanej.

Również w sobotę, po godzinie 18:00 policjanci z Komisariatu Policji w Ornecie kontrolowali jadącego na ul. 1 Maja w Ornecie motorowerzystę. Badanie stanu trzeźwości 42-latka wykazało ponad 0,7 promila alkoholu w jego organizmie. Jednoślad, którym jechał mężczyzna został przekazany osobie wskazanej. Teraz 42-latek odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę (04.06.2023 r.) około godziny 8:00 w Lidzbarku Warmińskim policjanci kontrolowali 41-latka, kierującego osobowym BMW. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna nie powinien wsiąść za kierownicę, ponieważ posiada aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 36 miesięcy. Pojazd, którym jechał mieszkaniec gminy Bartoszyce został przekazany osobie wskazanej. 41-latek będzie odpowiadał przed sądem za przestępstwo niestosowania się do orzeczonych środków karnych.

Również w niedzielę, tuż przed godziną 10:00 w Kiwitach, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 53-letniego kierującego rowerem, którego styl jazdy wskazywał, że może on znajdować się pod działaniem alkoholu. Badanie stanu trzeźwości kierującego jednośladem wykazało 0,6 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna dalszą drogę musiał pokonać pieszo, ponieważ rower, którym jechał został przekazany trzeźwej osobie wskazanej. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem w wysokości 2500 złotych. 

Nidzica

W sobotę (03.06.2023 r.) około godz. 21:30 w Nidzicy, dzięki zgłoszeniu od uczestnika ruchu drogowego, którego zaniepokoił tor jazdy jadącego przed nim audi, policjanci wyeliminowali z ruchu nietrzeźwego kierującego. 59-letni nidziczanin siedzący za kierownicą wskazanego w zgłoszeniu auta osobowego został poddany badaniu na stan trzeźwości, które wykazało, że w jego organizmie krąży 1,3 promila alkoholu. Niebawem mężczyzna odpowie przed sądem za popełnione przestępstwo. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W niedzielę (04.06.2023 r.) około godz. 09:30, policjanci ruchu drogowego podczas statycznego pomiaru prędkości w Nidzicy zatrzymali do kontroli drogowej 35-latka kierującego samochodem osobowym marki Citroen. Urządzenie do mierzenia prędkości wskazało 116 km/h, co stanowiło przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o 66 km. Kontrola drogowa zakończyła się dla mieszkańca Wielbarka zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące, mandatem i punktami karnymi.

Tego samego dnia (04.06.2023 r.) około południa, dyżurny KPP w Nidzicy otrzymał zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego na drodze wojewódzkiej W545 koło miejscowości Moczysko. Ze wstępnych ustaleń policjantów zadysponowanych do obsługi zdarzenia wynika, że przemieszczający się w kierunku Szczytna 76-letni kierujący samochodem osobowym marki Nissan, podczas manewru skrętu w lewo nie zachował należytej ostrożności, przez co nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu jadącemu z naprzeciwka motocyklowi marki Triumph. Jednośladem przemieszczali się mieszkańcy województwa mazowieckiego. Na skutek zderzenia z autem, 54-letni motocyklista mimo podjętej reanimacji zmarł. Natomiast jego 51-letnia pasażerka w wyniku doznanych obrażeń została przetransportowana do szpitala. Kierujący nissanem to mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego, był trzeźwy i nie wymagał pomocy medycznej.

Na miejscu wypadku policjanci prowadzili czynności pod nadzorem prokuratora. Na czas ich wykonywania przez kilka godzin droga była całkowicie zablokowana, a ruch kołowy odbywał się wyznaczonymi przez funkcjonariuszy objazdami. Teraz funkcjonariusze będą wyjaśniali szczegółowe przyczyny i okoliczności tego tragicznego w skutkach wypadku drogowego.

 • rozbity motocykl
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • rozbity pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego

Dość kosztowna była dla 47-latka decyzja o kierowaniu rowerem w stanie nietrzeźwości. W niedzielę (04.06.2023 r.) około godz. 18:00 w Sarnowie mieszkaniec gminy Kozłowo został zatrzymany do kontroli drogowej przez policyjny patrol. W trakcie czynności mężczyznę poddano badaniu na stan trzeźwości, które wykazało 1,7 promila alkoholu w jego organizmie. Za popełnione wykroczenie kierujący jednośladem został ukarany mandatem w wysokości 2500 złotych.

Olsztyn

W sobotę (03.06.2023 r.) policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na jednej z ulic w Olsztynie zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 31-latek siedzący za kierownicą pojazdu posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie. Ponadto mężczyzna okazał się również osobą poszukiwaną listem gończym przez Sąd Rejonowy w Olsztynie celem odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 1 roku i 2 miesięcy. Mężczyzna został zatrzymany, a najbliższe dni spędzi w zakładzie karnym. Nie uniknie odpowiedzialności za swoje czyny.

Zgodnie z kodeksem karnym niestosowanie się do obowiązujących środków karnych zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 5.

Tego samego dnia na wysokości m. Purda funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej osobowego forda, za którego kierownicą siedział 32-latek. Przekroczył on dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o 61 km/h. Mężczyźnie zatrzymane zostało prawo jazdy. 32-latek został ukarany za powyższe wykroczenie mandatem w kwocie 2000 złotych.

W niedzielę (04.06.2023 r.) na wysokości m. Kromerowo funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej osobowe audi. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że 28-letni mężczyzna, siedzący za kierownicą pojazdu, ma ponad promil alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy. 28-latek wkrótce poniesie konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Pisz

Weekend na drogach powiatu piskiego minął dość spokojnie, choć nie brakowało nieodpowiedzialnych kierowców, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu. Niechlubnym rekordzistą okazał się 39-letni mieszkaniec Białej Piskiej kierujący samochodem marki mitsubishi. Do zdarzenia doszło w piątek (02.06.2023 r.) po godz. 19.00 na trasie Biała Piska-Kózki. Kierowca mitsubishi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Stracił panowanie nad autem i zjechał do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w drzewo. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Okazało się, że kierujący miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Stracił prawo jazdy i został zatrzymany w policyjnym areszcie.

Kolejny nietrzeźwy kierujący wyeliminowany został z ruchu przez funkcjonariuszy w sobotę (03.06.2023 r.) po godz. 8.00 w miejscowości Ukta. Był to 70-letni mieszkaniec gminy Ruciane-Nida kierujący samochodem marki Volkswagen Polo, który miał blisko 1 promil. Tego samego dnia około południa na trasie Łysonie-Rostki w gminie Pisz, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Opel Vectra, którym kierował 42-letni mieszkaniec Pisza. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Ponad 1 promil miał 24-letni mieszkaniec Białej Piskiej kierujący samochodem marki Opel Vectra. Zatrzymany został do kontroli drogowej również w sobotę przed północą w Piszu.

W trakcie minionego weekendu w powiecie piskim doszło też do 7 kolizji drogowych. Jedna z nich miała miejsce w piątek (02.06.2023 r.) przed godz. 18.00 w Piszu. Kierujący pojazdem marki audi zjechał na zatoczkę autobusową znajdującą się przy szkole, po czym gwałtownie z niej wyjechał nie ustępując pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej toyocie. Doszło do zderzenia aut, ale nie było poszkodowanych. Za kierownicą audi siedział 18-letni kierowca z powiatu kolneńskiego. Prawo jazdy posiadał zaledwie od dwóch miesięcy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym 18-latek ukarany został przez policjantów mandatem w wysokości 3000 złotych, a na jego konto wpłynęło 10 punktów karnych.

Film rozpoczyna i kończy plansza z napisem Komenda Powiatowa Policji w Piszu, następnie widać moment zderzenia się dwóch aut osobowych.

Film KPP_Pisz.mp4

Pobierz plik KPP_Pisz.mp4 (format mp4 - rozmiar 13.72 MB)

Szczytno

W sobotę (03.06.2023 r.) policjanci z referatu ruchu drogowego sprawdzali stan trzeźwości kierujących pojazdami na ulicy Łomżyńskiej w Szczytnie. W trakcie badań okazało się, że kierujący volkswagenem, 37-letni mieszkaniec gminy Szczytno znajduje się pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało w jego organizmie ponad 0,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Tego samego dnia (03.06.2023 r.) około godziny 09:00 doszło do zdarzenia drogowego na skrzyżowaniu ulic Polskiej oraz Warszawskiej w Szczytnie. Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący fordem, 81-letni mieszkaniec Szczytna nie dostosował się do sygnalizacji świetlnej i doprowadził do kolizji z prawidłowo jadącym autem marki ford, którym kierował 62-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Kierowcy byli trzeźwi. Nikomu nic się nie stało. Funkcjonariusze nałożyli na 81-latka mandat karny za spowodowanie zdarzenia drogowego.

Również w sobotę (03.06.2023 r.) około godziny 12:00 w Piasutnie w gminie Świętajno policjanci szczycieńskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej osobowego peugeota. Za kierownicą siedział 37-letni mieszkaniec gminy Świętajno. Policjanci sprawdzili mężczyznę oraz pojazd, którym się poruszał w policyjnych systemach. Okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy. Mężczyzna odpowie przed sądem za popełnione wykroczenie. Grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

W sobotę (03.06.2023 r.) po godzinie 19:00 w miejscowości Spaliny Małe w gminie Rozogi, policjanci z Posterunku Policji w Świętajnie zatrzymali do kontroli drogowej forda. Kierowcą pojazdu był 38-letni mieszkaniec pow. ostrołęckiego. Policjanci zweryfikowali dane mężczyzny oraz pojazdu, którym się poruszał. W trakcie sprawdzenia na jaw wyszło, że mężczyznę obowiązuje sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od grudnia 2022 roku przez kolejne 36 miesięcy. Dodatkowo okazało się, że pojazd nie jest ubezpieczony i ma zatrzymany dowód rejestracyjny. Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na 38-latka mandat karny. Mieszkaniec pow. ostrołęckiego odpowie przed sądem za niestosowanie się do orzeczonych środków karnych, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (03.06.2023 r.) około godziny 20:00 dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące nietrzeźwego kierującego na ulicy Wileńskiej. Osoba zgłaszająca widziała jak mężczyzna po wypiciu alkoholu wsiada za kierownicę forda. Dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu, już chwilę później, na ulicy Jagiellończyka udało się zatrzymać do kontroli wskazany w zgłoszeniu pojazd marki ford. Za kierownicą auta siedział 64-letni mieszaniec Szczytna. Badanie wykazało w organizmie mężczyzny ponad 2 promile alkoholu. Ponadto, policjanci ustalili, że mężczyzna posiada cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Mężczyzna niebawem usłyszy zarzuty i odpowie przed sądem za popełnione przestępstwa.

(jn/akdn/ich/jk/bsz/ap/pż/asz/as/kh)

 

Powrót na górę strony