Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bądź bezpiecznym motocyklistą!

Motocykliści w przeciwieństwie do pieszych i rowerzystów poruszają się pojazdami, które mają silniki spalinowe, a ich moc przewyższa większość samochodów. Jednak tak jak piesi i rowerzyści, należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego i ich również na drodze chroni przede wszystkim zdrowy rozsądek i przepisy ruchu drogowego. Pod warunkiem, że ich przestrzegają. Policjanci z Warmii i Mazur przygotowali krótki film, na którym przypominają motocyklistom o tym, co im grozi na drodze i o konieczności zadbania o swoje bezpieczeństwo.

Od początku kwietnia 2023 roku trwa kolejna edycja akcji "Jednośladem bezpiecznie do celu". Ponadto w dniach 15-21 maja 2023 r. organizowany jest 7. Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pod patronatem Międzynarodowej Organizacji Zdrowia. Hasło tegorocznego wydarzenia – Pomyśl o mobilności.

Jazda na motocyklu to często pasja i przyjemność. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy jednośladów, w tym motocykliści są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w wypadkach drogowych odnoszą ciężkie obrażenia.

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, to główne przyczyny wypadków drogowych powodowanych przez motocyklistów.

Na bezpieczeństwo motocyklistów mają wpływ również inni uczestnicy ruchu, przede wszystkim kierujący samochodami. W okresie, gdy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów powinni oni pamiętać o obserwacji drogi i spoglądaniu w lusterka. Ważne jest również, by zawczasu i wyraźnie sygnalizowali zamiar zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy oraz swoim stylem jazdy nie zmuszali kierującego jednośladem do gwałtownego hamowania, co może doprowadzić do utraty panowania nad motocyklem.

Apelujemy do kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i rozwagę. Młodym motocyklistom przypominamy, że każdy ma tylko jedno życie. Bezpieczeństwo jest ważniejsze od kilku chwil emocji za kierownicą.

 

Film Motocykle na drodze i wypowiedzi policjantów

Opis filmu: Motocykle na drodze i wypowiedzi policjantów

Pobierz plik Motocykle na drodze i wypowiedzi policjantów (format mp4 - rozmiar 26.86 MB)

 

Film dostępny również w serwisie YouTube.com

Film rozpoczyna logo KWP w Olsztynie. Następnie pokazany jest motocykl policyjny. W kolejnym ujęciu widać mł.asp Tomasza Zielińskiego z WRD KWP w Olsztynie. Mówi:
„Poszkodowanym w zdarzeniu drogowym jest osoba ranna, osoba ciężko ranna oraz osoba, która w zdarzeniu drogowym straciła życie. W zeszłym roku w całym kraju poszkodowanymi byli ludzie w liczbie 26 tys. co odpowiada liczbie mieszkańców np. miasta Kętrzyna.”
W kolejnych ujęciach widać motocykl poruszający się w ruchu ulicznym, jak i policyjne motocykle, które wyjeżdżają na ulice Olsztyna.

Kolejne ujęcie pokazuje policyjny radiowóz oraz policjantkę z miernikiem prędkości- sierż. szt. Annę Sznarkowską z WRD KPP w Iławie. Wypowiada się :

„Jeżeli motocyklista uczestniczy w zdarzeniu drogowym i był jego sprawcą, najczęstszą przyczyną jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu droga to nie miejsce na brawurę”
W kolejnych ujęciach widać policyjne motocykle poruszające się po drogach Warmii i Mazur.

Wypowiada się policjant stojący na tle policyjnych motocykli, nadkom. Tomasz Krawcewicz, WRD KMP w Elblągu. Wypowiedź:
„Nie we wszystkich zdarzeniach motocykliści są ich sprawcami. Musimy pamięta o tym, że bardzo często dochodzi do wymuszenia pierwszeństwa i nie udzielenia tego pierwszeństwa motocykliście. Wtedy motocyklista jest oczywiście pokrzywdzonym”.
Widać zaparkowane motocykle, policjanta zakładającego rękawice, motocykle w ruchu.

Wypowiada się insp. Andrzej Parniewicz Komendant Powiatowy Policji w Mrągowie:
„Pamiętajcie, kask jest najważniejszym elementem do jazdy motocyklem. Zadbajmy również o strój, o buty, o wszystko co potrzebne aby bezpiecznie jeździć. Szerokiej drogi.”
Widać motocykle oddalające się od nagrywającego. Film kończy logo KWP w Olsztynie.

(tm)

Powrót na górę strony