Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania wobec 37-letniego sprawcy przemocy domowej
Konsekwencje stosowania przemocy wobec członków rodziny wiążą się z koniecznością natychmiastowej wyprowadzki. Można przypuszczać, że nie jest to łatwe dla osoby, która otrzyma taki nakaz i musi nagle opuścić mieszkanie. Z pewnością dużo trudniejsze jest życie pod jednym dachem z kimś ciągle awanturującym się. Prawo staje po stronie ofiar dając Policji możliwość wydania nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania. W tym przypadku z domu musiał się wyprowadzić 37-latek, który będąc pijanym awanturował się z matką.
W piątek (05.05.2023 r.) policjanci interweniowali w jednym z mieszkań w Kętrzynie, gdzie pijany 37-latek miał awanturować się z matką, której groził oraz uderzał. Dla zapewnienia bezpieczeństwa kobiecie policjanci zdecydowali o konieczności zatrzymania pijanego i agresywnego mężczyzny w policyjnej celi.
Policjanci wdrożyli procedurę Niebieskiej Karty. Następnie, po przesłuchaniu dotkniętej przemocą kobiety zapadła decyzja o konieczności wydania wobec jej syna nakazu natychmiastowego opuszczenia mieszkania i zakazu zbliżania się do niego.
W sobotę (06.05.2023 r.), 37-latek został zwolniony z policyjnej celi. Do domu wrócił z policjantami tylko po to, by zabrać swoje osobiste rzeczy, a następnie musiał opuścić mieszkanie i jego okolice.
Nakaz/zakaz obowiązuje przez okres 14 dni, a osoba pokrzywdzona ma możliwość wnioskowania do sądu o jego przedłużenie. W okresie obowiązywania nakazu/zakazu Policja zobowiązana jest, do co najmniej trzykrotnego sprawdzenia czy nakaz/zakaz nie jest naruszany, przy czym pierwsze sprawdzenie odbywa się następnego dnia po jego wydaniu. W przypadku niestosowania się do wydanego przez Policję zakazu/nakazu ustawodawca przewidział sankcje w Kodeksie wykroczeń – czyn zabroniony art. 66b zagrożony jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
(ep/kh)