Region, Gołdap: 16-latka jechała z pijanym kierowcą, teraz w szpitalu walczy o życie
Gołdapscy policjanci ustalają, czy alkohol i nadmierna prędkość mogły przyczynić się do wypadku, do którego doszło na trasie Zatyki – Wrotkowo. 16-latka, która podróżowała autem walczy o życie w szpitalu, a jej 27-letni kolega trzeźwieje w policyjnym areszcie. Radosław J. miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. W sumie podczas weekendu policjanci zatrzymali ponad 20 nietrzeźwych kierujących i po raz kolejny przypominają o surowszych karach wobec nich.
Do wypadku w gminie Gołdap doszło wczoraj około godz. 23:00. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że srebrne bmw, którym podróżowali 27-latek i 16-latka, na zakręcie w okolicy miejscowości Zatyki wypadło z drogi i uderzyło w przydrożne drzewo. Siła uderzenia była na tyle duża, że auto odbiło się od drzewa i zatrzymało po drugiej stronie jezdni.
Nieprzytomną 16-latkę z poważnymi obrażeniami przewieziono do szpitala w Ełku. Jej 27-letniemu koledze nic poważnego się nie stało. Mężczyzna został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. Okazało się, że miał ponad 2,5 promila. Radosław J. został zatrzymany w policyjnym areszcie do wyjaśnienia sprawy.
Policjanci szczegółowo wyjaśniają okoliczności i przebieg tego zdarzenia.
Od piątku policjanci na drogach regionu zatrzymali ponad 20 nietrzeźwych kierujących.
Braniewo - chciał nastraszyć 13-letnią rowerzystkę, dlatego zajechał jej drogę ciągnikiem
Przedwczoraj około godziny 15.00 policjanci zostali powiadomieni przez rodzica dziecka, że 13-letnia córka została potrącona przez mężczyznę kierującego ciągnikiem, który odjechał w kierunku miejscowości Lechowo gm. Pieniężno. Policjanci dotarli do 36-letniego kierowcy, który przyznał się, że kierując traktorem chciał nastraszyć jadącą z naprzeciwka rowerzystkę i zjechał na jej pas drogi. Mężczyzna nie widział, czy rowerzystka przewróciła się. Przyznał się za to do tego, że jadąc ciągnikiem pił piwo. Badanie stanu trzeźwości wykonane przez policjantów wykazało w organizmie kierowcy ponad 2,5 promila alkoholu. Policjanci ustalili również, że mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania, a ciągnik nie był dopuszczony do ruchu.
Na szczęście tym razem głupi żart zakończył się na wielkim strachu 13-latki. Rowerzystka nie odniosła żadnych obrażeń. Nie skończy się tak jednak dla nierozsądnego 36-latka. Mężczyzna odpowie za kierowanie ciągnikiem po alkoholu, bez prawa jazdy, spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowanie pojazdem niedopuszczonym do ruchu oraz za brak polisy OC na pojazdy.
Kętrzyn - pijany uderzył w krawężnik
Wczoraj kętrzyńscy policjanci około godz. 14.00 kontrolując trasę Siniec-Nowa Różanka za skrzyżowaniem do miejscowości Winda zauważyli stojącego na poboczu vw polo z włączonymi światłami awaryjnymi. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić, czy kierowca nie potrzebuje pomocy. Z relacji 51-letniegoTomasza R. wynikało, że wyjeżdżając ze skrzyżowania stracił panowanie nad autem i przednim kołem uderzył w krawężnik. Uderzenie było tak silne, że w aucie pękła opona oraz wygięła się stalowa felga. Podczas rozmowy z mężczyzną policjanci wyczuli od niego alkohol. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało ponad 1,5 alkoholu w jego organizmie.
Braniewo - kierująca bez uprawnień, auto bez badań technicznych
Policjanci z Wilcząt udaremnili jazdę nietrzeźwej kierującej. Kobieta wsiadła do auta po wypiciu piwa. 36-letnia mieszkanka gm. Płoskinia została zatrzymana przez policjantów w Długoborze, gm. Płoskinia. Kobieta podróżowała sama, ale na „podwójnym gazie” - miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie. W trakcie policyjnej kontroli okazało się ponadto, że kierująca nie miała uprawnień do kierowania, a samochód nie miał ważnych badań technicznych. Postępowanie wobec 36-latki, która odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, kierowanie bez uprawnień i pojazdem bez aktualnych badań technicznych prowadzą policjanci z Wilcząt.
Surowsze kary dla pijanych za kierownicą
Od 18 maja br. obowiązują nowe przepisy, które w efekcie mają przynieść poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.
Ważnym działem są w nich zapisy dotyczące kar wobec nietrzeźwych kierujących. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany określono na poziomie 3 lat.
Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.
Ponadto w kodeksie karnym wykonawczym dodano nowy art. 182a, przewidujący możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat. Istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.
af