KWP: "Moc - tak. Przemoc - nie!" – policjanci szkolą się z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Za nami kolejne szkolenie z cyklu: „MOC-tak, PRZEMOC-nie!” z zakresu programu przeciwdziałania przemocy w rodzinach policyjnych, którego organizatorami w garnizonie warmińsko – mazurskim są funkcjonariusze: Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie, Sekcji Psychologów KWP w Olsztynie oraz Wydziału Zarządu II w Olsztynie Biura Spraw Wewnętrznych KGP.
W szkoleniu wzięło udział 35 funkcjonariuszy kadry kierowniczej, którzy poznali główne założenia programu, który w 2012 roku został opracowany i wdrożony przez Biuro Prewencji, Biuro Kadr i Szkolenia, Biuro Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji oraz Pełnomocnika KGP ds. Ochrony Praw Człowieka we współpracy z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia.
Dotychczas w garnizonie warmińsko-mazurskiej policji przeszkolonych zostało ponad 450 policjantów. Poznali algorytmy postępowania w sytuacji ujawnienia przemocy w rodzinie policyjnej i mieli okazję utrwalić zagadnienia związane z odpowiedzialnością karną za przestępstwa dotyczące stosowania przemocy. Dzięki warsztatom prowadzonym przez psychologów, policjanci poszerzają swoją wiedzę i umiejętności trafnego rozpoznawania oznak, że w rodzinie może dochodzić do przemocy. Wyjaśniane są im cykle przemocy w rodzinie, aspekty psychologiczne relacji sprawca – ofiara oraz mity i fakty dotyczące tego rodzaju przemocy.
Program „MOC-tak, PRZEMOC-nie!” w 2012 roku został zaakceptowany przez Komendanta Głównego Policji i systematycznie wdrażany jest we wszystkich jednostkach w kraju. Jego główne cele zakładają:
- Ograniczenie liczby przypadków przemocy domowej w rodzinach policyjnych
-
Poprawę jakości i efektywności działań podejmowanych przez policję w sytuacji, gdy sprawcą przemocy domowej jest funcjonariusz
-
Wypracowanie zasad pomocy psychologicznej udzielanej ofierze przemocy w rodzinie (również będącej funkcjonariuszem policji) przez psychologów policyjnych, a także pracy psychologicznej z policjantem-sprawcą przemocy domowej