Bartoszyce: Uwaga na oszustów!
Oszuści podszywając się za członka rodziny wciąż próbują oszukać starszych ludzi i wyłudzić pieniądze. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za funkcjonariuszy policji zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni! Nie dajmy się zwieść! Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy.
W ostatnim czasie bartoszyccy kryminalni przyjęli kilkanaście zgłoszeń usiłowania wyłudzenia pieniędzy. Sposób działania sprawców w każdym przypadku był bardzo podobny. Mężczyzna dzwoniąc na numer telefonu stacjonarnego osób starszych podszywał się pod członka rodziny i proponował odwiedziny. W rozmowie ustalał między innymi numer telefonu komórkowego lub adres zamieszkania ofiary. Po chwili dzwonila kolejna osoba podająca się za policjanta informując, że policja prowadzi działania w sprawie przestępców podszywających się pod członków rodzin i wyłudzających pieniądze. "Policjant" prosi o wizytę w banku i pomoc w zasadzce na jego nieuczciwych pracowników. Jednocześnie nie pozwala zakończyć rozmowy prowadzonej przez telefon komórkowy. Kiedy potencjalna ofiara przychodzi do banku otrzymuje kolejne instrukcje. Wówczas najczęściej pada hasło, żeby wybrać oszczędności.
Na szczęście żadna z osób nie dała się zwieść i nie przekazała oszustom pieniędzy, ponieważ świadomość osób starszych rośnie. Jest to efektem między innymi prowadzonych działań prewencyjnych, podczas których społeczeństwo jest informowane w jaki sposób działają sprawcy i jak należy postępować, aby nie dać się oszukać.
Przypominamy!
Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie
Prawdziwi policjanci NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie
Jeżeli znajdziemy się w takiej sytuacji:
- upewnijmy się, czy na pewno osoba, która do nas dzwoni jest członkiem rodziny lub policjantem,
- skontaktujmy się z tą osobą,
- nie podejmujmy pochopnych decyzji
- opowiedzmy o tej sytuacji komuś bliskiemu,
- wymuśmy na rozmówcy, żeby podał swoje imię,
- nigdy nie przekazujmy pieniędzy osobom obcym,
- nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie,
- nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
- w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną i zgłosmy ten fakt na policję.
W takich sytuacjach niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków. Zwracamy się także z apelem do młodych osób, by informowały swoich rodziców i dziadków, o tym, że są osoby które mogą chcieć wykorzystać ich dobre serce i po prostu oszukać. To może zapobiec oszustwom!