Wjechał na przejazd, kiedy zamykały się rogatki. Został ukarany wysokim mandatem
Wiedział, że zbliża się do przejazdu kolejowego, widział migający sygnalizator – a mimo to zlekceważył znak świetlny na strzeżonym przejeździe kolejowym w gminie Iława i wjechał na torowisko. 28-latek został ukarany srogim mandatem za spowodowanie zagrożenia i wjazd na przejazd po tym jak opuszczanie zapór zostało rozpoczęte.
Do zdarzenia doszło w środę (12.04.2023 r.) kilka minut przed 8:00 na strzeżonym przejeździe kolejowym w gminie Iława na DK-16. O zaistniałej sytuacji oficera dyżurnego iławskiej komendy poinformowała dróżniczka, która oświadczyła, że samochód osobowy uderzył w rogatki i je uszkodził. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 28-latek kierujący subaru pomimo sygnału świetlnego wjechał na przejazd kolejowy. Wtedy to zauważył, że przed nim zaczęły zamykać się rogatki. Mężczyzna natychmiast wycofał auto i uszkodził jedną z zapór. Na szczęście kierującemu ani pasażerowi subaru nic się nie stało.
28-latek za wjazd na przejazd, jeżeli opuszczanie zapór zostało rozpoczęte został ukarany mandatem w wysokości 3000 złotych, a jego konto powiększyło się o 15 punktów karnych.
Warto przypomnieć, że takie zachowania jak:
· naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone,
· zatrzymanie pojazdu na przejeździe kolejowym oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu,
· wjeżdżanie na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy,
· wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim,
· omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przed przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu,
· niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych (w tym „stop”, „stop pierwszeństwa”, „sygnał czerwony pulsujący”),
· wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie
· stanowią wykroczenie, ale także mogą mieć tragiczne skutki.
PAMIĘTAJMY!
Droga hamowania pociągu to kilkaset metrów, a jego szerokość nie jest równa szerokości torów. Zbliżając się do przejazdu zachowajmy więc zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ rogatki lub sygnalizacja mogą zostać uszkodzone. Zatrzymajmy się i żyjmy!
(jk/kh)