KWP: Konferencja "Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach"
13 czerwca 2014 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja mająca na celu promowanie działań na rzecz akceptacji i wspierania różnorodności narodowej, kulturowej i wyznaniowej w regionie oraz przeciwdziałania przejawom dyskryminacji. Konferencja tym samym zaingurowała projekt "Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach"
13 czerwca br. o godz. 11.00 w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie odbyła się konferencja "Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach". Konferencja otworzyła tym samym projekt zainicjowany przez Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia", Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie oraz TVP S.A. Oddział Terenowy w Olsztynie.
Celem przedsięwzięcia jest zawiązanie koalicji i utworzenie współpracy różnych podmiotów i środowisk, m.in. Policji, organizacji mniejszości narodowych, wyznaniowych i etnicznych, instytucji kulturalnych i edukacyjnych, a także władz samorządowych i rządowych. Jej zadaniem będzie promowanie działań na rzecz akceptacji i wspierania różnorodności narodowej, kulturowej i wyznaniowej na Warmii i Mazurach oraz przeciwdziałania przejawom dyskryminacji.
W ramach projektu policjanci wydziałów prewencji wezmą udział w cyklu warsztatów, które odbywać się będą w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zakres szkoleń będzie dotyczył edukacji międzykulturowej, integracji społecznej i antydyskryminacji.
Obecny na konferencji nadinsp. Józef Gdański Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie mówił o ważnej roli policji w przeciwdziałaniu przejawom dyskryminacji:
"...tam, gdzie działa się na rzecz bezpieczeństwa, nie może zabraknąć Policji. Chcemy pomagać i dbać o bezpieczeństwo wszystkich, niezależnie od tego czy dotyczy to większych grup społecznych, czy mniejszych. Działamy w ramach i na podstawie prawa, w codziennej służbie staramy się respektować prawa i wolności człowieka. W naszej filozofii działania nie ma podziału na „my Policja” i „oni – społeczeństwo”. Godność człowieka jest dla każdego z nas wartością najwyższą. Staramy się respektować ją w kontakcie z każdą osobą, bez względu na jej status w prowadzonych czynnościach policyjnych, bez względu na kolor skóry, pochodzenie narodowe, etniczne, wyznanie, płeć, wiek, orientację seksualną. Zasada równego traktowania, poszanowanie praw i wolności każdego człowieka stanowi nadrzędny cel polskiej Policji."
Komendant odniósł się również do projektu " Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach":
"... Mam nadzieję, że udział w tym projekcie pozwoli jej uczestnikom na poszerzenie wiedzy na temat różnorodności kulturowej i społecznej oraz przygotuje ich do profesjonalnej reakcji w sytuacjach trudnych, wymagających szczególnej wrażliwości i delikatności. Wspólne uczestnictwo w warsztatach – nauczycieli i policjantów, jak też udział policjantów jako współprowadzących warsztaty, z pewnością pozwoli nawiązać współpracę i wypracować reguły współdziałania w sytuacjach, których podłożem jest dyskryminacja".
Projekt honorowym patronatem objęli:
Irena Lipowicz Rzecznika Praw Obywatelskich, Marian Podziewski Wojewoda Warmińsko- Mazurski, Jacek Protas Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Grażyna Przasnyska Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty.
Przedsięwzięcie finansowane jest w ramach programu Obywatele dla demokracji, finansowanego z funduszu EOG.