Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomagamy i chronimy również w czasie Wielkanocy

Gdy jedni planują podróż do bliskich, by wspólnie wziąć udział w uroczystościach i wykorzystać ten czas do spotkań z bliskimi, policjanci zaplanowali działania, zadbać o bezpieczeństwo na drogach i w miastach. Zwiększony ruch na drogach i uroczystości związane z obchodami świąt wielkanocnych z udziałem wielu osób w miastach – to typowe elementy związane ze świętami wielkanocnymi. Policjanci będą w tych miejscach czuwać nad spokojnym przebiegiem świątecznego weekendu.

Policyjne  działania „Bezpieczny weekend - Wielkanoc” to też swego rodzaju tradycja. W 2023 roku potrwają od 7 do 10 kwietnia. Jak co roku policjanci drogówki wyruszą na drogi regionu by dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Szczególną uwagę zwrócą na przekroczenia dozwolonej prędkości, zareagują na popełniane wykroczenia w ruchu drogowym, sprawdzą czy kierowcy i pasażerowie używają pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w prawidłowy sposób. Będą kontrolować stan trzeźwości kierujących oraz na bieżąco monitorować płynność ruchu na warmińsko-mazurskich drogach. Również w miastach, tam gdzie zostały zaplanowane uroczystości związane z Wielkanocą, policyjne patrole będą zabezpieczać ich przebieg.

W ubiegłym roku w świąteczny weekend na drogach Warmii i Mazur policjanci odnotowali 10 wypadków drogowych, w których 1 osoba zginęła, a 11 zostało rannych. Byli też wzywani do 107 kolizji drogowych a w trakcie przeprowadzonych kontroli ujawnili 54 nietrzeźwych kierujących.

Kierowco patrz w lusterka

Jeśli pogoda dopisze  na drogach pojawią się kierowcy jednośladów- motocykliści i rowerzyści. Ta grupa na drodze ma  swoje prawa, ale także obowiązki. Kierowcy aut powinni pamiętać, by odpowiednio wcześniej sygnalizować swoje manewry i patrzeć w lusterka. Motocykliści natomiast, by mierzyć siły na zamiary. Recepta na bezpieczeństwo jest wspólna dla wszystkich: to stosowanie się do przepisów - zwłaszcza tych dotyczących ograniczeń prędkości, wzajemny szacunek i empatia oraz bezwzględna trzeźwość za kierownicą.

Dobre przygotowanie do każdej podróży to połowa sukcesu

Do podróży należy się odpowiednio przygotować, zadbać o  auto - sprawdzić  płyny eksploatacyjne, stan hamulców, wycieraczek. Kierowcy muszą  sprawdzić do kiedy ważne jest OC pojazdu i jego badanie techniczne. Równie ważne jest rozmieszczenie bagaży w pojeździe. Warto pamiętać, że nic w pojeździe nie może leżeć „luzem”. W przypadku zdarzenia drogowego  nawet książka czy butelka z wodą mogą poważnie zranić znajdujących się w aucie pasażerów. Niektórzy będą mieli do pokonania bardzo długie dystanse. Oprócz odpowiedniego przygotowania pojazdu warto zadbać o komfort najmłodszych pasażerów- to na pewno pomoże przetrwać długą, nużącą  podróż.

Lany poniedziałek z rozsądkiem

Lany poniedziałek ma swoich zwolenników ale także zagorzałych przeciwników. Mimo, że to tradycja, policjanci będą reagować na wszelkie zachowania, które mogą sprowadzić zagrożenie w ruchu drogowym.  Pod żadnym pozorem, ani też dla żartu nie należy oblewać wodą jadących aut. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne,  więc należy liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Zwolennicy tradycji mogą zostać ukarani przez policjantów mandatem, jeśli w ferworze zabawy  spowodują zagrożenie  bezpieczeństwa ruchu.

W razie wątpliwości… spacerem do komendy

Świąteczny poniedziałek to nie tylko śmigus dyngus, ale także dla wielu osób  czas powrotów do domu. Warto  pamiętać, że  mając jakiekolwiek  wątpliwości co do stanu trzeźwości można podejść do najbliższej komendy policji i je rozwiać. Co roku podczas świątecznych weekendów wielu  kierowców korzysta  z takiej możliwości, by upewnić się czy już bezpiecznie można ruszyć w trasę.

Zabezpiecz swoje mienie!

W pierwszej kolejności to każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje bezpieczeństwo i prawidłowe zabezpieczenie swojego mienia. Dlatego wyjeżdżając z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas przykra niespodzianka. Pozamykajmy okna, pozakręcajmy zawory gazu i wody, podłączajmy z prądu urządzenia, które nie muszą w tym czasie z niego korzystać. Sprawdźmy czy zamknęliśmy drzwi. Z kolei w podróż nie zabierajmy ze sobą zbędnych kosztowności i dokumentów. Zadbajmy o to, by były poza zasięgiem wzroku i rąk kieszonkowców. Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się obok nas, szczególnie, gdy będziemy przebywać w tłumie.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

(tm)

Powrót na górę strony