Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Już 25 kierowców straciło prawo jazdy – przyczyną nadmierna prędkość

Kolejni kierowcy stracili prawo jazdy za nadmierną prędkość w terenie zabudowanym. Ostatni zatrzymany do kontroli 32-latek, jechał w miejscowości Grabin z prędkością ponad 130 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość o 80 km/h. To już 7 kierowca w powiecie ostródzkim, który stracił prawo jazdy na 3 miesiące od początku obowiązywania nowych przepisów. W powiecie szczycieńskich takich kierowców było 2. Natomiast w całym województwie warmińsko - mazurskim odnotowaliśmy w sumie 25 takich przypadków.

Policjanci ostródzkiego ruchu drogowego od początku ubiegłego tygodnia zatrzymali prawo jazdy 7 kierowcom, którzy przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Część zatrzymanych do kontroli osób tłumaczyła się, że nie wiedziała, czym w myśl nowych przepisów grozi jazda z nadmierną prędkość. Dzisiaj rano w miejscowości Grabin do osób, które straciły na 3 miesiące uprawnienia dołączył 32-letni mieszkaniec Otwocka, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością ponad 130 km/h. Ponadto kierowca nie przestrzegał zakazu wyprzedzania w miejscu, gdzie była linia podwójna ciągła. Oprócz utraty uprawnień na najbliższe 3 miesiące, mężczyzna będzie też musiał zapłacić kilkusetzłotowy mandat, a na jego konto trafi 15 punktów karnych za popełnione wykroczenia.

Z kolei wczoraj aż troje kierowców straciło prawo jazdy za to, że w terenie zabudowanym jechało ponad 100 km/h.

W miniony piątek parę minut przed godziną 12.00 funkcjonariusze ze Szczytna zatrzymali do kontroli drogowej 40-latkę, która kierowała fordem mondeo i przekroczyła dozwoloną prędkość. W obszarze zabudowanym jechała ona z prędkością 110 km/h. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy, ukarali ją mandatem w wysokości 500 złotych oraz 10 punktami karnymi. Natomiast w sobotę około godziny 19.30 w tej samej miejscowości kierujący renault jechał z prędkością 96 km/h. Również temu kierowcy zgodnie z nowymi przepisami, policjanci odebrali prawo jazdy. W tym przypadku sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Policjanci przypominają, że przekroczenie prędkości w takim miejscu skutkuje obligatoryjnym zatrzymaniem uprawnień na 3 miesiące.

Od tygodnia obowiązywania nowych przepisów warmińsko - mazurscy policjanci odnotowali 25 takich przypadków. Przypomnijmy, że w Ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Należy pamiętać, że starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany.

Istotne jest, że 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

bb/ach/in


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 3.58 MB)

Powrót na górę strony