Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gama – nowa specjalistka z ełckiej komendy do wyszukiwania narkotyków

Gama jest młoda, energiczna, pracowita i szybko się uczy. Ma też doskonały węch wyczulony na zapach narkotyków. I ma przed sobą poważne zadania. W powiecie ełckim będzie pomagała w walce z przestępczością narkotykową. Razem ze swoim przewodnikiem ukończyli właśnie kurs specjalistyczny i rozpoczęli wspólną służbę.

Aktualnie w garnizonie warmińsko-mazurskiej Policji w służbie jest 31 psów służbowych. Są to psy tropiące, patrolowo-tropiące, wyszkolone do wyszukiwania narkotyków, materiałów wybuchowym oraz zwłok ludzkich.

Do tego grona dołączyła Gama, która ze swoim przewodnikiem rozpoczęła służbę w Wydziale Kryminalnym Komendy Powiatowej Policji w Ełku.

Tresura psa policyjnego to długi proces. Gama ze swoim przewodnikiem spędzili 6 miesięcy w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam, podczas intensywnego szkolenia pod okiem instruktorów, wspólnie przygotowywali się do konkretnych działań. W tym przypadku jest to wyszukiwanie zapachów narkotyków.

W tym czasie pies i jego przewodnik przede wszystkim poznawali się nawzajem, budowali więź i zaufanie, żeby stworzyć zgrany duet.

Podopieczna

Gama to 2-letni wyżeł niemiecki szorstkowłosy, którego umaszczenie to czarny deresz, a to co ją wyróżnia to niezwykle wyczulony nos. Jest aktywna, samodzielna, skupiona na swojej pracy. A w czasie wolnym jest wielką pasjonatką różnych piłek i jest bardzo oddana swojemu panu.

Jest niezwykle przyjacielska, łagodna i od razu zdobywa sympatię, jednak zadania służbowe jakie ma przed sobą, są bardzo poważne – to walka z przestępczością narkotykową. Gama jest wyjątkowa też z tego względu, że jest to drugi w historii Policji pies tej rasy wyszkolony do wyszukiwania zapachów narkotyków.

Opiekun

Policyjny przewodnik psa, który ma pod swoją opieką Gamę, jest doświadczonym funkcjonariuszem kryminalnym. Od zawsze zafascynowany zwierzętami i ich światem. Sam w domu ma dwa psy. W wolnym czasie ze swoim labradorem jako wolontariusz bierze udział w działaniach poszukiwawczych w Mazurskiej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej. Teraz policjant ma określone i sprecyzowane zadania odnośnie ciągłego szkolenia i opieki nad psem służbowym.

Współpraca z Gamą od początku układa się dobrze – jak przyznaje przewodnik:

„Z Gamą od razu złapaliśmy pozytywny kontakt. Spędzaliśmy ze sobą dużo czasu, żeby wypracować u niej odpowiednie umiejętności i reakcje. Musiała nauczyć się też posłuszeństwa i pracy w różnych warunkach. Gama szybko się uczy i jest chętna do pracy. Bardzo się ze sobą związaliśmy. Wierzę, że dzięki stałemu kontaktowi i przyjacielskiej więzi będziemy osiągać doskonałe efekty podczas służby”.

Gama w ełckiej komendzie pojawiła się, by realizować działania przeciwko przestępczości narkotykowej. Jej zakup był możliwy dzięki środkom przekazanym przez Urząd Gminy w Ełku.

 • Gama stoi na tylnych łapach oparta o drzewo. W tle radiowóz
  Gama - pies służbowy z KPP w Ełku
 • Gama siedząca w radiowozie
  Gama w radiowozie
 • Gama - pies służbowy z Komendy Powiatowej Policji w Ełku
  Gama - pies służbowy z KPP w Ełku
 • Gama - pies służbowy z Komendy Powiatowej Policji w Ełku
  Gama - pies służbowy z KPP w Ełku
 • Gama ze swoim przewodnikiem
  Gama ze swoim opiekunem i przewodnikiem

(akdn/tm)

Powrót na górę strony