Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Znęcali się nad najbliższymi. Będą tłumaczyć się przed sądem

Policjanci każdego dnia interweniują wobec osób, które swoje emocje wyrażają przemocą wobec innych. Są to szczególnie trudne interwencje, ponieważ najczęściej dotyczą spraw prywatnych, konfliktów rodzinnych, problemów wychowawczych, których nie można rozwiązać jedną policyjną interwencją. Policjanci posiadają jednak narzędzia, które mogą pomóc w uspokojeniu domowych agresorów, odizolowaniu ich od ofiar i udzieleniu ofiarom odpowiedniego wsparcia.

Gołdap

W sobotę (11.03.2023 r.) policjanci interweniowali w jednej z miejscowości na terenie powiatu gołdapskiego. Informację o potrzebie udzielenia pomocy oraz pilnej interwencji oficer dyżurny otrzymał od samej pokrzywdzonej. Kobieta obawiała się agresywnego zachowania własnego syna. Mieszkający z nią 32-latek groził, wyzywał i używał przemocy fizycznej. Ponadto niejednokrotnie kobieta była wyganiana z własnego mieszkania. Jak ustalili funkcjonariusze, domowy agresor był już wcześniej karany za przestępstwo znęcania się. Nietrzeźwy awanturnik został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu znęcania się nad matka. Następnie prokurator zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci nakazu opuszczenia mieszkania, zakaz zbliżania się do matki, a także sprawca został objęty policyjnym dozorem.

Szczytno

Oficer dyżurny szczycieńskiej komendy w sobotę (11.03.2023 r.) został poinformowany o awanturze w jednym z lokali na terenie Szczytna. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 42-latek wszczął awanturę ze swoją partnerką, podczas której ją pobił. Śledczy ustalili, że mężczyzna od stycznia 2023 roku stosował wobec swojej partnerki przemoc psychiczną oraz fizyczną. W trakcie awantur wyzywał pokrzywdzoną oraz bił ją po całym ciele. W trakcie prowadzonych czynności, szczycieńscy funkcjonariusze, jeszcze tego samego dnia zatrzymali 42-latka. Mundurowi przedstawili mężczyźnie zarzut znęcania się nad partnerką.

Na wniosek szczycieńskich policjantów, Prokuratura Rejonowa w Szczytnie zastosowała wobec 42-latka policyjny dozór. Teraz mężczyzna będzie musiał stawiać się w jednostce policji, musi informować o każdym wyjeździe i powrocie, ma zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną, musi na określony czas opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie oraz wpłacić poręczenie majątkowe.

Fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Węgorzewo

We wtorek (14.03.2023 r.) oficer dyżurny węgorzewskiej policji został poinformowany o awanturze domowej w jednej z rodzin na terenie Węgorzewa. Interweniujący policjanci ustalili, że 38-latek wyzywał matkę słowami wulgarnymi, rzucał przedmiotami gospodarstwa domowego, wygrażał pozbawieniem życia. Pijany mężczyzna na widok mundurowych nie chciał się uspokoić, więc policjanci, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo starszej kobiecie zatrzymali go w policyjnej celi. Interweniujący policjanci objęli rodzinę procedurą Niebieskiej Karty. Teraz sprawdzają ich sytuację.

Zgodnie z art. 207 kodeksu karnego, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

http://www.niebieskalinia.info/

(af/as/kh)

 

Powrót na górę strony