Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mówi się, że siła jest kobietą. Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy piękno i siłę lidzbarskiej policji

W dzisiejszych czasach widok kobiety w mundurze nikogo już nie dziwi. W szeregach Polskiej Policji kobiety służą od 1925 roku. Na Warmii i Mazurach służbę pełni ponad 650 kobiet na wszystkich szczeblach i różnych stanowiskach. Niektóre o byciu policjantką marzyły od dzieciństwa, a u innych chęć założenia munduru pojawiła się w dorosłym życiu. Bez wątpienia łączy je jedna cecha – chcą pomagać drugiemu człowiekowi. W tym roku przy okazji Dnia Kobiet przyjrzeliśmy się bliżej policjantkom z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim.

Służba w Policji to ciężka praca, która dla wielu wciąż kojarzy się głównie z siłą fizyczną i represją, choć to dość stereotypowe spojrzenie na tę służbę. Choć ten zawód to „męskie rzemiosło”, to w żaden sposób nie odstrasza to kobiet od wstąpienia do służby. Panie nie ustępują w niczym kolegom z pracy, a w codziennej służbie wykazują się oczekiwanym profesjonalizmem. Ich zaangażowanie jest dostrzegane przez przełożonych. Kobiety są nieustępliwe, kreatywne i odważnie kroczą przez trudy codziennego życia. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej kobiet decyduje się włożyć mundur i pełnić służbę w Policji. Nie jest łatwo łączyć pracę policjantki z życiem domowym, szczególnie kiedy w domu czekają małe dzieci, które potrzebują wiele uwagi i obecności mamy. A służba - jak wiadomo - wiąże się z nocnymi dyżurami, przedłużającymi się godzinami w pracy czy nagłymi wezwaniami do zdarzeń. Każdego dnia policjantki udowadniają swoją siłę oraz to, że wszystko da się pogodzić.

W Komendzie Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim służbę pełni 77 funkcjonariuszy, z czego 12 to kobiety. Jedna z nich, nadkom. Iwona Wojciechowska pełni funkcję kierowniczą, sierż. szt. Beata Szydłowska jest Oficerem Prasowym lidzbarskiej komendy, cztery policjantki – mł. asp. Sylwia Łukjanowicz, sierż. Marta Borowska, post. Oliwia Rybicka oraz post. Urszula Wojtkiewicz prowadzą sprawy dochodzeniowo – śledcze pracując w Wydziale Kryminalnym, dwie  policjantki – st. post. Adrianna Żądłowska i post. Marta Bruehn realizują zadania służbowe pracując w Ogniwie Ruchu Drogowego, natomiast sierż. Alicja Sajkowska, st. post. Karolina Greber, post. Karolina Wszoła oraz post. Maria Parafińczuk pracują w Zespole Patrolowo – Interwencyjnym.

Zgodnie mówią, że kobieta łagodzi obyczaje. W mundurze jednak nie ma taryfy ulgowej. Prawdą jest, że uśmiech i dobre słowo może zdziałać wiele, jednak funkcjonariuszki muszą być tak samo stanowcze i profesjonalne podczas służby jak ich koledzy „po fachu”.

Należy pamiętać również o kobietach pracujących w Komendzie Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim, które zajmują stanowiska cywilne, jakże ważne dla funkcjonowania jednostki. Są kompetentne, pracowite oraz profesjonalne w realizowaniu codziennych obowiązków. Lidzbarska Policja liczy aż 16 pracownic cywilnych, które każdego dnia swoją pracą wspomagają działanie jednostki.

Z okazji Dnia Kobiet lidzbarskie policjantki znalazły się w innej, niż na co dzień sytuacji - stanęły przed obiektywem aparatu ich kolegi z pracy asp. Łukasza Czerniewskiego.

(bsz/tm)

  • Zdjęcie grupowe policjantek
  • Portret policjantki w mundurze
  • Portret policjantki w mundurze
  • Portret policjantki w mundurze
  • Portret policjantki w mundurze
  • Portret policjantki w mundurze
  • Portret policjantki w mundurze
  • Portret policjantki w mundurze
  • Portret policjantki w mundurze
Powrót na górę strony