Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kaletnik wśród policjantów

Nie każdy miał możliwość poznać osobę, która wykonuje ręcznie skórzane wyroby, takie jak torby, portfele, paski. Kaletnik, bo o tym zawodzie mowa, jako profesja jest znany już od XIV wieku. Ze względu na rozwój technologii oraz nowe i tańsze możliwości obróbki skórzanych materiałów, jest to zajęcie, które powoli odchodzi w zapomnienie. Są jednak osoby, które tak łatwo na to nie pozwolą. Jedną z nich jest st. sierż. Dawid Jackiewicz policjant i kaletnik z Olecka.

Praca z wyrobem skórzanym wymaga precyzji, cierpliwości, wewnętrznego spokoju i opanowania. To cechy, które kaletnictwo łączą również z innym zajęciem, czyli służbą policjanta. Wie o tym doskonale jeden z policjantów Komendy Powiatowej Policji w Olecku st. sierż. Dawid Jackiewicz. Funkcjonariusz ma 25 lat, a od 5 służy w Policji w ogniwie patrolowo – interwencyjnym oleckiej komendy. Swoje cechy osobowe wykorzystuję w służbie, ale także przy swoim hobby, któremu poświęca czas wolny – czyli kaletnictwie. Jak sam mówi, pozwala mu to na „odreagowanie stresu związanego z codzienną służbą, która bywa trudna i wymagająca”.

 

 • st. sierż. Dawid Jackiewicz
  st. sierż. Dawid Jackiewicz
 • Dawid Jackiewicz podczas pracy
  Dawid Jackiewicz

 

Dlaczego kaletnictwo?

Zaczęło się od tego, że zniszczone podczas służby dotychczasowe etui na notatnik służbowy, chciał zamienić na nowe. Stwierdził jednak, że potraktuje to jak wyzwanie. Nie poszedł na łatwiznę i nie kupił etui w sklepie. Podszedł do sprawy na poważnie i skórzane etui zrobił sobie sam. Kupił zestaw do szycia, złapał wymiary i tak uszył pierwszą w życiu rzecz.

Jak dotąd spod jego igły wyszło 15 przeróżnych produktów m.in. portfele, paski, obroże dla psów, etui na notatniki i kalendarze. Jak sam podkreśla, produkty, które wykonuje charakteryzują się trwałością i jakością, gdyż wszystko od początku do końca jest robione ręcznie. Dba przy tym o każdy detal, tak aby produkt końcowy zachwycał odbiorcę i miał indywidualny charakter.

 • Materiał skórzany przygotowany do obróbki
  Materiał skórzany przygotowany do obróbki
 • Skórzany pasek do zegarka
  Skórzany pasek do zegarka
 • Skórzane etui
  Skórzane etui

Kaletnik wśród to na pewno rzadkość oraz nietypowe połączenie trudnej i często dynamicznej służby z wymagającym spokoju i cierpliwość rzemiosłem wykonywanym w czasie wolnym. Ktoś mógłby uznać, że są to bardzo odległe od siebie zajęcia, jednak wymagają one podobnych cech charakteru i predyspozycji, takich jak cierpliwość, precyzyjność, odpowiedzialność oraz kreatywność i umiejętność podejmowania właściwych decyzji. Jak pokazuje przykład policjanta z Olecka, takie cechy przynoszą ich posiadaczowi wymierne korzyści zarówno w codziennej służbie, jak i w efektywnym wykorzystaniu czasu wolnego.

(dr/tm)

Powrót na górę strony