Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciały zarobić sprzedając odzież, a straciły swoje oszczędności klikając w link od rzekomego kupującego

Mieszkanka powiatu działdowskiego wystawiła na jednym z portali sprzedażowych odzież. Kobieta dała się oszukać klikając w podesłany od kupującego link. Straciła 5000 złotych. Apelujemy! Nigdy nie klikaj w podsyłane linki przekierowujące na strony płatności bankowej i nie wpisuj danych do logowania. To najprostszy sposób, by stracić swoje oszczędności.

7 lutego przypadał Dzień Bezpiecznego Internetu 2023. Niestety, mimo wielu apeli Policji i przestróg związanych z zachowaniem ostrożności podczas korzystania z Internetu, a szczególnie w obszarze prowadzenia działalności na portalach sprzedażowo-zakupowych, niektórym nie udało się uchronić przed oszustami.

Działdowo

We wtorek (07.02.2023) mieszkanka powiatu działdowskiego wystawiła na jednym z internetowych portali sprzedażowych odzież, którą chciała sprzedać. Zgłosiła się do niej osoba zainteresowana zakupem. Nawiązała ze sprzedającą kontakt, a następnie przesłała jej link do potwierdzenia rzekomej wpłaty. Kobieta klikając ten link została przekierowana na stronę płatności bankowej, gdzie podała swoje dane logowania i hasło. Link okazał się fałszywy, a rzekomy kupujący przejął wrażliwe dane sprzedającej uzyskując dostęp do jej konta bankowego, z którego następnie poprzez wykorzystanie kodów BLIK dokonał dwukrotnie wypłaty pieniędzy w bankomacie w łącznej kwocie 5000 złotych. Pokrzywdzona zgłosiła sprawę na Policję.

Nidzica

Tego samego dnia nidziccy policjanci przyjęli zawiadomienie od 25-letniej mieszkanki gminy Kozłowo, która padła ofiara oszustwa internetowego. Z relacji kobiety wynikało, że za pośrednictwem portalu sprzedażowego, odezwała się do niej osoba zainteresowana kupnem leginsów, które ta wystawiła na sprzedaż. Kobieta podała numer telefonu, na który dostała link, kliknęła w niego, została przekierowana na stronę banku i potwierdziła dane osobowe i dane z karty wymagane na stronie. Następnie za pośrednictwem sms odruchowo zaakceptowała informacje w nim zawarte, co skutkowało dokonaniem przez oszusta 2 wypłat pieniędzy z jej konta. W rezultacie mieszkanka gminy Kozłowo nie sprzedała leginsów, a jej konto w wyniku działania przestępcy zostało uszczuplone o kwotę prawie 2000 zł.

Pamiętaj! 

Nie klikaj w nieznajome linki. Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Czytaj wiadomości bardzo dokładnie. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie korzystaj nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzajmy zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystamy z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki.

Cyberprzestępcy wykorzystają każda okazję, by w łatwy sposób zarobić i pozbawić innych oszczędności. Jedną z metod jest transakcja sprzedaży produktów za pomocą strony internetowej i podesłanie linku do realizacji lub potwierdzenia płatności.

Policja apeluje o zachowanie szczególnych środków ostrożności, zwłaszcza w przypadku korzystania z usług bankowości internetowej i mobilnej. Pamiętajmy, oszuści są bezwzględni i zrobią wszystko, aby osiągnąć swój cel. Jeśli ktokolwiek wymaga podania danych karty płatniczej lub danych służących do logowania do bankowości, oznacza to najprawdopodobniej próbę oszustwa. Nigdy nie przekazuj i nie przepisuj takich danych na stronie otrzymanej w linku przez e-mail/komunikator/sms. Nigdy nie klikaj w linki podesłane od kupujących lub sprzedających przekierowujące na strony płatności bankowej i nie wpisuj swoich danych logowania.

Zanim dokonasz płatności:

- zwróć uwagę jakie transakcje bankowe autoryzujesz i na jaką kwotę,

- mniej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów,

- nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2,

- oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego oraz bramki płatniczej/banku. Zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce sprawdzając poprawność podświetlonego adresu,

- zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane. Fałszywe strony często zawierają błędy językowe, nie są napisane poprawną polszczyzną,

- każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości e-mail, smsy i komunikatory, które zawierają link powinno wzbudzić naszą czujność.

(jn/ap/kh)

Powrót na górę strony