Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uważaj na wędrujące zwierzęta

Powiat szczycieński znajduje się w czołówce najbardziej zalesionych powiatów w województwie, a co za tym znajduje się tu mnóstwo wędrującej zwierzyny. Bądźmy, więc czujni przejeżdżając przez kompleksy leśne bądź w ich pobliżu. W tych miejscach zwolnijmy, aby nie doszło do kolizji. Zderzenie samochodu z sarną lub łosiem jest często tragiczne w skutkach nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla kierującego i pasażerów.

We wtorek (31.01.2023 r.) około godziny 08:00 do oficera dyżurnego szczycieńskiej jednostki wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego ze zwierzyną leśną. Skierowani na miejsce policjanci „drogówki” ustalili, że na krajowej 53, na trasie Olszyny – Świętajno wprost pod jadący pojazd marki Skoda wbiegł jeleń. Samochodem kierował 40-letni mieszkaniec powiatu olsztyńskiego. Mężczyzna był trzeźwy i nie odniósł żadnych obrażeń.

Pamiętajmy, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, rowerzyści, ale może to być również tak jak w wspomnianych niedzielnych zdarzeniach, dzika zwierzyna.

Bądźmy, więc czujni przejeżdżając przez kompleksy leśne bądź w ich pobliżu. W tych miejscach zwolnijmy, aby nie doszło do kolizji. Tylko od nas zależy nasze bezpieczeństwo. Gdy zauważysz zwierzę na drodze postaraj się zatrzymać pojazd i pozwól spokojnie przekroczyć zwierzęciu pas drogi, nie „mrugaj” światłami, nie używaj sygnału dźwiękowego. Nie próbuj omijać zwierzęcia znajdującego się na pasie drogi - spłoszone może wpaść prosto pod koła Twojego samochodu.

Apelujemy, by patrzeć na znaki i nie lekceważyć tych ostrzegających o dzikich zwierzętach. Oznakowanie z czegoś przecież wynika… Umieszczono je w miejscach, przez które prowadzą drogi migracji zwierzyny i w których w przeszłości dochodziło do kolizji czy wypadków. Przestrzegajmy ograniczenia prędkości na tych odcinkach, zachowajmy ostrożność i obserwujmy pobocze. Ważne, aby na drogach prowadzących przez kompleksy leśne jechać z prędkością pozwalającą na wyhamowanie lub przynajmniej zmniejszenie skutków zdarzenia (głównie o zmierzchu lub świcie, gdy panuje ograniczona widoczność i występują zamglenia).

(as/kh)

  • uszkodzona osobówka i radiowóz
    Miejsce zdarzenia drogowego
Powrót na górę strony