Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie weekendu na drogach Warmii i Mazur

Apelujemy, przestrzegamy i uprzedzamy o odpowiedzialności karnej, następnie kontrolujemy, sprawdzamy i wyciągamy konsekwencje. Niestety, wciąż nie brakuje bezmyślnych i nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za kierownice aut wsiadają pod wpływem alkoholu czy bez uprawnień. Sprawcy przestępstw drogowych nie mogą liczyć na pobłażliwość funkcjonariuszy. Każdego dnia policjanci wyjeżdżają do służby i dbają o to, aby na naszych drogach było bezpiecznie.

W miniony weekend na drogach Warmii i Mazur (20-22.01.2023 r.) policjanci odnotowali 2 wypadki, w których 3 osoby zostały ranne. Funkcjonariusze byli wzywani do 115 kolizji drogowych i ujawnili 17 nietrzeźwych kierujących.

Bartoszyce

W sobotę (21.01.2023 r.), od rana panowały bardzo trudne warunki drogowe. Intensywnie padający śnieg i silny wiatr stawiał przed kierującymi nie lada wyzwanie. W takich warunkach kluczowe jest dostosowanie prędkości i umiejętności za kierownicą. Zdarzenie, do którego doszło na trasie Bartoszyce – Wojciechy, według wstępnej oceny policjantów spowodowała 25 – latka kierująca Audi. Kobieta niezachowana należytej ostrożności i dystansu od poprzedzającego ją VW i wjechała w jego tył.
Pasażer VW został zabrany kartką podogonia do szpitala, szczęśliwie nie doznał poważnych obrażeń. Zdarzenie to zakwalifikowano, jako kolizję drogową. 25 – latce z gm. Bartoszyce grozi kara ograniczenia wolności bądź grzywny w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł, i 12 pkt. karnych.

W nocy z soboty na niedzielę (21/22.01.2023r.) policjanci na ul. Bema w Bartoszycach zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę kierującego Renaultem. Okazało się, że mieszkaniec gminy Bartoszyce nie powinien siedzieć za kierownicą, bo nie ma uprawień. Mężczyzna powiedział funkcjonariuszom, że ciągle pracuje i nie ma czasu „zrobić” prawa jazdy. Dodatkowo, auto 40 – latka miało niesprawne światła. Renaulta przekazano osobie wskazanej. 40 – latek odpowie przed sądem. Za wykroczenia kierowania bez uprawnień grozi grzywna w kwocie nie mniejszej niż 1500 zł oraz zakaz kierowania.

W niedzielę (22.01.2023r.) po godz. 8:30 w Łabędniku policjanci z drogówki zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego Skodą. Już w trakcie rozmowy z mężczyzną wyczuli od niego zapach alkoholu. Alkomat wykazał, że w organizmie 58 – latka z Biskupca jest prawie promil alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mieszkańca Biskupca. Mężczyznę czeka odpowiedzialność za przestępstwo.

Braniewo

Pomimo wysokich kar za wykroczenia drogowe wciąż zdarzają się osoby, które lekceważą obowiązujące przepisy. Konsekwencje ignorowania przepisów ruchu drogowego poniósł pewien 42-latek, który w piątek (20.01.2023 r.) w m. Piotrowiec (gm. Pieniężno) zdecydował się wyprzedzić inny pojazd bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Za swój czyn kierujący został ukarany mandatem w wysokości 1500 zł i 15 pkt. To jednak nie był finał kontroli, gdyż mężczyzna zdecydował się wsiąść za kierownice pomimo orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów.

W piątek wieczorem (20.01.2023 r.) policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego na jednej z ulic Braniewa zatrzymali do kontroli drogowej nadjeżdżającego rowerzystę. Badanie trzeźwości 22-latka wskazało, że mężczyzna miał w organizmie ponad pół promila alkoholu. Nieodpowiedzialny cyklista został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł. Do niechlubnego grona rowerzystów „na podwójnym gazie” dołączył 32-letni mieszkaniec Braniewa. Mężczyzna zatrzymany został przez policjantów „drogówki” w niedzielę rano (22.01.2023r.). W jego przypadku alkomat wskazał wynik ponad promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu, w związku z czym policjanci skierowali wniosek o ukaranie do braniewskiego sądu.

W sobotę (21.01.2023 r.) policjanci braniewskiej drogówki pracowali na miejscu poważnie wyglądającego zdarzenia drogowego. Do zdarzenia doszło na drodze W507 w pobliżu m. Maciejewo (gm. Braniewo). W trakcie czynności na miejscu mundurowi ustalili, że na prostym odcinku drogi 39-letni mieszkaniec gminy Braniewo nie dostosował prędkości do warunków ruchu. Mężczyzna stracił panowanie nad swoim pojazdem, następnie zjechał na przeciwległy pas ruchu, gdzie zderzył się z prawidłowo jadącym pojazdem osobowym, którym kierował 35-letni mieszkaniec powiatu gołdapskiego. Na skutek zdarzenia 35-latek został hospitalizowany, na szczęście jeszcze tego samego dnia opuścił szpital. Za spowodowanie tego zdarzenia policjanci zdecydowali się ukarać 39-latka mandatem karnym w wysokości 1020 zł.

 • uszkodzony pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • uszkodzony pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • uszkodzony pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego

Działdowo

W piątek (20.01.2023 r.) na rondzie w Działdowie doszło do potrącenia rowerzystki. Skierowany na miejsce zdarzenia patrol ruchu drogowego ustalił, że kierująca pojazdem marki VW Golf, 24-letnia mieszkanka gminy Rybno, wjeżdżając na rondo od strony ulicy Konopnickiej nie ustąpiła pierwszeństwa znajdującej się na rondzie rowerzystce. Kierująca jednośladem 59-latka w wyniku uderzenia przewróciła się i z ogólnymi obrażeniami została przetransportowana do szpitala w Działdowie na badania. Uczestniczki zdarzenia były trzeźwe. Dalsze czynności w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Działdowie.

W sobotę (21.01.2023 r.) w miejscowości Rybno doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Skierowani na miejsce funkcjonariusze ustalili, że kierujący pojazdem marki VW Passat na ul. Sportowej najprawdopodobniej nie dostosował prędkość do warunków panujących na drodze, po czym na łuku drogi wpadł w poślizg i uderzył w prawidłowo  nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd marki Volvo, w wyniku czego doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący VW za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym w wysokości 1020 złotych i 10 punktami karnymi.

Gołdap

W sobotę (21.01.2023 r.) około godziny 9:00 oficer dyżurny gołdapskich policjantów otrzymał informację, że w Gołdapi na ulicy Kolejowej samochód osobowy potrącił rowerzystę. Na miejsce natychmiast skierowano patrol policji. Funkcjonariusze pracujący na miejscu tego zdarzenia ustalili, że 42-letni kierujący osobową toyotą wyprzedzał 11-letniego rowerzystę, wtedy nastolatek stracił panowanie nad prowadzonym rowerem i zjechał do osi jezdni. W wyniku tego zdarzenia doszło do potrącenia cyklisty. 42-letni kierujący autem był trzeźwy i podróżował sam. Rowerzysta nie odniósł poważnych obrażeń. Policjanci wyjaśniają wszelkie okoliczności tego zdarzenia.

Natomiast w niedzielę (22.01.2023 r.) po godzinie 23:00 gołdapscy policjanci podczas patrolu miasta, na ulicy Wąskiej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd osobowy marki Suzuki. W trakcie legitymowania okazało się, że kierujący posiada aktualny zakaz prowadzenia pojazdami mechanicznymi. To jednak nie było jedyne przewinienie mężczyzny. Policjanci ustalili, że 30-latek jest poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Gołdapianin został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu.

Elbląg

Policjanci z Elbląga podsumowali miniony weekend. Odnotowano 13 kolizji, nie było wypadków drogowych. Nie było również zatrzymanych, nietrzeźwych kierujących. Funkcjonariusze z ruchu drogowego wylegitymowali 198 osób. Odnotowali 13 zdarzeń drogowych. Zatrzymali 92 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość (w tym 3x 50+). Wypadków drogowych nie było.

Ełk

Do zdarzenia drogowego doszło w sobotę (21.01.2023 r.) za miejscowością Przykopka. 18-letni kierujący osobowym seatem nie dostosował prędkości do warunków na drodze, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w drzewo i dachował. Jechał z nim o rok młodszy pasażer. Na szczęście pomimo dużych uszkodzeń pojazdu, młodzi mężczyźni nie odnieśli poważniejszych obrażeń.

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem kierowca został przez policjantów ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych. Na jego konto trafi także 12 punktów karnych.

 • rozbity pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego
 • rozbity pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego

Iława

Pierwsza z kierujących została zatrzymana w piątek (20.01.2023 r.). Okazało się, że 17 - latka kierująca czterokołowcem lekkim niezachowana bezpiecznej odległości od poprzedzającej ją mazdy i najechała na jej tył. Kobiecie na szczęście nic poważnego się nie stało. Za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem.

Tymczasem w Iławie kierujący vw postanowił zlekceważyć czerwone światło na przejeździe kolejowym. I postanowił przejechać przez tory, kiedy to gdy zapory były w trakcie zamykania. Okazało się, że to nie jedyne wykroczenie, które popełnił 63 – latek. Mężczyzna jeździł samochodem z pękniętą szybą przednią. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny kierującemu.

Natomiast w sobotę (21.01.2023 r.) 26-latka kierująca audi nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze w wyniku czego najechała na przyczepę kierującego samochodem ciężarowym volvo. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało a kobieta za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym została ukarana mandatem.

Kolejny kierujący w Iławie wykonując manewr skrętu w prawo nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu audi w wyniku czego doprowadził do zderzenia bocznego. 37 - latek kierujący renaultem został ukarany mandatem.

Tymczasem w Kisielicach 36-latka kierująca fiatem nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze i podczas wykonywania manewru skrętu w prawo uderzył w bmw.

Kolejny nieodpowiedzialny kierujący został zatrzymany w gminie Zalewo. Okazało się, że75 – latek kierujący oplem nie dostosował prędkości jazdy do warunków drogowych w wyniku czego stracił panowanie nad kierownicę po czym wpadł w poślizg i zjechał do przydrożnego rowu. W trakcie czynności policjanci ustalili, że nie tylko prędkość była powodem takiego zachowania mężczyzny. Badanie alkomatem wskazało, że 75 – latek kierował samochodem mając 1,7 promila alkoholu w organizmie. Okazało się również, że mężczyzna nie miał uprawnień do kierowania samochodem a podczas czynność na miejscu zdarzenia mieszkaniec Kwidzyna chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej za popełnione przestępstwo podał dane swojego brata.  75 – latek został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.

Natomiast nietrzeźwego kierującego w gminie Iława zatrzymano po zgłoszeniu przez świadka.  Jak się okazało kobieta zauważyła jak do jednego z marketów przyjechał ford, którego kierowca był pod znacznym działaniem alkoholu po czym zabrała mu kluczyki i o wszystkim poinformowała policjantów. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. W samochodzie zastali pasażerów, bo kierowca już zdążył się oddalić. Policjanci po chwili zatrzymali 63 – latka, który kierował fordem.  Okazało się, że mężczyzna kierował samochodem nie posiadając do tego uprawnień, ale mając 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Tymczasem w gminie Susz również po zgłoszeniu przez świadka policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierującego. Zgłaszający oświadczył, że kierujący motorowerem prawdopodobnie jest nietrzeźwy, bo próbuje jechać, ale co chwilę się przewraca. Funkcjonariusze natychmiast pojechali we wskazanym kierunku i zatrzymali 43 – latka. Przypuszczenia świadka okazały się słuszne. Badanie alkomatem wskazało ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Kolejnego nieodpowiedzialnego kierującego zatrzymali policjanci po tym jak kierował oplem i korzystał z telefonu komórkowego. Okazało się, że nie było to jedyne przewinienie 26 – latka. Mieszkaniec Iławy miał aktywny sądowy zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi.

Kętrzyn

W piątek (20.01.2023 r.) o godz. 14:30 patrol poinformował oficera dyżurnego kętrzyńskiej komendy o kierującym hondą, który nie zatrzymał się do kontroli. Policjanci nakazali kierowcy zatrzymać się do kontroli drogowej na ul. Szpitalnej. Mężczyzna pomimo wyraźnych znaków dawanych przez funkcjonariuszy, nie zatrzymał się, a wręcz przeciwnie - dodał gazu. Policjanci natychmiast ruszyli w pościg za samochodem. Kierujący podczas ucieczki popełnił dodatkowo wykroczenia drogowe min. wyprzedzał na podwójnej linii ciągłej, jechał chodnikiem. Parę ulic dalej, siedzący za kierownicą 20-latek został zatrzymany. Szybko też wyszedł na jaw powód jego zachowania. Jak się okazało kierowca uciekał, bo ma aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że 20-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn do czerwca 2025 roku nie powinien w ogóle znaleźć się za kierownicą. Z miejsca interwencji patrol doprowadził go wprost do komendy, gdzie kryminalni przedstawili podejrzanemu dwa zarzuty. Mężczyzna odpowie za niezatrzymanie się do kontroli, a także za jazdę wbrew sądowemu zakazowi. Nie uniknie także odpowiedzialności za popełnione wykroczenia. Teraz o dalszym losie mieszkańca Kętrzyna zdecyduje sąd.

Nieodpowiedzialny kierowca, który także złamał sądowy zakaz został zatrzymany w miejscowości Sątoczno w gm. Korsze przez policjantów ruchu drogowego z kętrzyńskiej komendy. 28-latek w piątek (20.01.2023 r.) o godz. 19:30 kierował motocyklem pomimo aktywnego zakazu wydanego przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Mieszkańcowi gminy Korsze grozi teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności. Taka sama kara grozi 26-letniemu mieszkańcowi gminy Kętrzyn, który w piątek (20.01.2023) około godz. 22:30 na ul. Limanowskiego w Kętrzynie został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów z zespołu patrolowo-interwencyjnego z kętrzyńskiej jednostki Policji. Mężczyzna kierował BMW wbrew zakazowi wydanemu przez kętrzyński sąd.

Tego samego dnia o godz. 21:30 policjanci z Komisariatu Policji w Korszach w miejscowości w gm. Korsze zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Audi. Za kierownicą auta siedział 26-latek natomiast na miejscu pasażera o rok starszy mężczyzna. Podczas wykonywania czynności związanych z kontrolą mężczyźni zachowywali się dość nerwowo. Jak się okazało mieli przy sobie narkotyki. Użyte narkotesty wykazały, iż są to substancje prawnie zabronione. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnych celach. Wkrótce usłyszą zarzuty. Posiadanie narkotyków to przestępstwo, za które zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Podczas minionego weekendy kętrzyńscy policjanci pracowali także na miejscu trzech zdarzeń drogowych. Na szczęście wszystkie to kolizje drogowe, w których nikt nie odniósł obrażeń.

 • uszkodzony pojazd i służby
  Miejsce zdarzenia drogowego na trasie Kętrzyn - Stara Różanka

Dodatkowo zatrzymali kierującego autem mężczyznę, który wsiadł za kierownicę pomimo wcześniej wypitego alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało, że jest on w stanie po użyciu alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy i wkrótce stanie przed sądem. W niedzielę (22.01.2023) policjanci z Korsz w miejscowości Glitajny zatrzymali pijanego rowerzystę. 56-latek miał 0,7 promila alkoholu w organizmie. Jednoślad został przekazany osobie wskazanej, a mężczyzna został ukarany mandatem karnym.

Lidzbark Warmiński

W sobotę (21.01.2023 r.) o godzinie 10:15 na trasie Lidzbark Warmiński – Markajmy doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Pracujący na miejscu zdarzenia policjanci ustalili, że kierujący Toyotą 27-latek, który podróżował z 58-letnią kobietą, jadąc w kierunku Markajm, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego zderzył się z prawidłowo jadącą z naprzeciwka 46-letnią kierującą osobową Toyotą. Kierowcy byli trzeźwi. Żaden z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. 27-letni sprawca kolizji został ukarany mandatem w wysokości 1050 zł. Policjanci, z uwagi na uszkodzenia zatrzymali dowody rejestracyjne obu pojazdów.

Także w sobotę, około godziny 15:00 na drodze wojewódzkiej nr 507, na trasie Karbowo – Lubomino 29-letnia kierująca osobowym Seatem, w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze uderzyła w drzewo, a następnie wjechała do przydrożnego rowu. Kobieta podróżowała sama, była trzeźwa. Na miejscu 29-latka została zbadana przez ratowników medycznych, nie odniosła obrażeń. Kierująca została pouczona, policjanci z uwagi na uszkodzenia zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

 • rozbity pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego

W niedziele (22.01.2023 r.) rano na trasie Orneta – Pasłęk doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący 51-letni kierujący Audi stracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu. Mężczyzna jechał sam, był trzeźwy i nie odniósł żadnych obrażeń. Kierujący został pouczony przez policjantów.

Mrągowo

W sobotę (21.01.2023r.) po godz. 6 mrągowscy policjanci ruchu drogowego zostali skierowani na nietypowe, groźnie zapowiadające się zdarzenie drogowe. Ze zgłoszenia wynikało, że w miejscowości Mojtyny gm. Piecki kierujący samochodem ciężarowym wjechał w dom. Po dotarciu na miejsce funkcjonariusze potwierdzili, że pojazd ciężarowy wjechał w budynek mieszkalny. Okazało się, że 55-letni cudzoziemiec, kierujący pojazdem ciężarowym MAN z naczepą na łuku drogi w wyniku niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze zjechał na pobocze, a następnie uszkodził ogrodzenie i uderzył w dom. W budynku w tym czasie były 2 osoby 71-letni mężczyzna oraz 70-letnia kobieta. Na szczęście nikt nie doznał poważnych obrażeń. Kierujący był zakleszczony w kabinie, strażacy pomogli wydostać się mężczyźnie z pojazdu. 55-letni kierujący był trzeźwy, na skutek zdarzenia doznał ogólnych potłuczeń. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego PSP z Ostródy przy pomocy ciężkiego sprzętu wyciągnęła samochód wbity w ścianę budynku, a następnie pojazd został odholowany. Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Sprawca został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500zł i nałożono na niego 12 pkt karnych.

Nagranie rozpoczyna plansza z napisem Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie, następnie na nagraniu widać pojazd ciężarowy, który wjechał w dom. Nagranie kończy plansza z napisem Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie.

 

Film Mragowo3.mp4

Pobierz plik Mragowo3.mp4 (format mp4 - rozmiar 21.04 MB)

 

Tego samego dnia przed godz. 14 pomiędzy miejscowością Gązwa a Polską Wsią na łuku drogi w lewo 33-letni kierujący skodą nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i na ośnieżonej nawierzchni stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do przydrożnego rowu po czym pojazd przewrócił się na dach. Kierujący jechał sam, był trzeźwy, nie doznał poważnych obrażeń. Mężczyzna został pouczony.

Również w sobotę po godz. 15 w Pieckach na ul. Zwycięstwa 45-letni kierujący VW Polo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi ciężarowemu volvo, którym jechał 64-letni obcokrajowiec, w wyniku czego doszło do kolizji. Sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym.

Nowe Miasto Lubawskie

W piątek (20.01.2023 r.) ok. godz. 19:00 w Pacółtowie, na obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego kierujący toyotą nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go seata, w wyniku czego doszło do zderzenia aut. Sprawca kolizji został ukarany mandatem.

 • rozbity pojazd
  Miejsce zdarzenia drogowego

W sobotę (21.01.2023 r.) w Łąkorku kierująca suzuki nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego wpadła w poślizg i zjechała do rowu.

Z kolei w niedzielę (23.01.2023 r.) ok. godz. 19:30 na ulicy Jagiellońskiej w Nowym Mieście Lubawskim policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego rowerem. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 25-letni mieszkaniec gminy Kurzętnik ma w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna został ukarany mandatem.

Olsztyn

W nocy z piątku  na sobotę (20/21.01.2023) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie dbając zarówno o bezpieczeństwo fanów motoryzacji oraz innych uczestników ruchu drogowego, stanowczo egzekwowali naruszenia przepisów ruchu drogowego przez miłośników motoryzacyjnego zlotu, do którego doszło w Olsztynie. Funkcjonariusze sprawdzali stan trzeźwości kierowców oraz stan techniczny i wymagane wyposażenie pojazdów.

Niestety, nie wszyscy fani motoryzacji stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Policjanci w trakcie przeprowadzonych działań prewencyjno-kontrolnych stwierdzili prawie 60 wykroczeń, z czego najwięcej z nich dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. W większości przypadków interwencje zakończyły  się nałożeniem mandatów karnych na sprawców wykroczeń drogowych. Ponadto w 3 przypadkach kontrole zakończyły się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ze względu na zły stan techniczny pojazdów.

Zadaniem policjantów jest dbanie o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wszyscy, ci którzy w sposób lekceważący podchodzą do obowiązujących przepisów, muszą liczyć się ze stanowczą reakcją ze strony funkcjonariuszy.

Samochód to nie zabawka – ulica to nie tor wyścigowy!

Pisz

Miniony weekend należał do bezpiecznych w powiecie piskim. Pomimo trudnych warunków drogowych, zwłaszcza w sobotę, na naszych drogach nie doszło do żadnego wypadku, ani też do kolizji, co nie oznacza, że obyło się bez nieodpowiedzialnych kierowców. Tym razem było ich trzech. Wszyscy zatrzymani zostali do kontroli drogowej przez policjantów piskiej drogówki w niedzielę (22.01.2023 r.).

Jednym z nich był kierowca pojazdu marki Kia zatrzymany do kontroli w niedzielne popołudnie na terenie gminy Biała Piska. Za kierownicą tego auta siedział 54-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości, od którego bardzo wyraźnie czuć było alkohol. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Jest to przestępstwo, za które grozi kara nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Pod działaniem alkoholu jechał też kierowca samochodu marki Fiat Punto zatrzymany przed godz. 10.00 w Piszu. 31-letni mieszkaniec tego miasta miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Czyn ten jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu albo grzywną nie niższą niż 2500 złotych.

Trzecim nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się 25-letni mieszkaniec gminy Ruciane – Nida jadący pojazdem marki Renault. Został zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę o godz. 8.00 w Piszu. Kierowca ten był trzeźwy, ale popełnił inne przestępstwo. Złamał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zakaz ten obowiązywał go od czerwca 2021 roku przez kolejne trzy lata. Złamanie tego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.

Szczytno

W piątek (20.01.2023 r.) po godzinie 11:00 w Rozogach na ul. Warszawskiej policjanci szczycieńskiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Skoda. Za kierownicą siedział 43-letni mieszkaniec Olsztyna. Policjanci zweryfikowali dane mężczyzny oraz pojazdu, którym się poruszał. Okazało się, że 43-latek nie posiada uprawnień do kierowania. Mundurowi skierowali sprawę mężczyzny do sądu. Odpowie za jazdę bez prawa jazdy, za co grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1 500 złotych.

Tego samego dnia, około godziny 13:00 dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego w Szczytnie na ulicy Wileńskiej. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że 22-letnia mieszkanka gminy Szczytno, jadąc pojazdem marki Audi włączając się do ruchu, nie ustąpiła pierwszeństwa pojazdowi marki Volvo. W wyniku tego doszło do zderzenia się pojazdów. Autem marki Volvo kierowała 26-letnia mieszkanka Szczytna. Pasażerem Volvo było 4-letnie dziecko. W wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Kierowcy pojazdów były trzeźwe. Funkcjonariusze nałożyli na 22-latkę mandat karny.

Również w piątek (20.01.2023r.) po godzinie 19:00 do dyżurnego szczycieńskiej jednostki wpłynęło zgłoszenie dotyczące zatrzymania nietrzeźwego kierowcy, który uderzył w zaparkowany inny pojazd. Na miejsce skierowani zostali policjanci „drogówki”. Sprawcą policyjnej interwencji był 69-letni mieszkaniec powiatu ostródzkiego. Mężczyzna jadąc pojazdem marki BMW, uderzył w zaparkowany pojazd marki Toyota w trakcie omijania. Policjanci przebadali 69-latka alkomatem. Badanie wykazało, że w organizmie mężczyzny znajdują się ponad 2 promile alkoholu. Mundurowi zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Na miejscu znajdowali się również świadkowie tego zdarzenia. Dwaj mężczyźni widząc zachowanie kierowcy BMW zabrali 69-latkowi kluczyki i zawiadomili o tym zajściu Policję. To właśnie dzięki ich szybkiej reakcji, nietrzeźwy kierowca BMW niebawem stanie przed sądem. 69-Latek odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości.

W piątek (20.01.2023r.) przed godziną 20:00 w Wielbarku na ulicy 11-go Listopada funkcjonariusze z Posterunku Policji w Wielbarku zauważyli pojazd marki Audi. Policjanci użyli sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych. Kierowca Audi jednak nie zatrzymał się do kontroli. Znacznie przyspieszył i uciekał w kierunku Kucborka, gdzie stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. W następstwie uderzenia pojazd zapalił się. Kierowca Audi wyszedł z samochodu i oddalił się w okolice pobliskiego lasu. W trakcie wykonywanych czynności policjanci ustalili kierującego pojazdem. To 39-letni mieszkaniec gminy Jedwabno. Okazało się, że mężczyzna posiada dwa dożywotnie zakazy prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Mężczyzna usłyszał już zarzuty niezatrzymania się do kontroli drogowej oraz kierowania pojazdem pomimo orzeczonego zakazu sądowego. 39-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów. Policjanci ustalili, że mężczyzna był już wcześniej karany za podobne przestępstwo. Grozi mu kara do 7,5 roku pozbawienia wolności.

W sobotę (21.01.2023r.) około godziny 09:00 na ulicy Rynek w Rozogach doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Policjanci pracujący na miejscu zdarzenia ustalili, że 64-letni mieszkaniec gminy Rozogi cofając pojazdem marki Suzuki uderzył w prawidłowo zaparkowany pojazd marki Peugeot. W chwili zdarzenia w Peugeocie nie było nikogo. Kierowca Suzuki jechał sam i był trzeźwy. Funkcjonariusze nałożyli na 64-latka mandant karny.

Również w sobotę (21.01.2023r.) przed godziną 14:00 w Wawrochach doszło do kolizji drogowej. Kierujący pojazdem marki BMW, 19-letni mieszkaniec gminy Wielbark, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa pojazdowi marki Renault. Autem marki Renault kierował 66-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Kierowcy pojazdów byli trzeźwi. Nikt nie odniósł obrażeń. Na sprawcę zdarzenia, policjanci nałożyli mandat karny.

W sobotę (21.01.2023r.) przed godziną 16:00 w Wielbarku na ulicy Nowowiejskiego funkcjonariusze „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Renault. Za kierownicą siedział 31-letni mieszkaniec powiatu działdowskiego. Mężczyzna nie zastosował się do znaku B-20 „stop”. Policjanci sprawdzili mężczyznę oraz pojazd w policyjnych systemach informatycznych. Okazało się, że prawo jazdy 31-latka utraciło ważność w lipcu 2016 roku. Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na mężczyznę mandat karny. Dodatkowo mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem bez uprawnień.

Węgorzewo

Współpraca policjantów z obywatelem po raz kolejny zaowocowała zwiększeniem bezpieczeństwa na naszych drogach. Właściwa reakcja jednej z mieszkanek gminy Węgorzewo doprowadziła do wyeliminowania nieodpowiedzialnego kierowcy. W piątek (20.01.2022) kobieta zauważyła jak nietrzeźwy mężczyzna przyjechał pod sklep oplem. Mężczyzna wchodząc po zakupy zostawił uruchomiony pojazd. Syn kobiety zgasił silnik i wyjął kluczyki, a następnie o całym zdarzeniu została powiadomiona policja. Nietrzeźwy nie zdając sobie sprawy ze swojego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania zakupił w sklepie kolejne piwa. Po interwencji mundurowych okazało się, że 52-latek ma blisko 4 promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Natomiast w niedzielę (22.01.2022 r.) przed północą uwagę policjantów zwrócił tor jazdy citroena. Pojazd po jednej z węgorzewskich ulic poruszał się bardzo wolno całą szerokością drogi. W trakcie kontroli okazało się, że za kierownicą znajduje się 40-letnia kobieta, od której czuć było woń alkoholu.  Mieszkanka Węgorzewa oświadczyła funkcjonariuszom, że wypiła tylko jedno piwo. Badanie na stan trzeźwości potwierdziło podejrzenia mundurowych. Kobieta miała promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Niebawem nieodpowiedzialni kierowcy staną przed sądem. Za popełnione przestępstwo- kierowanie pojazdem po alkoholu grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy nawet na 10 lat.

(kh)

Powrót na górę strony