Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach w 2022 roku

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, którym każdy obywatel może zasygnalizować policjantom, jakieś niepokojące zjawisko lub taką sytuację, która wydaje mu się wymagać działania ze strony Policji. Wystarczy parę kliknięć, by informację o tym zamieścić na mapie z dokładną lokalizacją i opisem. Dzięki temu policjanci mogą sprawdzić to, co niepokoi mieszkańców i podjąć właściwe decyzje. Od początku istnienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach mieszkańcy nanieśli prawie 90 000 zagrożeń. W samym 2022 roku policjanci otrzymali ponad 16,5 tys. takich zgłoszeń.

Krajowa Mapa Zagrożeń bezpieczeństwa to aplikacja, dzięki której przy pomocy komputera lub telefonu,można w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu. Jeśli widzisz, że w twojej okolicy dzieje się coś niepokojącego zareaguj i zgłoś na mapie.

W 2022 r. na terenie Warmii i Mazur za pośrednictwem KMZB naniesiono 16.593 zagrożeń, gdzie potwierdzonych było blisko 8 tysięcy, a wyeliminowanych blisko 5 tysięcy.

Zdecydowaną większość stanowią zgłoszenia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Były to między innymi: przekroczenie dozwolonej prędkości (5917), nieprawidłowe parkowanie (3146), niewłaściwa infrastruktura drogowa (1621). Wśród sygnałów od mieszkańców znaczną ilość stanowiły zgłoszenia dotyczące spożywania alkoholu w miejscach zabronionych (2225), grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (586), dzikich wysypisk śmieci (509), aktów wandalizmu (452).

Od początku istnienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na Warmii i Mazurach naniesiono zagrożeń 89.996, natomiast na terenie całego kraju 2.540.337. Liczba użytkowników stanowiła 3.144.166.

Przypomnijmy „krok po kroku” zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:

  • otwieramy stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa,
  • akceptujemy regulamin,
  • chcąc dodać zgłoszenie, wybieramy na mapie obszar, który nas interesuje,
  • następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie, datę zdarzenia, oraz ewentualne zdjęcie zaistniałego zagrożenia,
  • w otwartym oknie opisujemy dane zagrożenie, wybieramy dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, a następnie klikamy przycisk "ZGŁOŚ".

Skąd będzie wiadomo, czy nasze zgłoszenie zostało już zweryfikowane i z jakim skutkiem?

Poznamy to po kolorze które przyjmie nasze zgłoszenie. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Gdy zlecone zostanie do weryfikacji, wówczas zmieni kolor na żółty. Po weryfikacji może przyjąć kolor szary co oznacza, że zgłoszenie nie potwierdziło się, bądź kolor czerwony, co oznacza że informacja została potwierdzona, a policjanci podejmą czynności by wyeliminować występowanie zagrożenia w danym miejscu. Informacje co oznaczają poszczególne kolory znajdziemy również w górnej części mapy w Legendzie.

Pamiętaj, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

(kh)

Powrót na górę strony