Udzielanie pomocy w warunkach bojowych - szkolenie policjantów NGRM-P
Funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Olsztynie, przeprowadzili szkolenie dla policjantów wchodzących w skład Nieetatowych grup Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego (NGRM-P).
Funkcjonariusze garnizonu warmińsko-mazurskiego wchodzący w skład Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego, uczestniczyli w szkoleniu omawiającym zasady bezpieczeństwa podczas prowadzenia działań rozpoznania minersko-pirotechniczego, w tym ratowania życia i zdrowia - czyli udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w warunkach bojowych. Łącznie przeszkolonych zostało 66 policjantów.
Szkolenie składało się z 2 części, teoretycznej i praktycznej. Tematem przewodnim szkolenia było tamowanie masywnych krwotoków oraz symulacja zdarzenia połączona z udzieleniem pomocy rannemu funkcjonariuszowi NGRM-P, który ucierpiał w wyniku wybuchu.
Funkcjonariusze Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko Pirotechnicznego to policjanci, którzy na ochotnika realizują zadania między inymi takie jak: rozpoznawanie obiektów lub terenów, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie podłożenia materiałów lub urządzeń niebezpiecznych i wybuchowych, w tym zabezpieczenie takiego miejsca, a także rozpoznanie i zabezpieczenie miejsca wybuchu.
W tym celu przechodzą oni odpowiednie szkolenie specjalistyczne na szczeblu centralnym, a następnie doskonalą swoje umiejętności podczas różnego rodzaju lokalnych doskonaleń zawodowych .
(rj)