Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miał być telefon komórkowy, a otrzymali paczki po produktach spożywczych

Przed Świętami niektórzy z nas chcąc uniknąć ,,zakupowej gorączki” wybierają sklepy internetowe. W przedświątecznym roztargnieniu łatwo paść ofiarą oszustów, którzy znają różne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Tak było w przypadku sześciu osób, z całej Polski, które chciały kupić telefon komórkowy przez Internet. Nie wiedziały, że po drugiej stronie czeka oszust.

W poniedziałek (05.12.2022r.) do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 30-latkowi, który za pośrednictwem serwisu umieszczał ogłoszenia o sprzedaży telefonów komórkowych, tym samym popełnił przestępstwo oszustwa. Nielegalne transakcje miały miejsce od 9.06.2021 do 15.07.2021 roku. Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ustalili, że oszust za ,,sprzedawane przez siebie produkty” pobierał opłatę kodem BLIK, a zamiast towaru wysyłał plastikowe, puste ramki po karcie SIM z różnych telefonii komórkowych, zepsute, stare telefony komórkowe w pudełkach po produktach spożywczych, w których był makaron czy groch. Tym sposobem oszukanych zostało 6 osób z rejonu całej Polski na łączną kwotę prawie 14,5 tys. złotych. 30-latek wcześniej karany był już za podobne przestępstwa.  Może grozić mu do 12 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy!

Nie dajmy się nabrać na oferty fałszywych sklepów internetowych, które oferują sprzedaż produktów po konkurencyjnych cenach. Nie klikajmy w linki w wiadomościach i mailach, ponieważ możemy utracić przez to nasze dane do logowania. Weryfikujmy sprzedawcę/usługodawcę, zwracajmy uwagę na wystawiane opinie o sprzedawcy/usługodawcy.  Sprawdźmy jego wiarygodność – dane kontaktowe, adres. W przypadku podejrzenia próby popełnienia przestępstwa lub jego popełnienia poinformujmy o tym bank, złóżmy zawiadomienie dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub udając się do najbliższej jednostki Policji.

Szybka reakcja, zwiększa szansę na możliwość uratowania utraconych środków.

(pż/kh)

Powrót na górę strony