Kilka uwag do Rodziców - Policja Warmińsko-Mazurska

Kilka uwag do Rodziców

Drodzy Rodzice.
Aby wakacje  Waszych pociech minęły szczęśliwie i bez przykrych wydarzeń już teraz musicie zadbać o ich bezpieczeństwo. Łatwowierność i naiwność dziecka, brak umiejętności przewidywania są często przyczynami kłopotów. Uczyńcie wszystko, aby Wasze dzieci były bezpieczne. Uczcie ich rozwagi i wyróbcie w nich odruch nieufności wobec osób nieznajomych. Razem przypomnijcie sobie zasady bezpiecznego zachowania w różnych miejscach: w domu, na podwórku, na drodze itp. Zapiszcie na kartce najważniejsze numery telefonów. Poproście niepracującego sąsiada, aby w nagłych sytuacjach Wasze dziecko mogło zwrócić się do niego o pomoc.

Oto kilka wskazówek i podpowiedzi,  jak o nie zadbać:

Gdy dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek - obóz lub kolonię.

Zanim powierzymy obcym opiekę nad swoim dzieckiem sprawdźmy, czy będzie miało właściwą opiekę dydaktyczną i medyczną. Ustalmy firmę, która organizuje przedsięwzięcie i zorientujmy się, czy zatrudnia wychowawców z odpowiednim doświadczeniem zawodowym. Następnie ustalmy dokładny adres placówki, numer telefonu miejsca, w którym dziecko będzie wypoczywać. Możemy również sprawdzić, czy organizator posiada aktualne zaświadczenie o zgłoszeniu placówki wypoczynku wydane przez kuratorium oświaty, co zgodnie z przepisami prawa jest niezbędne przy organizacji wypoczynku dla dzieci. Wymienione „zaświadczenie” świadczy, że obiekt kwalifikuje się do przyjęcia dzieci, czyli spełnia warunki sanitarne i przeciwpożarowe, a także, że zatrudniona kadra posiada odpowiednie kwalifikacje. O okazanie „zaświadczenia” można poprosić organizatora, lub samemu sprawdzić na stronie internetowej właściwego kuratorium oświaty („zaświadczenie” wydaje kuratorium na terenie, którego wypoczynek dzieci jest organizowany).

I jeszcze kilka uwag, dzięki którym Wasze dziecko będzie bardziej bezpieczne:

 • wyposażcie dziecko w wykaz zabranych przedmiotów (wartościowsze z nich oznaczcie  np. naszywając inicjały);
 • na kartce zapiszcie dziecku numery telefonów: do domu, do pracy, do dziadków i dokładny adres zamieszkania;
 • szczerze porozmawiajcie z dzieckiem o sytuacjach w jakich może się znaleźć. Powiedzcie  mu jak może sobie poradzić, gdyby napotkało jedną z nich, do kogo winno się zwrócić o pomoc.

Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić stan techniczny autokaru, którym będą podróżować dzieci. W tym celu można skontaktować się z Policją.

Gdy wybierasz się z dzieckiem na imprezę plenerową, na zakupy w hipermarkecie czyli tam, gdzie jest dużo ludzi.

Dzieci szczególnie małe potrafią się zgubić. Najczęściej ma to miejsce tam, gdzie jest duże skupisko ludzi. Kontrolujmy cały czas, czy dziecko jest w pobliżu. Najlepiej stale trzymajmy je za rękę. Na duże imprezy dobrze jest ubrać dziecko w charakterystyczne ubrania o jaskrawych kolorach. Jeżeli jednak zniknie, nie należy wpadać w panikę. Im spokojniej zaczniemy szukać, tym większe mamy szanse na szybsze znalezienie. Wcześniej przygotujmy dziecko na taką ewentualność i omówmy zasady postępowania. Skutecznym sposobem na odnalezienie jest powrót „po własnych śladach”. Ze starszymi dziećmi można ustalić miejsce i godzinę zbiórki. Jeżeli nie uda nam się samemu odnaleźć dziecka, należy natychmiast fakt ten zgłosić służbom porządkowym i Policji.

Gdy pozostawiasz dziecko samo w domu

Zdarza się, że dzieciom pozostawionym bez opieki pracujących rodziców przychodzą do głowy nie najlepsze pomysły. Dlatego też:

 1. Nauczcie swoje dziecko, aby podczas Waszej nieobecności w domu nikomu nie otwierało drzwi bez porozumienia się z Wami;
 2. Ustalcie zasadę, że zawsze przed zaproszeniem kolegi i wpuszczeniem go do domu musicie wyrazić na to zgodę;
 3. Umówcie się, że dziecko będzie informowało Was o każdym wyjściu na podwórko i planowanym miejscu zabaw;
 4. Określcie zasięg terenu, po którym dziecko może się samodzielnie poruszać;
 5. Najlepiej wspólnie z dzieckiem ułóżcie plan zabaw na dzień następny (musicie wiedzieć jak, gdzie i z kim spędza czas).

Jeżeli zauważymy, że nasze pociechy zaczynają przynosić do domu różne rzeczy, nie bagatelizujmy tego. Nie ważne czy są to nowe, czy używane przedmioty, zawsze sprawdzajmy ich pochodzenie – szczególnie jeżeli są one wartościowe. Może się okazać, że nasze dziecko wpadło w tzw. złe towarzystwo i zaczęło dokonywać przestępstw. Im szybciej zareagujemy, tym bardziej rosną szanse na jego uratowanie. Zdarzyć się również może, że dziecko przyniesie do domu niewypał lub podobnie wyglądający przedmiot. W takiej sytuacji należy zachować spokój, w żadnym wypadku nie dotykać znaleziska, zamknąć pokój, by nikt nie miał do niego dostępu i natychmiast wezwać Policję.

Gdy wiesz, że Twoje dziecko korzysta z Internetu  

Internet jest doskonałym źródłem wiedzy i dostarcza mnóstwo zabawy i rozrywki. Pozwólmy dzieciom w sposób świadomy i bezpieczny korzystać z dóbr, jakie daje. Spróbujmy razem z znaleźć takie strony, które zainteresują nasze pociechy i nauczmy je bezpiecznie z nich korzystać. W Internecie można trafić zarówno na treści dobre, jak i szkodliwe. Pamiętajmy, że wszystkie są ogólnodostępne! Nie zawsze i nie wszystkie są zabezpieczone przed dziećmi, a udostępnianie części z nich niestety nie jest ścigane.

Internet  może być bezpieczny, jednak należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • Przy korzystaniu z treści umieszczonych w Internecie zawsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem;
 • Nauczmy dzieci, że nie wszystkie informacje znalezione w Sieci są prawdziwe i wiarygodne;
 • Zawsze korzystajmy z programów antywirusowych;
 • Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania przy wykorzystywaniu treści internetowych;
 • Pamiętajmy, że dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania swoich danych. Ważne jest, aby dzieci podając takie informacje, zawsze uzyskały zgodę rodziców;
 • Uczulmy dzieci na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie rozmawiając o ryzyku umawiania się na spotkania z osobami poznanymi w Sieci. Mówmy głośno o tym, że spotykanie się z nieznajomymi może okazać się bardzo niebezpieczne;
 • Kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania wobec osób poznanych w Sieci
 • Monitorujmy strony odwiedzane przez dzieci.

Wszelkie informacje o zagrożeniach związanych z internetem publikowane są w serwisie www.dbi.pl oraz www.dzieckowsieci.pl

Pamiętaj!!!
Jeśli natrafisz na treści, które według Ciebie są nielegalne koniecznie zgłoś to na policję. Dzięki takim reakcjom stanowczo wpłyniesz na likwidację nagannych zachowań.