Szkolimy drużyny konduktorskie - Aktualności - Policja Warmińsko-Mazurska

Aktualności

Szkolimy drużyny konduktorskie

Choć kradzieży w pociągach w obrębie województwa warmińsko-mazurskiego jest niewiele, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie spotykają się z grupami konduktorskimi, by przypominać o zasadach postępowania i konieczności reagowania, kiedy przypuszczamy, że składem podróżuje także złodziej.

W ramach współpracy warmińsko-mazurskiej Policji z PKP Intercity S.A. od 15 do 19 września 2014 roku funkcjonariusze z Wydziału Prewencji i Wydziału Kryminalnego KWP w Olsztynie szkolą konduktorów, jak postępować w sytuacji, kiedy w składzie zostanie zatrzymany złodziej oraz kiedy podróżni podczas jazdy zgłoszą kradzież. Szkolenia mają charakter dyskusji o realnych sytuacjach, które mogą zagrażać własności podróżujących, ale też o niebezpieczeństwach, z którymi konduktorzy spotykają się w swojej pracy na co dzień.

Praca konduktora, na pozór wydaje się łatwa i przyjemna. Konduktor  jest gospodarzem pociągu i jednym z jego zadań jest dbanie o bezpieczeństwo podróżnych. Choć często sam może bać się zareagować, podejmuje to ryzyko, by jego obojętność nie stała się „furtką” do działań złodziei.

Wsiadając do pociągu przypomnij sobie stare przysłowie, że to „okazja” czyni złodzieja i stosuj się do poniższych wskazówek:

Dbając o wspólne bezpieczeństwo słuchaj sugestii konduktora, kiedy mówi, by usiąść w przedziale, w którym podróżuje więcej osób;
Dostosuj się do prośby konduktora, kiedy namawia do przejścia na przód pociągu – szczególnie, gdy jest noc;
Informuj konduktora o niepokojących sytuacjach w czasie podróży;
Zgłaszaj konduktorowi wszystkie przypadki kradzieży;
Reaguj, gdy ktoś prosi o pomoc – pamiętaj, że może też o nią poprosić konduktor.

Ponadto:

Wszystkie dokumenty chowaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania; nigdy nie w tylnych kieszeniach spodni;
Jeśli zabierasz ze sobą większą gotówkę rozłóż ją w kilka miejsc;
Podczas wsiadania i wysiadania z pociągu zachowaj szczególną ostrożność. Unikaj tłoku, by nie paść łupem złodzieja. W zatłoczonych miejscach jesteś narażony na kradzież bagażu, portfela, telefonu komórkowego;
Oczekując na pociąg rozejrzyj się dookoła i sprawdź, czy nie jesteś obserwowany;
Wsiadając do pustego pociągu zajmuj miejsce blisko konduktora. Jeśli nie masz takiej możliwości siadaj wśród osób wzbudzających Twoje zaufanie;
Nie przyjmuj od nieznanych Ci osób żadnego poczęstunku;
Nie zasypiaj w podróży zwłaszcza, gdy w pobliżu nie ma zaufanych osób;
Nie zostawiaj bagażu w przedziale, gdy wychodzisz na zewnątrz.

Jeśli jesteś świadkiem kradzieży mienia, bądź widzisz podejrzanie zachowującą się osobę, zapamiętaj jak najwięcej szczegółów jej wyglądu:

jak była ubrana,jakiego koloru i długości miała włosy, jakiego była wzrostu, w którą stronę poszła, na przykład po wyjściu z pociągu.

Współpracuj z konduktorem działając odważnie, zdecydowanie, ale przede wszystkim ostrożnie.