Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KWP: Zorganizowali wyjazdową lekcję profilaktyczną dzieciom i młodzieży z Ukrainy

Radość, wzruszenie i mnóstwo innych pozytywnych emocji towarzyszyło gościom z Ukrainy podczas pobytu w Toruniu na III Regionalnym Przystanku PaT. Brakuje słów by opisać, jak dużo ciepła i życzliwości dała swoim rówieśnikom polska młodzież. Szacunek wobec siebie, wzajemne zrozumienie i chęć bycia razem bez względu na pochodzenie, były doskonałym przykładem na to, że warto działać razem dla dobra wspólnego.

Nie znali się wcześniej, a atmosfera spotkania sprawiła, że patrzyło się na nich tak,  jakby znali się od dawna. Zaproszeni do wspólnej zabawy w charakterze promowania życia wolnego od uzależnień dali się porwać do wspólnego tańca na Rynku Starego Miasta.

W centrum miasta, gdzie odbywała się PaTosfera, naszych gości przywitał insp. Grzegorz Jach z KGP. Podczas PaTosfery, młodzieży przygrywała policyjna orkiestra, przy dźwiękach której wszyscy PaTowicze szli ulicami Torunia do II LO, w którym odbyła się gala finałowa. 

Galę Finałową prowadził insp. Grzegorz Jach. Przez prawie godzinę witał on wszystkich przybyłych gości. Podkreślił również obecność Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie nadkom. Arkadiusza Sylwestrzaka oraz Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Panią Grażynę Przasnyską, dziękując za zorganizowanie wycieczki i wspólne spotkanie młodzieży.

Jeszcze przed rozpoczęciem imprezy młodzież z Dombasu otrzymała drobne upominki przygotowane przez dyrekcję II LO, natomiast w trakcie trwania uroczystości Wiceminister  Spraw Wewnętrznych Włodzimierz Karpiński, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz przedstawiciele władz Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego wręczyli dzieciom toruńskie pierniki.

Najbardziej wzruszający był moment, kiedy polska młodzież spontanicznie przytuliła się do młodzieży z Dombasu. Podczas tej chwili, insp. Grzegorz Jach, który prowadził uroczystość odniósł się w swoich słowach do wojny na Ukrainie, gdzie huk strzałów i bomb nie pozwolił pozostać tym ludziom w swoim kraju. Mamy nie kryły wzruszenia. 

Po geście pojednania nastąpiła prezentacja grup, które uczestniczyły w sobotnich warsztatach. Wśród nich była grupa: teatralna, cyrkowa, fotograficzna, zumba, muzyczna, wyrobu biżuterii, sztuki kulinarnej, pomocy przedmedycznej i wiele innych. Młodzież pokazała, że poprzez teatr, kulturę i sztukę można uczyć się bezpiecznego funkcjonowania w dzisiejszym świecie.

Po zakończeniu imprezy dzieci otrzymały posiłek i zmęczone ale bardzo szczęśliwe wróciły do Rybak. W czasie powrotu w autokarze słychać było rozmowy o spotkaniu z polską młodzieżą. To była na pewno długa i wyczerpująca podróż ale też ciekawa i pouczająca lekcja na temat życia wolnego od nałogów.

jśl/in

Powrót na górę strony