Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zjawisko cyberprzemocy i cyberprzestępczość wśród młodzieży, odpowiedzialność prawna nieletnich, a także narkotyki i dopalacze - tematem spotkań profilaktycznych

Edukowanie młodzieży w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa, informowania o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich, zagrożeniach w cyberprzestrzeni czy też o konsekwencjach zażywania niedozwolonych środków, to jeden z elementów pracy profilaktycznej szczycieńskich funkcjonariuszy. Policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej szczycieńskiej komendy, sierż. Joanna Manelska, spotkała się z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczytnie. W trakcie prelekcji poruszyła kwestie odpowiedzialności prawnej osób nieletnich oraz zjawiska cyberprzemocy. Przypomniała o tym jaki wpływ mają substancje zabronione, w tym nowe narkotyki na organizm młodego człowieka.

W środę i czwartek (20/21.04.2022r.) policjantka przeprowadziła spotkania profilaktyczne z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczytnie, na których poruszyła tematykę związaną z odpowiedzialnością prawną nieletnich oraz zjawiskiem cyberprzemocy. Policjantka przekazał młodzieży najważniejsze informacje związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich w przypadku konfliktu z prawem.  Opowiedziała zebranym w jaki sposób odpowiadają za swoje czyny nie będąc jeszcze osobami pełnoletnimi.

Druga część spotkania poświęcona była zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Na początku funkcjonariuszka przypomniała szereg zasad, które chronią nas przed niewłaściwym zachowaniem podczas poruszania się w sieci, gdzie czyha coraz więcej niebezpieczeństw. Uczniowie dowiedzieli się, na jakie zagrożenie w internecie, mogą być narażeni. Sierż Manelska wspomniała także, o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego korzystania z sieci Internet, o zasadach, którymi powinni kierować się młodzi ludzie korzystający z wszelkiego rodzaju grup społecznościowych czy forów internetowych. Uświadomiła młodzieży skalę zagrożenia wynikającą z ciągle pojawiających się nowych metod stosowanych przez oszustów internetowych. Omówiła także, przykłady przestępstw, jakie czyhają w Internecie. Przede wszystkim starała się przekazać uczniom, że w sieci nie są anonimowi, a każde działanie ukierunkowane w wyrządzenie krzywdy drugiemu człowiekowi wiązać się może z odpowiedzialnością prawną. Podczas rozmów z młodzieżą tłumaczyła, że udostępnianie zdjęć, adresów oraz innych danych osobowych mogą wykorzystać internetowi przestępcy, którzy często podszywają się pod małoletnich, po to żeby wzbudzić ich zaufanie i nawiązać znajomość.

Przezorność i ograniczone zaufanie to zasady, którymi powinien kierować się każdy młody człowiek surfujący w sieci.

Zorganizowane spotkania miały na celu uświadomienie młodzieży o konsekwencjach wynikających z kontaktu ze środkami odurzającymi oraz zagrożeniach związanych z dopalaczami. Policjantka uświadomiła swoich słuchaczy, jakie spustoszenie w organizmie robią różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z poważnym ryzykiem dla zdrowia, ale i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany i stale modyfikowany.

Prelekcje miały na celu, zwiększenia świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków, dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych jak i prawnych.

(wp/kh)

  • Spotkanie z młodzieżą SP nr 6 w Szczytnie
    Spotkanie z młodzieżą SP nr 6 w Szczytnie
  • Spotkanie z młodzieżą SP nr 6 w Szczytnie
    Spotkanie z młodzieżą SP nr 6 w Szczytnie
  • Spotkanie z młodzieżą SOZW w Szczytnie
Powrót na górę strony