Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Region: Nietrzeźwi na drogach regionu także w ujęciu statystycznym

Wiosna i lato, popołudnia i wieczory, piątki, weekendy i poniedziałki- to wtedy policjanci odnotowują najwięcej zdarzeń z nietrzeźwymi uczestnikami ruchu. Mimo, że liczba wypadków spowodowanych przez pijanych systematycznie maleje, wciąż zdarzają się osoby, które za nic mają życie swoje i innych i łamiąc prawo doprowadzają do tragedii.

Nidzica

Na ponad 100 skontrolowanych kierowców – jeden nietrzeźwy. Policyjne działania „Trzeźwy poranek”. Zwiększone kontrole stanu trzeźwości jakie można było zaobserwować wczoraj w godzinach porannych na terenie powiatu nidzickiego, to efekt działań „Trzeźwy poranek”. Nidziccy funkcjonariusze swoje działanie skupili na  kierujących. Przede wszystkim sprawdzali ich stan trzeźwości oraz czy nie prowadzą auta pod wpływem środków odurzających. W ciągu 3 godzin za pomocą urządzenia „alcoblow” policjanci sprawdzili stan trzeźwości 121 kierujących. Wśród nich znalazł się 41-letni mieszkaniec gm. Kozłowo, który zdecydował się prowadzić auto pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało u niego prawie 1.,5 promila w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Teraz grozi mu do 2 lat  pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów na 10 lat.

Nowe Miasto Lubawskie

Dzięki właściwej reakcji obywatela wyeliminowano z drogi nietrzeźwego kierowcę. Cieszy fakt, że nie tylko policjanci pracują na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa w ruchu, ale również obywatele, którzy coraz częściej widząc jak do auta wsiada nietrzeźwa osoba informują o tym funkcjonariuszy. To właśnie dzięki takiej reakcji obywatela, godnej naśladowania, policjanci uniemożliwili dalszą jazdę 23-latkowi, który wsiadł ,,za kółko'' pomimo wcześniejszego spożywania alkoholu. O tym, że naszymi drogami  przemieszcza się kierujący renault, którego zachowanie wskazuje, że może być pijany, oficer dyżurny został poinformowany przez obywatela. Na wskazany odcinek drogi w miejscowości Radomno natychmiast skierowano patrol. Po chwili policjanci zauważyli nadjeżdżające ranault  i zatrzymali do kontroli kierującego. Okazało się, że siedzący za kierownicą 23-latek prowadził auto mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze uniemożliwili mu dalszą jazdę. Ponadto okazało się, że mężczyzna kierował auto nie posiadając  do tego uprawnień.

Teraz 23-letni mieszkaniec powiatu iławskiego opowie przed sądem. Podobny los spotka też innego kierowcę, którego zatrzymali wczoraj do kontroli policjanci w miejscowości Osetno. W tym przypadku także kierujący autem był nietrzeźwy. Badanie wykazało, że 30-letni mieszakniec gminy Biskupiec miał w organzimie ponad 0,5 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy. Mężczyzna posiada uprawnienia kategorii wymagane dla różnych rodzajów pojazdów.

Mrągowo

Wczoraj po godzinie 11.00 w Dłużcu patrol ruchu drogowego zatrzymał do kontroli drogowej kierującego osobowym volkswagenem.W trakcie rozmowy funkcjonariusze wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że 50-latek miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie.Podczas kontroli okazało się również, że mężczyzna nie posiadał przy sobie prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu i ubezpieczenia OC.Funkcjonariusze sprawdzili zarówno dane mężczyzny, jak i auta w policyjnych systemach. Wtedy okazało się, że auto którym poruszał się 50-latek nie jest dopuszczone do ruchu drogowego ponieważ nie ma ważnego badania technicznego.Teraz mężczyźnie za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 10 lat. Odpowie również za popełnione wykroczenia.

Drugi z mężczyzn wpadł w ręce policjantów tuż przed północą na ulicy Królewieckiej w Mrągowie. Podczas kontroli okazało się, że 19-letni mieszkaniec Kętrzyna zdecydował się wsiąść za kierownicę mimo wcześniej spożytego alkoholu. Policyjne sprawdzenie w systemach dowiodło również, że mężczyzna posiada ważny do lipca 2015 roku zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie.Teraz 19-latkowi za niedostosowanie się do wyroku sądowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Odpowie on również za wykroczenie jakim jest kierowanie po użyciu alkoholu.

Bartoszyce, Górowo Ił.

Policjanci z bartoszyckiej drogówki przeprowadzili działania „Trzeźwy poranek”- skierowane na sprawdzenie stanu trzeźwości jak największej ilości uczestników ruchu drogowego i wyeliminowanie tych, którzy zdecydowali się wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze przebadali blisko 280 kierujących jeden z nich był na tzw.  „podwójnym gazie“.  Drugi nietrzeźwy kierujący został zatrzymany dzięki obywatelskiemu zgłoszeniu.

Podczas badania urządzeniem alcoblow zapaliła się czerwona lampa. To oznaczało, że kierujący osobowym vw może być pijany. Mężczyzna został poddany ponownemu badaniu. Tym razem urządzeniem wskazującym poziom alkoholu w organizmie. Jak się okazało, Jacek W. miał 2 promile. Dodatkowo 47-latek nie posiadał przy sobie wymaganych dokumentów i nie miał opłaconej polisy OC.

Coraz częściej zdarza się, że społeczeństwo reaguje na nietrzeźwych kierujących. Taka sytuacja miała miejsce wczoraj tuż przed godzina 13.00. Policjanci z Górowa Iławeckiego otrzymali zgłoszenie, że przez ich teren będzie jechał osobowy fiat, którym kieruje pijany mężczyzna. Informacja była prawdziwa. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd, a kierującego nim 55-latka przebadali na stan trzeźwości. Mężczyzna miał blisko 1,3 promila alkoholu w organizmie. 

Obaj mężczyźni odpowiedzą za kierowanie w stanie nietrzeźwości.

Kodeks Karny za popełnienie tego przestępstwa przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów do lat 10.

Statystycznie o nietrzeźwych w 2014r.

W ubiegłym roku o ponad sto tysięcy wzrosła liczba kontroli stanu trzeźwości  przeprowadzonych przez policjantów drogówki. W 2014 roku policjanci ruchu drogowego   przeprowadzili  ich ponad 440 tysięcy.

Analiza stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym  na terenie  naszego województwa w 2014 roku wskazuje na tendencję spadkową wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych uczestników ruchu. W 2014 roku nietrzeźwy spowodowali 153 wypadki ( 9,3 % ogółu wszystkich ): wśród nich kierujący pojazdami – 119 wypadków a nietrzeźwi piesi- 34.

W ujęciu statystycznym zagrożenie wypadkami ze strony nietrzeźwych  kierujących wzrastało wiosną- na przełomie marca i kwietnia by latem osiągnąć swoją najwyższą wartość.

W minionym 2014 roku podobnie jak w poprzednich latach, największe nasilenie zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych uczestników ruchu przypadało na  godziny od 15.00 do 21.00.

Największe zagrożenie ze strony nietrzeźwych uczestników ruchu przypadało na weekend oraz w piątek przed jego rozpoczęciem. W poniedziałek również można było zaobserwować zwiększoną liczbę zdarzeń. Wtorek i środa charakteryzowała się podobnym poziomem pod kątem liczby wypadków i kolizji z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu.

W  2015- także spadek, jednak ciągle nie do zera.

Także w 2015 roku policyjne statystyki odnotowują spadek nietrzeźwych uczestników ruchu będących sprawcami wypadków drogowych. Wiąże się to zapewne z coraz większym społecznym brakiem akceptacji dla tego typu zachowań. Policjanci  prowadzą  jeszcze więcej kontroli stanu trzeźwości i nie zamierzają tego zmieniać.

 

Powrót na górę strony