Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjne interwencje wobec sprawców przemocy domowej

Izolacja w dobie zagrożenia koronawirusem i przebywanie razem w domu przez dłuższy czas może skutkować konfliktami rodzinnymi. Niestety w niektórych przypadkach wymagają one interwencji policji. Głównie wtedy, gdy dochodzi do przejawów przemocy. Przeciwdziałanie takim zjawiskom to jedno z zadań, z którym mierzą się policjanci bez względu na okoliczności. Dzięki temu sprawcy przemocy domowej nie unikną odpowiedzialności za swoje zachowanie również w czasie epidemii.

Przemoc domowa jest zjawiskiem, któremu odpowiednie służby muszą przeciwdziałać bez względu na okoliczności. Dotyczy to między innymi policjantów, którzy podejmują interwencje domowe spowodowane przemocą w rodzinie również w czasie obowiązywania zasad i ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Policjanci na Warmii i Mazurach w toku czynności podjętych na rzecz działań wobec przemocy w rodzinie, w marcu 2020 roku wypełnili ponad 250 formularzy wszczynających procedurę "Niebieskiej Karty" oraz ponad 40 formularzy dotyczących kolejnych przypadków przemocy w rodzinie już tą procedurą objętej. Dla porównania, w marcu 2019 roku wypełnili ponad 260 formularzy wszczynających procedurę "Niebieskiej Karty" oraz ponad 70 formularzy dotyczących kolejnych przypadków przemocy w rodzinie już tą procedurą objętej. Na przykład w samym powiecie piskim w minionym miesiącu funkcjonariusze objęli procedurą „Niebieskiej Karty” 14 rodzin, a w policyjnym areszcie zatrzymali 7 sprawców podejrzanych o stosowanie przemocy domowej. W analogicznym okresie ubiegłego roku policjanci założyli 15 „Niebieskich Kart” i zatrzymali 8 sprawców przemocy. Choć w tym roku sytuacja zmusiła nas do pozostania w domu, nie spowodowało to wzrostu ogólnej liczby wdrożonych procedur „Niebieskiej Karty” na Warmii i Mazurach.

Nie zmienia to faktu, że do takich interwencji dochodzi i praca policjantów na tym polu jest potrzebna i ważna.

Iława

Oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o awanturze na jednej z klatek schodowych w Iławie. Zgłaszający powiedział, że jego pijany i agresywny syn dobija się do drzwi mieszkania. Funkcjonariusze pojechali na miejsce, gdzie zatrzymali nietrzeźwego 35–latka, a następnie osadzili go w policyjnym areszcie, by odseparować go od rodziny, która obawiała się jego zachowania. Policjanci ustalili, że mężczyzna od dłuższego czasu kłóci się ze swoimi rodzicami i znęca się nad nimi. Okazało się również, że mieszkaniec Iławy za powyższe przestępstwo odbywał już karę pozbawienia wolności. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o przestępstwie, a mężczyzna po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec 35–latka środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru. Mężczyzna będzie musiał stawiać się w Komendzie Powiatowej Policji w Iławie, musi powstrzymywać się od alkoholu, ma zakaz kontaktowania się z rodzicami, a także musi opuścić wspólnie zajmowane mieszkanie.

Węgorzewo

„Miałam nadzieję, że się zmieni, uspokoi się, ale jest coraz gorzej” - takie słowa często słyszy policjant przyjmujący zawiadomienie od osoby, nad którą znęca się ktoś blisko. Podobnie było w miniony poniedziałek (20.04.2020). Mieszkanka gminy Pozedrze miała już dość wyzwisk, popychania oraz gróźb ze strony syna. Kiedy ten kolejny raz wszczął awanturę wezwała pomoc. Interweniujący policjanci ustalili, że 52-latek zachowywał się agresywnie wobec swojej matki, z którą wspólnie zamieszkuje. Syn wyzywał ją słowami wulgarnymi, popychał, szarpał za ubrania i groził pozbawieniem życia. Podczas interwencji funkcjonariuszy mężczyzna nadal był agresywny, nie chciał się uspokoić i nie stosował się do poleceń. Jedynym sposobem, by zapewnić spokój i bezpieczeństwo kobiecie było odseparowanie awanturnika od pokrzywdzonej. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie o znęcaniu od zgłaszającej oraz wdrożyli w rodzinie procedurę Niebieskiej Karty. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu sprawcy przemocy domowej. Na wniosek węgorzewskich śledczych, prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oraz nakazu opuszczenia mieszkania przez 52-latka.

  • Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta do radiowozu
    Zatrzymany mężczyzna prowadzony przez policjanta do radiowozu

Procedura „Niebieskiej Karty”

„Niebieska Karta” to procedura obejmująca „ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie”. (…) Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieska Karta” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie” (art.9d Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).

Apelujemy!

Każdy, kto słyszy odgłosy awantury za ścianą lub płaczące dzieci, może zareagować i pomóc osobom pokrzywdzonym przemocą przeciwstawić się agresorowi. Wystarczy zadzwonić, nawet anonimowo, na numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie policjanci sprawdzą, a jeśli zajdzie taka potrzeba, podejmą stosowne kroki prawne, aby przeciwdziałać przemocy domowej lub innym czynom zabronionym.

Pamiętajmy, że znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Natomiast w warunkach tzw. „recydywy” kodeks karny za fizyczne lub psychiczne znęcanie się nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności przewiduje karę pozbawienia wolności do 7,5 roku.

(tm)

Powrót na górę strony