Drogowe podsumowanie weekendu
Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drogach, w dalszym ciągu zdarzają się kierujący, którzy rażąco łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. W miniony weekend warmińsko - mazurscy policjanci zatrzymali nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego oraz pracowali na miejscach wypadków drogowych i kolizji.
Mrągowo:
W piątek po godzinie 18.00 oficer dyżurny mrągowskiej policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło na obwodnicy Mrągowa. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci. Wstępnie funkcjonariusze ustalili, że rowerzysta jadący od strony osiedla Mazurskiego wjechał na przejście dla pieszych tuż pod nadjeżdżającego od strony Marcinkowa fiata.
Rowerzysta w wyniku wypadku doznał ciężkich obrażeń i został przetransportowan do szpitala. Policjanci sprawdzili stan trzeźwości kierowcy osobówki. Mężczyzna był trzeźwy. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, przesłuchali świadków. Teraz policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.
Pisz:
Postawą godną pochwały wykazał się mieszkaniec Białej Piskiej, który w piątek (21 lutego br.) przed godz. 15.00 na ul. Wojska Polskiego w Piszu zatrzymał pijanego kierowcę toyoty, a następnie powiadomił policję.
Kiedy policyjny patrol dojeżdżał na miejsce, zgłaszający poinformował, że nietrzeźwy kierowca zaczyna oddalać się pieszo w kierunku torów. Funkcjonariusze we wskazanym rejonie zauważyli opisanego mężczyznę. Był to 72-letni mieszkaniec Pisza, od którego wyraźnie czuć było alkohol. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie.
W tej sytuacji funkcjonariusze zatrzymali kierującemu toyotą prawo jazdy, a pojazd przekazali wskazanej osobie.
72-letni mężczyzna za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie teraz przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.
Szczytno:
W piątek (21.02.2020r.) około godz. 22:00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał telefoniczne zgłoszenie, z którego wynikało, że na trasie Kokoszki - Spychowo doszło do zdarzenia drogowego z udziału pojazdu marki Golf. Na miejsce natychmiast pojechali policjanci szczycieńskiej „drogówki”.
Z ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 25-letni kierowca Golfa, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad kierownicą i wjechał do przydrożnego rowu. Na szczęście 25-latek nie doznał żadnych obrażeń ciała. Kierowca Golfa podróżował sam. W chwili zdarzenia był trzeźwy.
W sobotę (22.02.2020r.) około godz. 16:15 policjanci referatu ruchu drogowego pełnili służbę na krajowej 57. W miejscowości Dźwierzuty zauważyli jadącego slalomem rowerzystę. Mężczyzna, jak gdyby nigdy nic próbował ominąć policjantów. Funkcjonariusze natychmiast podjęli wobec niechronionego uczestnika ruchu drogowego interwencje. Już na wstępie mundurowi potwierdzili swoje przypuszczenia, od 52-latka wyczuwalna była silna woń alkoholu. Został od poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie wskazało, że mieszkaniec gminy Dźwierzuty miał w organizmie blisko 1,5 promila.
Za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości szczycieńscy funkcjonariusze ukarali go mandatem karnym w wysokości 500 zł. Jego samego i rower przekazali pod opiekę najbliższych.
W niedzielę (23.02.2020r.) około godziny 6:30 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące ujęcia nietrzeźwego motorowerzysty
w miejscowości Korpele w gminie Szczytno. Na miejsce natychmiast został skierowany patrol ruchu drogowego.
Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że zatrzymania nietrzeźwego motorowerzysty dokonał funkcjonariusz Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie. Styl jazdy 46-letniego motorowerzysty od razu wzbudził podejrzenie u doświadczonego policjanta, który bez chwili zastanowienia zajechał mu drogę
i poprzez wyciągnięcie kluczyków ze stacyjki, uniemożliwił mu dalszą jazdę.
Szczycieńscy policjanci przebadali 46-letniego mieszkańca gminy Pasym na zawartość alkoholu. Wynik badania wskazał znacznie ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna oraz jego motorower zostali skutecznie wyeliminowani z ruchu drogowego. Okazało się, że pojazd nie posiadał aktualnych badań technicznych. W związku z powyższym funkcjonariusze zatrzymali dowód rejestracyjny Routera a pojazd przekazali osobie wskazanej przez jego właściciela.
Dzięki szybkiej reakcji i właściwej postawie policjanta, nie doszło do tragedii. Nieodpowiedzialny 46-letni kierowca będzie musiał pożegnać się na dłuższy czas z prawem jazdy. Mężczyzna stanie przed sądem i odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za ten czyn kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz szereg dolegliwości finansowych. O ostatecznym wymiarze kary zadecyduje sąd.
Iława:
Iławscy policjanci zostali poinformowani o wypadku w okolicach miejscowości Rożental. Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce. Okazało się, że 59-latek kierujący zespołem pojazdów nie zachował szczególnej ostrożności przed poprzedzającym samochodem osobowym skręcającym w lewo i celem uniknięcia najechania na jego tył zjechał na lewą stronę drogi powodując zderzenie czołowe z prawidłowo jadącym volvo. W wyniku zdarzenia kierujący i pasażerka z poważnymi obrażeniami zostali przetransportowani do szpitala.
Kilka minut później oficer dyżurny iławskiej policji został poinformowany o samochodzie w rowie. Policjanci pojechali na miejsce gdzie zastali pusty pojazd. W trakcie czynności na miejsce przyjechała 42-latka. Okazało się, że kobieta nie dostosowała prędkości do warunków ruchu i na łuku drogi w lewo straciła panowanie nad pojazdem po czym wjechała do rowu. Na szczęście kobiecie nic poważnego się nie stało, a za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem.
W Lubawie 20-latek kierując samochodem osobowym BMW nie dostosował prędkości do warunków drogowych wpadł w poślizg i uderzył w stojący budynek, w którym witryna sklepowa uległa uszkodzeniu. W trakcie czynności okazało się, że młody kierujący bmw nie posiada uprawnień do kierowania samochodem. Mężczyzna za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem.
Wczoraj kilka minut po godz. 19:00 policjanci pojechali na miejsce zdarzenia drogowego gdzie okazało się, że 65-latek kierując oplem nie dostosował prędkości do warunków ruchu, stracił panowanie nad pojazdem po czym wjechał do przydrożnego rowu i wywrócił pojazd. W trakcie czynności okazało się, że mężczyzna kierował oplem mając 2,3 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyźnie.
Kolejnego nietrzeźwego kierującego zatrzymali policjanci po tym jak zeskoczył z roweru kiedy to zauważył radiowóz. Mężczyzna nie miała również włączonego oświetlenia a było już ciemno. W trakcie czynności okazało się dlaczego mężczyzna obawiał się kontroli drogowej. 23-latek kierował jednośladem mając 0,7 promila alkoholu w organizmie.
Działdowo:
W Działdowie na jednym z rond kierujący pojazdem marki VW Polo nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy pojazdu marki Citroen doprowadzając do jego uszkodzenia. Kierowcę volkswagena, mieszkańca gminy Działdowo, za spowodowanie kolizji policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.
Z kolei w miejscowości Księży Dwór w gminie Działdowo kierujący pojazdem marki BMW mieszkaniec gminy Płośnica jadąc w kierunku miejscowości Księży Dwór w rejonie oznakowanego skrzyżowania uderzył w prawidłowo wykonujący manewr skrętu w lewo pojazd marki Renault Master. Podczas wyjaśniania okoliczności zdarzenia policjanci ujawnili niezgodność stanu licznika w Renaulcie ze wskazaniem w systemie CEPiK. Wskazanie drogomierza w chwili kontroli to 165876 km, podczas gdy w styczniu 2019 roku w systemie widniało 299300 km. Funkcjonariusze sporządzili dokumentację ze zdarzenia i zatrzymali dowód rejestracyjny od pojazdu renault.
Za ingerencję w stan licznika pojazdu lub zmianę jego przebiegu sprawcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
W Iłowie-Osadzie funkcjonariusze działdowskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę osobowego Opla Astry. Pojazd prowadził 33-letni mieszkaniec gminy Lipowiec Kościelny. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko promil alkoholu w jego organizmie. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i uniemożliwili dalszą jazdę. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, kara finansowa i zakaz prowadzenia pojazdów.
Lidzbark Warmiński:
Do zdarzenia doszło w miniony piątek (21.02.20) przed południem na drodze krajowej nr 51 między m. Lidzbark Warminski – Dobre Miasto. Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia za m. Miłogórze kierujący osobowym bmw nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, stracił panowanie nad pojazdem i wpadając w poślizg dachował w przydrożnym rowie.
Mieszkaniec powiatu Bartoszyckiego jechał sam, był trzeźwy. Mężczyzna nie odniósł żadnych obrażeń.
Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym 33-latek został ukarany mandatem karnym. Policjanci zatrzymali też kierującemu dowód rejestracyjny pojazdu. W miejscu zdarzenia przez ponad 2 godziny trwały utrudnienia, ruch odbywał się wahadłowo.
W piątek, (21.02.20 r.), po 15-tej, na trasie Rodnowo-Tolko (droga powiatowa 1354N), doszło do wypadku drogowego. VW Golf zderzył się z VW Passatem. Policjanci wstępnie ustalili, że 30-letni mężczyzna kierujący pasatem z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z golfem kierowanym przez 40-latkę. Kierujący byli trzeźwi. Z miejsca zdarzenia trafili do szpitala, gdzie okazało się że kobieta ma poważne obrażenia. Policjanci wykonali oględziny miejsca wypadku, zabezpieczyli też oba auta na parkingu strzeżonym. Dochodzenie pomoże w wyjaśnieniu okoliczności tego wypadku.
W sobotę, (22.02.20 r.,), policjanci z drogówki na trasie Sępopol - Miedna (droga powiatowa 1394N) zatrzymali do kontroli drogowej 54-letniego rowerzystę, który miał w organizmie ponad 0,7 promila alkoholu. Mieszkaniec gm. Sępopol ma aktywny zakaz kierowania rowerami obowiązujący do czerwca 2020 roku. Mężczyzna odpowie za wykroczenie kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości i przestępstwo naruszenia sądowego zakazu.
Również w sobotę, po godz. 12:00 na ul. Armii Krajowej w Górowie Iławeckim miejscowi policjanci zauważyli kierującego oplem, którego styl jazdy wskazywał, że może być pijany. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się - zatrzymany do kontroli drogowej 44-latek miał w organizmie aż 2,4 promila alkoholu. Mało tego, mężczyzna ma aktywny zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi obowiązujący do grudnia 2021 roku. 44-latka czeka odpowiedzialność za 2 przestępstwa tj.: kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości i naruszenie sądowego zakazu. Grożą mu surowe konsekwencję, łącznie z dożywotnim zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi.
Inna sobotnia interwencja dotyczyła mężczyzny kierującego VW golfem, którego zatrzymali policjanci z Bisztynka na trasie Bisztynek – Wysoka Dabrowa. 21-latek kierujący VW golfem w czasie kontroli zachowywał się nerwowo i próbował wyrzucić młynek do suszu. W czasie rozmowy z policjantami przyznał, że ma w aucie marihuanę, powiedział też, że palił ją zanim wsiadł za kierownicę. Policjanci znaleźli w VW zawiniątka z suszem, który okazał się być marihuaną. Od mężczyzny pobrano krew do badań laboratoryjnych, które wskażą, czy kierował pod działaniem zabronionych substancji. Policjanci zatrzymali też dokument prawa jazdy mieszkańca gm. Kolno. 21-latek odpowie za posiadanie substancji psychoaktywnych, a od wyników jego badań zależeć będzie odpowiedzialność za kolejne przestępstwo tj. kierowanie po narkotykach.
W niedzielę, (23.02.20 r.), w Górowie Iławeckim na ul. Wyszyńskiego miejscowi policjanci zatrzymali pijanego kierującego. 32-latek jadący fordem miał w organizmie ponad 1,8 promila alkoholu i nie miał uprawnień do kierowania. Mieszkaniec Górowa Ił., odpowie za wykroczenie i przestępstwo.
Nowe Miasto Lubawskie:
W piątek ok. godz. 14:20 w Chroślu policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego w miejscowości Pustki zatrzymali nietrzeźwego rowerzystę. 66-letni mieszkaniec gminy Nowe Miasto Lubawskie miał w organizmie ponad pół promila alkoholu.
Około godz. 19:20 w Brzoziu Lubawskim policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli kierującego ciężarowym renault, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 19 km/h. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukaranym mandatem karnym. Jednak po sprawdzeniu jego danych w systemach informatycznych okazało się, że ma cofnięte decyzją administracyjną starosty uprawnienia do kierowania pojazdami. 34-letni mieszkaniec powiatu działdowskiego za popełnione przestępstwo odpowie teraz przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym może mu grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Także w piątek, ok godz. 20:15 w Słupnicy dzielnicowi z terenu gminy Biskupiec wyeliminowali z drogi kolejnego rowerzystę, który zanim wsiadł za kierownicę jednośladu spożywał alkohol. 35-letni mieszkaniec tej gminy miał w organizmie niecałe pół promila alkoholu.
W nocy z soboty na niedzielę policjanci pracowali przy zdarzeniu drogowym na trasie pomiędzy Gwiździnami a Nowym Miastem Lubawskim. Funkcjonariusze pracujący na miejscu ustalili, że pieszy idący środkiem jezdni wszedł wprost pod jadący prawidłowo samochód marki Renault. Na szczęście mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń ciała. 46-letni mieszkaniec powiatu iławskiego znajdował się pod działaniem alkoholu i nie posiadał wymaganych odblasków. Został ukarany mandatem.
W niedzielę tuż przed godz. 16:00 w Bielicach policjanci ogniwa ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej motorowerzystę. Przeprowadzone badanie trzeźwości wykazało, że 45-letni mieszkaniec gminy Biskupiec miał w organizmie blisko 2 promila alkoholu.
Nidzica:
W piątek (21.02.2020 r.) około godz. 21:00 na ul. Działdowskiej w Nidzicy policjanci ruchu drogowego dokonywali pomiaru prędkości jazdy. Podczas realizacji zadania ujawnili kierującego pojazdem Renault Kangoo, który przekroczył dozwoloną prędkość jazdy o 24 km/h. Za kierownicą siedział 66-letni mieszkaniec gminy Nidzica, którego nadmierna prędkość jazdy nie była jedynym przewinieniem. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało 2 promile alkoholu w organizmie. Ponadto, ze sprawdzenia w policyjnych systemach wynikało, że mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi.
66-latek odpowie za wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości jazdy oraz 2 przestępstwa, których się dopuścił, tj. niestosowanie się do zakazu sądowego i kierowanie pojazdem mechanicznym będąc w stanie nietrzeźwości, za które grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
W piątek (22.02.2020 r.) wzorowa postawa świadków zdarzenia przyczyniła się do wyeliminowania nietrzeźwego kierowcy z ruchu drogowego. Około godz.15:00 Oficer Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy otrzymał informację o zaistniałej kolizji drogowej na jednej z nidzickich ulic. Z relacji zgłaszającej wynikało, że kierowca Opla Corsy był nietrzeźwy. Po przybyciu na miejsce zdarzenia drogowego policjanci ustalili, że 36-letni mieszkaniec Nidzicy jadąc ul. M. Konopnickiej najechał na barierę oddzielającą jezdnię od chodnika. W wyniku zdarzenia doszło do uszkodzenia pojazdu jak i elementu infrastruktury drogowej. Przypuszczenia zgłaszającej co do stanu trzeźwości kierowcy osobowego opla znalazły potwierdzenie w badaniu stanu trzeźwości, które wykazało 4,3 promila alkoholu w jego organizmie.
Kierowca osobowego opla wkrótce usłyszy zarzut kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu. Za to przestępstwo grozi mu ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat oraz środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie zastosuje karę świadczenia pieniężnego w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. Dodatkowo nie ominie go odpowiedzialność za spowodowanie kolizji drogowej.
Od piątku do niedzieli na terenie powiatu doszło do 4 kolizji i jednego wypadku drogowego. W sobotę (22.02) około godz. 6:30 w m. Drynki 32- letni kierowca opla z niewyjaśnionych przyczyn uderzył w przydrożne drzewo. Podróżował z trzema pasażerami. Dwóch z nich z obrażeniami ciała trafiło do szpitala.
Również w sobotę, wieczorem policjanci z Morąga otrzymali zgłoszenie o podejrzeniu pijanego kierowcy forda, który miał jechać tzw. „wężykiem”. Funkcjonariusze zatrzymali opisany pojazd do kontroli i potwierdzili przypuszczenia zgłaszającego. Siedzący za kierownicą 54- latek miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.