Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trudna lekcja odpowiedzialności. Młodzież zatrzymana z narkotykami

Trzech młodych mężczyzn zostało w Ełku zatrzymanych z narkotykami. 19-latek posiadał marihuanę w szkole i domu. Dwaj 17-latkowie stojąc w bramie próbowali zażywać narkotyki za pomocą specjalnie skonstruowanej butelki, co nie uszło uwadze strażników miejskich z Ełku. Nastolatkowie także mieli przy sobie marihuanę. Za posiadanie środków odurzających grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Zagrożenia, jakie niosą ze sobą narkotyki, ich zażywanie i udostępnianie innym osobom są znacznie poważniejsze niż niektórym może się zdawać. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie nastolatkowie, którzy dopiero wchodzą w dorosłe życie, wiedzieli jak ustrzec się tych zagrożeń. Wiążą się m.in. z odpowiedzialnością karną, która może później skutecznie ograniczyć młodym ludziom możliwości startu w dorosłość. Już samo posiadanie narkotyków może skończyć się skazującym wyrokiem sądu, co będzie miało wpływ na to, że osoba z takim wyrokiem nie będzie mogła zostać wszędzie zatrudniona do pracy. Jednak zażywanie narkotyków i innych nielegalnych substancji odurzających stanowi przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia. Dlatego tak wiele energii policjanci poświęcają na to, by szczególnie młode osoby nie miały do nich łatwego dostępu.

Ełccy policjanci, prowadząc rozpoznanie lokalnego środowiska związanego z przestępczością narkotykową ustalili, że w jednej ze szkół na terenie miasta uczeń może posiadać narkotyki. Ustalenia te potwierdziły się. 19-latek miał przy sobie torebki foliowe z marihuaną. Dodatkowe woreczki policjanci zabezpieczyli także w jego miejscu zamieszkania. Kolejne narkotyki ujawnili strażnicy miejscy podczas patrolowania miasta. Okazało się, że dwaj 17-latkowie przystosowali naczynie do zażywania środków odurzających. Później w bramie próbowali je wykorzystać. Nastolatkowie tłumaczyli, że to była ich pierwsza w życiu próba przyjmowania narkotyków. Zarówno przyrządy, jak i marihuana zostały zabezpieczone.

Posiadanie każdej ilości środków odurzających jest zakazane. Grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności. Natomiast przystosowywanie przyrządów do niedozwolonego zażywania narkotyków zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci działają na wiele sposobów, żeby chronić dzieci i młodzież przed przestępczością narkotykową. Problem dopalaczy, narkotyków i środków odurzających to problem dotykający nie tylko osobę uzależnioną, ale także najbliższe otoczenie tej osoby, dlatego od kilku lat policjanci realizują program „Zanim będzie za późno”. To program profilaktyczno-edukacyjny adresowany do rodziców uczniów szkół, mający na celu podniesienie świadomości i wiedzy o zagrożeniach narkotykowych, co ma w konsekwencji chronić dziecko.

(akdn/tm)

Powrót na górę strony