Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Drogowe podsumowanie weekendu

Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności, policjanci w dalszym ciągu zatrzymują kierujących, którzy rażąco łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. W miniony weekend warmińsko - mazurski policjanci eliminowali z ruchu nietrzeźwych uczestników, pracowali na miejscach wypadków drogowych i kolizji.

Działdowo/Rybno:

W piątek (17.01.2020r.) w Rybnie doszło do wypadku z udziałem kierującego jednośladem. Skierowany na miejsce zdarzenia patrol ustalił, że na skrzyżowaniu ulic Lubawskiej z Wyzwolenia, w ciągu drogi wojewódzkiej 538, kierujący samochodem osobowym marki VW Touran 36-letni mieszkaniec gminy Rybno wyjeżdżając z ulicy Lubawskiej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującemu rowerem i uderzył w niego. 62-letniego rowerzystę z obrażeniami ciała karetka pogotowia przetransportowała do szpitala w Działdowie. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjaśnia Komisariat Policji w Lidzbarku. 

Ełk:

W sobotę (18.01.2020r.) w Stradunach policjanci zatrzymali do kontroli drogowej fiata. Funkcjonariusze od razu wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało u 24-latka ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Nieodpowiedzialnością wykazała się także 37-latka zatrzymana w Ełku. Stan kierującej zdecydowanie nie pozwalał na bezpieczne kierowanie autem. Badanie stanu trzeźwości wykazało u niej blisko 1,5 promila alkoholu. Kobieta nie miała przy sobie dokumentów i podczas kontroli próbowała wprowadzić w błąd policjantów odnośnie swoich danych. Dopiero czynności wykonane na komendzie pozwoliły stwierdzić tożsamość kobiety. Nie unikanie odpowiedzialności za ten czyn.

Ponad 1,5 promila miał także 62-letni kierowca renault zatrzymany na ul. Grajewskiej w Ełku, a blisko promil alkoholu alkomat wykazał u 33-latka kierującego audi.

Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Dodatkowo taka osoba będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Podczas kontroli drogowych w miniony weekend policjanci zatrzymali również trzy samochody, których stan licznika wskazywał mniej kilometrów niż podczas ostatniego badania technicznego. Niechlubny rekord padł podczas kontroli volkswagena. Drogomierz w tym samochodzie wskazał o ponad 134 tys. kilometrów mniej niż podczas przeglądu wykonanego rok temu.

Podobne sytuacje miały miejsce podczas dwóch innych kontroli. W przypadku bmw na liczniku ubyło ponad 34 tys. kilometrów. W zatrzymanym ciężarowym oplu stan licznika wskazywał 4 tysiące mniej niż podczas ostatniego badania technicznego. Wszystkie pojazdy zostały zabezpieczone. Teraz policjanci wyjaśniają, w jaki sposób doszło do zmian wskazań liczników we wspomnianych autach i kto jest za to odpowiedzialny. 

Kętrzyn:

W sobotę (18.01.2020r.) przed godz. 14.00 oficer dyżurny kętrzyńskiej policji otrzymał zgłoszenie, że na jednej z posesji na terenie gminy Barciany, kierujący oplem wjechał w ogrodzenie posesji, po czym oddalił się. Kiedy policjanci dotarli na miejsce, w rozbitym samochodzie już nikogo nie było.
W wyniku podjętych czynności funkcjonariusze szybko ustalili, że autem kierował 58-letni mieszkaniec gminy Kętrzyn. Badanie stanu trzeźwości mężczyzny potwierdziło przypuszczenia policjantów. Mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Do tego miał aktywny zakaz kierowania wszelkimi pojazdami.
Teraz 58-latek odpowie przed sądem za spowodowanie kolizji, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu i za niestosowanie się do wyroku sądu polegającego na zakazie kierowania pojazdami mechanicznymi.

Węgorzewo:

W sobotnie przedpołudnie policjanci węgorzewskiej drogówki w m. Popioły zatrzymali do kontroli osobowe BMW. Pojazd miał niesprawne oświetlenie. Siedzący za kierownicą 36-letni mieszkaniec powiatu malborskiego nie miał przy sobie prawa jazdy. Mundurowym tłumaczył, że zostało mu zatrzymane za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym, ale okres trzech miesięcy już minął. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach, okazało się, że termin odzyskania prawo jazdy przypada dopiero za kilkanaście dni.  Teraz 36-latek będzie miał wydłużony okresu zatrzymania prawa jazdy do 6 miesięcy.

Przypomnijmy, że przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h spowoduje nałożenie na kierowcę mandatu, 10 punktów karnych i zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. Jeżeli w tym czasie kierowca zostanie zatrzymany podczas kierowania pojazdem (nawet nie popełniając wykroczenia) policjanci nałożą na niego kolejny mandat, a okres bez prawa jazdy zostanie przedłużony do 6 miesięcy. Jeżeli i to nie pomoże i kierowca po raz kolejny będzie kierował samochodem, wówczas oprócz mandatu policjanci sporządzą dokumentację, na podstawie której organ wydający prawo jazdy cofnie temu kierowcy uprawnienia do kierowania.

Kolejne zatrzymanie za kierownicą oznaczać już będzie popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński:

Pierwszego nietrzeźwego kierowcę funkcjonariusze zatrzymali w piątek (17.01.20) przed godziną 11.00 w Lidzbarku Warmińskim na ul. Hożej, po zgłoszeniu od mieszkańca miasta. Jak wynikało z telefonicznej informacji, kierujący zajeżdżał drogę innym kierowcom, a jego styl jazdy tzw. wężykiem wskazywał, że mężczyzna siedzący za kierownicą fiata punto może być nietrzeźwy. Zgłaszający jeszcze przed przyjazdem policji uniemożliwił dalszą jazdę wskazanemu kierowcy i zabrał mu kluczyki. Jak się okazało słusznie. Poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu 52-latek „wydmuchał” ponad 3 promile alkoholu. Mieszkaniec gminy Kiwity w takim stanie chciał dojechać do domu.

Kolejny nietrzeźwy kierujący został zatrzymany przez mundurowych krótko po godzinie 23.00. W Ornecie na ul. Dworcowej patrol interwencyjny zatrzymał do kontroli drogowej kierującego volkswagenem. Poddany badaniu 24-latek był pijany. Urządzenie do pomiaru zawartości w wydychanym powietrzu wykazało ponad 1,2 promila alkoholu.

W obu przypadkach policjanci zatrzymali mężczyznom prawo jazdy, a ich pojazdy zostały zabezpieczone. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz utrata prawa jazdy nawet na 15 lat. Bezmyślnością i skrajną nieodpowiedzialnością może „pochwalić” się też 2 kolejnych kierowców, którzy postanowili wsiąść za kierownicę swoich pojazdów i pomimo sądowego zakazu wyruszyć w dalszą podróż. 

W sobotę (18.01.20) po godz. 13.00 lidzbarski patrol ruchu drogowego, który pełnił służbę na trenie gminy Lubomino zatrzymał do kontroli drogowej w m. Zagony kierującego seatem. Po sprawdzeniu w systemach okazało się, że 30-letni kierowca ma aktywny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych wydany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie na okres 3 lat, obowiązujący do kwietnia 2021r.

Do sądowego zakazu nie zastosował się też kierowca osobowego audi, którego policjanci ruchu drogowego zatrzymali wczoraj (19.01.20) przy ul. Zamkowej w Lidzbarku Warmińskim. 47-letni mieszkaniec miasta ma na swoim koncie jazdę po alkoholu i z tego też powodu, decyzją sądu zostały mu zatrzymane na okres 3-letni uprawnienia do kierowania. Zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi miał obowiązywać 47-latka do czerwca 2020r. 

Teraz mężczyźni za popełnione przestępstwo z art. 244 odpowiedzą przed sądem.

Na drogach powiatu doszło również do kilku zdarzeń drogowych.

Do groźnie wyglądającego dachowania doszło w piątek (17.01.20) na trasie Lidzbark Warmiński - Kiwity przed godz. 7.00. Jak ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierująca pojazdem m-ki Volkswagen Golf na lidzbarskich nr rejestracyjnych, nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, wpadła w poślizg i dachowała w przydrożnym rowie. 46-latka podróżowała sama, nie odniosła obrażeń.

Kolejne groźnie wyglądające zdarzenie miało miejsce kilka minut przed południem, w m. Lubomino. Jak ustalili wstępnie policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierująca hondą najprawdopodobniej nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, wpadła w poślizg i na łuku drogi zderzyła się z pojazdem ciężarowym m-ki Mercedes. Nikt z uczestników tego zdarzenia nie odniósł obrażeń. Policjanci zatrzymali kierującej dowód rejestracyjny pojazdu.

Dachowaniem zakończyło się także zdarzenie na trasie Lidzbark Warmiński – Orneta. Za m. Runowo 28-letni kierujący bmw podczas manewru wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do przydrożnego rowu, a następnie dachował. Pojazdem podróżowały 4 osoby. Nikt z uczestników nie odniósł obrażeń. Utrudnienia w miejscu zdarzenia trwały kilka godzin.

Olecko:

Wczoraj (19.01.2020 r.) przed godz. 15:30 w miejscowości Pietrasze gm. Świętajno policjanci ruchu drogowego zatrzymali kierującą, która przekroczył dozwoloną prędkość. 37-latka w obszarze zabudowanym jechała z prędkością 116 km/h. Kolejny kierowca został zatrzymany przez oleckich policjantów około godz.. 16:30 w miejscowości Sedranki gm. Olecko. 27-latek w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość o 53 km/h.

Oleccy funkcjonariusze zatrzymali również pierwsze na terenie powiatu auto z podejrzeniem, że jego drogomierz został cofnięty. Kierująca volkswagenem została zatrzymana do kontroli w miejscowości Wieliczki, a podczas wprowadzania stanu licznika do systemu CEPiK okazało się, że jej pojazd ma ponad 15,5 tysiąca mniej przejechanych kilometrów niż wskazywał licznik w momencie przeglądu technicznego przeprowadzonego we wrześniu 2019 r.

Ponadto podczas przeprowadzania oględzin pojazdu, w bagażniku kryminalni znaleźli 4 baniaki z olejem napędowym, który najprawdopodobniej został przywieziony z terenu Federacji Rosyjskiej. Podczas przeszukania miejsca zamieszkania kobiety funkcjonariusze znaleźli kolejne paliwo.

Braniewo:

W trakcie ostatniego weekendu policjanci interweniowali dwukrotnie wobec tych kierujących, którzy w ogóle nie powinni podróżować. Do pierwszej kontroli doszło na terenie powiatu w piątkowe popołudnie (17.01.2020r.). Wtedy też policjanci zatrzymali nadjeżdżającą na rowerze kobietę. Przeprowadzone badanie wykazało, że 30-latka miała blisko 4 promile alkoholu w organizmie.
Dzień później po godz.20:00 funkcjonariusze ,,drogówki’’ skontrolowali osobowe renault. Policjanci ustalili, że siedzący za kierownicą mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Co więcej, sprawdzenie w służbowych systemach wykazało, że prowadził auto pomimo sądowego zakazu. Teraz poniesie odpowiedzialność za dwa przestępstwa.

Giżycko:

W sobotę (18. 01. 2020 r.) ok. godz. 20:40 kierujący Seatem jadąc w kierunku m. Bogaczewo zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył w bok jadącego z naprzeciwka Land Rovera. Jak się okazało kierujący Seatem był nietrzeźwy. Miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów nawet na kilka lat oraz wysoka grzywa w drodze postępowania sądowego.

W niedzielę ( 19. 01. 2020 r.) również w późnych godzinach wieczornych w m. Canki gm. Ryn, kierujący VW Passatem chcąc uniknąć zdarzenia z sarną, skręcił na przeciwległy pas ruchu, wjechał do rowu po czym doprowadził do dachowania pojazdu. Kierujący i pasażer zostali przewiezieni do giżyckiego szpitala. Kierujący był trzeźwy. Pasażer z ranami głowy po opatrzeniu został zwolniony do domu.

Elbląg:

W sobotnią noc chwilę po północy policyjny patrol zatrzymał przy ul. Pasłęckiej vw passata, którym kierował 33-letni mężczyzna. Podczas kontroli funkcjonariusze wyczuli od niego zapach alkoholu. Mężczyzna został przebadany alkotestem. Wynik to 0,84 promila alkoholu w organizmie. Auto zabezpieczono na policyjnym parkingu.
Inny kierujący to 47-latek zatrzymany w Młynarach. Mężczyzna kierował osobowym hyundaiem mając 0,82 promila alkoholu w organizmie. Dalej już nie pojechał.  27-latek jadący hondą został skontrolowany w miejscowości Kazimierzowo. W jego przypadku wynik badania alkotestem wskazał wartość 0,76 promila alkoholu w organizmie. Zatrzymano mu prawo jazdy.

Policjanci apelują!

Wsiadając za kierownice jakiegokolwiek pojazdu miejmy pewność, że jesteśmy trzeźwi. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie powodować może opóźnienie reakcji na różnego rodzaju sytuacje w ruchu drogowym. Podczas naszej podróży stosujmy się również do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, szczególnie do ograniczeń prędkości. Szybko zmieniająca się aura powodować może dużo niebezpiecznych sytuacji, a dostosowanie prędkości do warunków na drodze na pewno przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa.

 

 

(kr/akdn/ab/gm/mk/js/js/mj/kn/rj)

 

Powrót na górę strony